Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ryzyka i Trendy

Biznes, politycy i światowi eksperci na konferencji Polityki Insight

Ryzyka i Trendy 2018 Zapowiedź 2018-01-29
Na Ryzykach i Trendach 2018 wystąpi premier Mateusz Morawiecki. Główne tematy naszej dorocznej konferencji to sytuacja globalna oraz perspektywy rozwoju w energetyce, bankowości i nowych technologiach.

Punkty kluczowe

Flagowa konferencja Polityki Insight. Już po raz trzeci 5 lutego ponad 350 osób ze świata biznesu, dyplomacji i polityki spotka się na dorocznej konferencji Ryzyka i Trendy 2018 w Hotelu InterContinental w Warszawie. Wybitni eksperci z Europy i USA w ciągu jednego dnia opowiedzą o tym, jakie szanse i zagrożenia niesie z sobą rozpoczynający się rok. Tematem pierwszej części konferencji będą globalne ryzyka i trendy; po południu uczestnicy podzielą się na ścieżki tematyczne związane z energetyką, finansami i nowymi technologiami. Partnerami głównymi Ryzyk i Trendów 2018 są HSBC i Play, a partnerami wspierającymi - Baker McKenzie, The Boston Consulting Group, Facebook, Grupa Żywiec, Hill+Knowlton Strategies, Jeronimo Martins Polska, Polski Fundusz Rozwoju, Northrop Grumman i Visa.

Morawiecki, Fried i prezesi. Największą uwagę przykuje wystąpienie specjalne premiera Mateusza Morawieckiego, który otwierał dwie wcześniejsze edycje Ryzyk i Trendów, jeszcze jako wicepremier ds. gospodarczych. W porannej części wystąpi b. wicesekretarz stanu USA, a wcześniej ambasador w Polsce Daniel Fried, który opowie o tym, jak Polska jest widziana z oddali: jak w ostatnich dwóch latach zmieniła się percepcja kraju za granicą i na ile straty wizerunkowe Polski są odwracalne. Ale Ryzyka i Trendy to nie tylko mówcy, wśród gości konferencji będzie kadra kierownicza firm międzynarodowych, spółek skarbu państwa i inwestorzy zagraniczni.

Sytuacja globalna: Korea, Trump, Brexit, kres globalizacji. W przedpołudniowej części konferencji analityczka ‎brytyjskiego Royal United Services Institute Cristina Varriale odpowie na pytanie, czy Korea Północna zmierza do konfrontacji atomowej z USA. Dyrektor operacyjny Center for American Progress Gordon Gray będzie mówił o tym, czy śledztwo rosyjskie doprowadzi do upadku Donalda Trumpa. Szanse na reformę Unii Europejskiej po Brexicie oceni dyrektorka Instytutu Spraw Międzynarodowych w Rzymie Nathalie Tocci. Z kolei o zagrożeniach dla bezpieczeństwa w Europie i sytuacji przed wyborami prezydenckimi w Rosji opowie dyrektor Carnegie Europe Tomáš Valášek, a starszy doradca ekonomiczny HSBC Stephen King - o tym, jaki będzie świat po globalizacji.

Finanse: Przyszłość strefy euro, blockchain, fuzje banków, fintechy. Głównym tematem dyskusji podczas popołudniowej ścieżki tematycznej poświęconej finansom będzie przyszłość strefy euro. Czy w krajach strefy euro uda się pokonać polityczny opór przed pogłębieniem integracji fiskalnej - wprowadzeniem wspólnego budżetu, harmonizacją polityki podatkowej czy zapewnieniem przestrzegania reguł z Maastricht? Uczestnicy będą też debatowali nad przyszłością technologii blockchain i kryptowalut, o możliwych fuzjach polskich banków i o tym, czy fintechy zagrożą pozycji banków. Wśród mówców będą m.in. Senior Fellow Atlantic Council Anders Åslund, prezes PFR Paweł Borys i wiceminister finansów Leszek Skiba.

Energetyka: Droga energia, Nord Stream II i niskoemisyjne samochody. Uczestnicy tej ścieżki tematycznej będą przede wszystkim zastanawiali się nad tym, czy energia w Polsce stanie się najdroższa w Europie. Rynek czeka transformacja: konieczność zapewnienia bezpieczeństwa dostaw, zwiększenia mocy OZE, bolesne pożegnanie z węglem i otwarcie na prąd z krajów ościennych. Inne tematy to przyszłość gazociągu Nord Stream II i to, jak przemysł motoryzacyjny dostosuje się do rzeczywistości niskoemisyjnej. Podczas tej ścieżki rozmawiać będą m.in. dyrektorka ds. technologii Fortum Heli Antila, autor książki „Szybciej, wyżej, dalej. Skandale Volkswagena” Jack Ewing i Wojciech Myślecki z rady nadzorczej KGHM.

Technologie: Koniec neutralności sieci, start-upy, e-sport i TV on-line. Największą dyskusję w świecie internetu w tym roku wywołała decyzja amerykańskiego regulatora FCC, aby zezwolić dostawcom internetu na przyspieszanie lub zwalnianie przesyłu danych, co będzie prowadziło do uprzywilejowania niektórych serwisów. Sektor technologii będzie się pasjonował także ryzykiem przegrzania rynku start-upów w Polsce, które dostaną potężny zastrzyk finansowania, przyszłością e-sportu oraz rywalizacją tradycyjnych telewizji i serwisów wideo on-line. Na te tematy na Ryzykach i Trendach debatować będą m.in. Public Policy Manager Facebooka Ben Bartlett, dyrektor Global Public Policy Netfliksa Colin Bortner i prezes UKE Marcin Cichy.

Napisz do autora
Łukasz Lipiński
(+48) 22 436 73 27
l.lipinski@politykainsight.pl
Łukasz Lipiński
PI Alert
21:00
21.04.2024

Zakończyła się druga tura wyborów samorządowych

Odbyła się w 748 gminach, w tym 60 miastach prezydenckich, na obszarze zamieszkałym przez blisko 14 milionów osób. Według badań exit poll pracowni Ipsos prezydentem Wrocławia pozostanie Jacek Sutryk, którego poparło 67,8 proc. wyborców. Niezależny, ale popierany m.in. przez Lewicę polityk, pokonał w drugiej turze posłankę Trzeciej Drogi Izabelę Bodnar, która uzyskała 32,2 proc. Swoje stanowisko obronił także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który otrzymał 56,1 proc. głosów. W drugiej turze pokonał Waldemara Szumnego z PiS (43,9 proc.). Według badań exit poll wybory na prezydenta Krakowa wygrał poseł KO Aleksander Miszalski. Poparło go 51,1 proc. wyborców. Pokonał niezależnego Łukasza Gibałę, który otrzymał 48,9 proc. głosów. Różnica jest jednak niewielka i ostateczne wyniki mogą pokazać innego zwycięzcę.

PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

Publikacje
Publikacje
Publikacje