Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ranking kancelarii regulacyjnych

Ranking kancelarii regulacyjnych 2016

Tylko w PI Ranking 2016-01-29
Polityka Insight przedstawiła wczoraj wyniki pierwszej edycji rankingu. Oceniliśmy firmy prawnicze doradzające w pięciu branżach: bankowości, energetyce, konkurencji, telekomunikacji i farmaceutyce.

Punkt wyjścia

Ranking Polityki Insight obejmuje kancelarie prawne zajmujące się doradztwem regulacyjnym, czyli związanym z publicznym prawem gospodarczym egzekwowanym przez urzędy takie jak UOKiK, URE czy KNF. 28 stycznia 2016 r. w siedzibie Polityki Insight odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów nagrodzonym kancelariom. Ranking składa się z pięciu dziedzin prawa regulacyjnego: bankowego, energetycznego, konkurencji, telekomunikacyjnego i farmaceutycznego. Jest pierwszym rankingiem kancelarii w Polsce uwzględniającym dane jakościowe. Jego wyniki oparte są na danych ankietowych zebranych przez analityków Polityki Insight wśród największych spółek z sektorów regulowanych oraz samych kancelarii prawnych.

Wyniki

W bankowości najlepsze są międzynarodowe sieci. To wynika ze specyfiki klientów, którymi najczęściej są banki i inne duże instytucje finansowe, często powiązane z międzynarodowymi sieciami prawniczymi poprzez centralę w Londynie. W Polsce i na świecie znana z doradzania bankom jest kancelaria Allen & Overy, która pracowała m.in. przy fuzji BGŻ i BNP Paribas. Na rynku wyróżniają się także Clifford Chance, która brała udział w restrukturyzacji długu Polimex-Mostostal S.A. o wartości około 2 mld PLN, oraz Linklaters. Szczegółowe wyniki rankingu w kategorii kancelarii specjalizujących się w prawie bankowym w naszej analizie.

W energetyce także dominują duże kancelarie. Z usług kancelarii energetycznych korzystają przede wszystkim wielkie koncerny i fundusze private equity. Dlatego najlepsze działy energetyczne należą do międzynarodowych kancelarii, których prawnicy mogą korzystać ze wsparcia kolegów z innych praktyk. Na tle dużych sieci wyróżnia się kancelaria CMS, która doradzała m.in. funduszowi CVC Capital Partners przy sprzedaży PKP Energetyka - największym przejęciu w energetyce w ciągu minionego roku. Szczegółowe wyniki rankingu w tej kategorii w naszej analizie.

Rynek prawników od konkurencji uległ rozdrobnieniu. Brakuje wyraźnego lidera, a na prowadzeniu są duże międzynarodowe i polskie kancelarie, jak Linklaters, Allen & Overy, Dentons, SK&S i WKB. Linklaters doradzała PZU w przejęciu Link4, z kolei Allen & Overy reprezentowała jednego z operatorów komórkowych przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów w głośnej sprawie tzw. kartelu mobilnego. Na rynku jest także coraz więcej kancelarii butikowych, takich jak Modzelewska & Paśnik czy krakowska kancelaria Markiewicz & Sroczyński. Szczegółowe wyniki rankingu w tej kategorii w naszej analizie.

W telekomunikacji na prowadzeniu są średnie kancelarie. Krajowe firmy prawnicze mają w tej dziedzinie znacznie silniejszą pozycję niż międzynarodowe sieci. Na rynku dominuje kancelaria GWW, jej prawnicy doradzają ministerstwom i największym operatorom. W listopadzie 2015 r. partner zarządzający i szef sektora telekomunikacji tej kancelarii Piotr Woźny został wiceministrem cyfryzacji w resorcie Anny Streżyńskiej. Na rynku wyróżniają się też kancelarie Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy oraz Wierzbowski Eversheds. Szczegółowe wyniki rankingu w tej kategorii w naszej analizie.

Na rynku farmaceutycznym zwyciężają polskie firmy. Wyróżniają się dwie: największa w Polsce DZP z 20-osobowym zespołem life sciences kierowanym przez Marcina Matczaka oraz Kieszkowska Rutkowska Kolasiński (KRK), założona w 2014 r. przez prawników, którzy odeszli z warszawskiego biura Baker & McKenzie. Z międzynarodowych kancelarii na uwagę zasługuje Dentons, do której dołączyła niedawno Zofia Ulz, była główny inspektor farmaceutyczny. Szczegółowe wyniki rankingu w tej kategorii w naszej analizie.

Współpraca: Piotr Semeniuk

Napisz do autora
Justyna Jawor
b. analityk ds. prawnych
Justyna Jawor
PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

PI Alert
15:28
11.01.2024

Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika.

Jak powiedział prezydent wpływ na tę decyzję miało podjęcie przez obu skazanych strajku głodowego oraz prośba ich małżonek o uwolnienie obu polityków PiS. Wniosek Dudy trafi teraz do ProkGen Adama Bodnara w celu zaopiniowania. Prezydent oczekuje, że Bodnar wstrzyma decyzję o wykonaniu kary jeszcze przed rozpoznaniem wniosku i że niezwłocznie uwolni Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacje
Publikacje
Publikacje