Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ranking kancelarii regulacyjnych

W konkurencji najlepsze międzynarodowe kancelarie

Ranking 2017-04-12
W naszym rankingu* pierwsze miejsca zajęły kancelarie Linklaters, Allen & Overy, Dentons i SK&S. W tym roku zleceń mogą im dostarczyć dwie nowe ustawy.

Ranking kancelarii regulacyjnych 2017 - Konkurencja
Ranking kancelarii regulacyjnych 2017 - Konkurencja

Punkty kluczowe

Prawo konkurencji to nie tylko UOKiK. Prawnicy zajmujący się prawem antymonopolowym tradycyjnie reprezentują spółki w postępowaniach przed regulatorem, czyli Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi zarówno o sprawy o nadużycie pozycji dominującej, postępowania antykartelowe, jak i o wnioskowanie do UOKiK o zgodę na planowaną fuzję. Duża część zleceń dla zespołów prawa konkurencji nie dotyczy jednak postępowań administracyjnych. Prawnicy pomagają m.in. w dostosowaniu modeli dystrybucyjnych, polityk cenowych oraz regulaminów detalicznych do wymogów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Dużo spraw konsumenckich. W ostatnim roku UOKiK wzmógł aktywność w sprawach zbiorowych interesów konsumentów, przede wszystkim wobec banków i telekomów. Urząd wydał decyzje m.in. przeciwko bankom Getin Noble i Alior czy operatorom sieci Orange, T-Mobile i Plus. Na postępowaniach przed UOKiK skupiają się przede wszystkim kancelarie mniejsze i średnie. Wyjątkiem są postępowania w sprawach fuzji - w tych uczestniczą międzynarodowe kancelarie. Zgłoszenie fuzji do UOKiK przez zespół antymonopolowy jest zwykle pokłosiem obsługi transakcji przez prawników z działu M&A danej kancelarii.

Kilka znaczących awansów. Po wysypie antymonopolowych butików (m.in. w 2013 r. - Modzelewska & Paśnik, w 2014 r. - Hansberry Tomkiel) w zeszłym roku nie powstała żadna znacząca kancelaria specjalizująca się w prawie konkurencji. Miały za to miejsce dwa głośne awanse: Bartosz Turno dołączył do Aleksandra Stawickiego jako partner kancelarii WKB od prawa konkurencji, a Justyna Michalik awansowała na stanowisko counsela w zespole antymonopolowym Allen & Overy. W kwietniu Antoni Bolecki z Greenberg Traurig został partnerem w kancelarii Hansberry Tomkiel. Z kolei była szefowa departamentu ochrony konkurencji w UOKiK Agata Zawłocka-Turno przeszła do działu prawa konkurencji Linklaters kierowanego przez Małgorzatę Szwaj.

Nowe twarze: Affre i Kolasiński. W czołówce praktyk prawa konkurencji są trzy kancelarie międzynarodowe (Allen & Overy, Linklaters i Dentons) i jedna polska (SK&S). Do grupy drugiej spadła WKB, ale dołączenie do jej partnerów Bartosza Truno świadczy o tym, że kierownictwo firmy dalej stawia na prawo antymonopolowe, więc praktyka może wrócić do czołówki w przyszłym roku. Awans z grupy trzeciej do drugiej zanotowała kancelaria Modzelewska & Paśnik. Wśród debiutantów (kancelarie wyróżnione) znalazły się kancelarie Kieszkowska Rutkowska Kolasiński (za prawo konkurencji odpowiada Marcin Kolasiński), a także Affre i Wspólnicy.

Kartel cementowy idzie do Trybunału. Jednym z największych sukcesów kancelarii antymonopolowych w 2016 r. jest przekonanie Sądu Apelacyjnego w Warszawie do złożenia wniosku do TrybKon w imieniu największych firm cementowych w Polsce. UOKiK w 2009 r. nałożył na nie jedne z najwyższych kar w historii prawa konkurencji (łącznie 412 mln zł). Cementownie domagają się zbadania przepisu, zgodnie z którym kary są obliczane na podstawie przychodów z roku poprzedzającego ich nałożenie. Spółkę Cemex Polska reprezentowała Allen & Overy, a Lafarge Cement - Clifford Chance. Ze znaczących fuzji Linklaters doradzał Synthosowi w postępowaniu przed KomEur dotyczącym zgody na nabycie INEOS Styrenics.

co dalej

Poza tradycyjnymi zleceniami praktyki prawa konkurencyjnego w tym roku będą się zajmować także skutkami prawnymi dwóch ustaw przygotowanych przez obecną władzę: o dochodzeniu roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji oraz o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Pierwsza ułatwi konkurentom wnoszenie roszczeń na podstawie prawa konkurencji, druga ma wzmóc aktywność UOKiK na rynku rolno-spożywczym.

*Ranking obejmuje kancelarie zajmujące się doradztwem regulacyjnym, czyli związanym z publicznym prawem gospodarczym egzekwowanym przez urzędy takie jak UOKiK, URE czy KNF. 23 marca odbyła się gala wręczenia dyplomów nagrodzonym kancelariom. To pierwszy ranking kancelarii w Polsce uwzględniający dane jakościowe. Wyniki oparte są na danych ankietowych zebranych przez analityków PI wśród największych spółek z sektorów regulowanych i samych kancelarii.

Napisz do autora
Piotr Semeniuk
b. starszy analityk ds. prawnych
Piotr Semeniuk
PI Alert
21:00
21.04.2024

Zakończyła się druga tura wyborów samorządowych

Odbyła się w 748 gminach, w tym 60 miastach prezydenckich, na obszarze zamieszkałym przez blisko 14 milionów osób. Według badań exit poll pracowni Ipsos prezydentem Wrocławia pozostanie Jacek Sutryk, którego poparło 67,8 proc. wyborców. Niezależny, ale popierany m.in. przez Lewicę polityk, pokonał w drugiej turze posłankę Trzeciej Drogi Izabelę Bodnar, która uzyskała 32,2 proc. Swoje stanowisko obronił także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który otrzymał 56,1 proc. głosów. W drugiej turze pokonał Waldemara Szumnego z PiS (43,9 proc.). Według badań exit poll wybory na prezydenta Krakowa wygrał poseł KO Aleksander Miszalski. Poparło go 51,1 proc. wyborców. Pokonał niezależnego Łukasza Gibałę, który otrzymał 48,9 proc. głosów. Różnica jest jednak niewielka i ostateczne wyniki mogą pokazać innego zwycięzcę.

PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

Publikacje
Publikacje
Publikacje