Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ryzyka i Trendy

Kto wystąpi w globalnej części konferencji

Ryzyka i Trendy 2018 Zapowiedź 2018-01-30
Brexit, Unia, Rosja, Trump, Korea Północna i Polska widziana z oddali - przegląd światowych ryzyk i trendów rozpocznie naszą konferencję.

Punkt wyjścia

5 lutego już po raz trzeci 350 osób ze świata biznesu, dyplomacji i polityki spotka się na dorocznej konferencji Polityki Insight - Ryzyka i Trendy - w Hotelu InterContinental w Warszawie. Wybitni eksperci z Europy i USA w ciągu jednego dnia opowiedzą o tym, jakie szanse i zagrożenia niesie z sobą rok 2018. Tematem pierwszej części konferencji będą ryzyka i trendy w ujęciu globalnym. O czym będą mówić zaproszeni goście?

Najważniejsze tematy

Fried o wizerunku Polski na świecie. Długoletni dyplomata wyspecjalizowany w Polsce i Europie Środkowej, b. ambasador USA w Warszawie i zastępca sekretarza stanu ds. Europy podsumuje, jak rządy PiS wpłynęły na postrzeganie największego kraju regionu. Daniel Fried obserwował polskie przemiany od końca lat 80. aż po wejście Polski do NATO i Unii. Po objęciu urzędu przez prezydenta Donalda Trumpa odszedł ze służby zagranicznej USA. Jako przedstawiciel think tanku Atlantic Council podzieli się z uczestnikami konferencji strategiczną perspektywą akuszera demokracji i doświadczeniem kontaktów z wieloma polskimi rządami. Oceni, jak głęboka jest zmiana percepcji Polski za granicą i czy poniesione straty są do odrobienia.

Varriale o groźbie wojny wywołanej przez Kima. Badaczka z Royal United Services Institute, najważniejszego brytyjskiego think tanku obronnego, ‎przybliży uczestnikom konferencji najgorętszy temat geopolityczny na świecie - jak poważne jest zagrożenie rakietowe i nuklearne ze strony Korei Północnej. Cristina Varriale odpowie na pytanie, czy Kim Dzong Un rzeczywiście ma broń, którą może szantażować świat - i co zrobić, by go tej broni pozbawić. Czy możliwy konflikt będzie ograniczony do Dalekiego Wschodu, czy rozleje się na cały świat? I czy ewentualny prewencyjny atak USA zostałby usprawiedliwiony przez opinię publiczną i mocarstwa?

Gray o perspektywach impeachmentu Trumpa. Doświadczony amerykański dyplomata i dyrektor operacyjny powiązanego z demokratami think tanku Center for American Progress odpowie na pytania o najważniejsze śledztwo świata, które może doprowadzić do odwołania prezydenta Donalda Trumpa. Gordon Gray zna Waszyngton na wskroś i zapewne wie, jak bardzo republikanie boją się postępów śledztwa Roberta Muellera i co musiałoby się stać, by odmówili poparcia dla prezydenta. Obóz demokratów liczy na to, że rekordowa niepopularność Trumpa otworzy im drogę do zdominowania Kongresu już w jesiennych wyborach. Ale czy nie oznaczałoby to totalnej wojny Białego Domu z Kapitolem?

Tocci o reformatorskim impulsie Brexitu. Szefowa rzymskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i główna doradczyni szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini omówi sytuację w Europie. Brexit się zaczął, lecz nie musi nastąpić, niemiecko-francuski tandem nie ruszy z miejsca ze względu na niewyjaśnioną sytuację polityczną w Berlinie, a ambitne kraje Europy Środkowej wdały się w wojnę z Brukselą. Może więc Europa powinna wykorzystać moment i rozstrzygnąć dylemat „więcej czy mniej Unii”? Nathalie Tocci wniesie też do dyskusji perspektywę kraju południa, który chciałby Europy dwóch prędkości, choć sam ma problemy z dotrzymaniem tempa północy.

Valášek o nowej zimnej wojnie. Dyrektor ośrodka badawczego Carnegie Europe zanalizuje sytuację bezpieczeństwa Europy w cztery lata od wywołanej przez Rosję wojny z Ukrainą. Tomáš Valášek, który w czasie zajęcia Krymu przez rosyjskie „zielone ludziki” pełnił funkcję stałego przedstawiciela Słowacji w NATO, na własne oczy obserwował szok Zachodu, przerażenie sąsiadów Rosji i Ukrainy oraz wymuszoną wydarzeniami adaptację Sojuszu. Czy po wzmocnieniu wschodniej flanki NATO możemy czuć się bezpiecznie? Jak Moskwa zareaguje na otwarcie w Polsce NATO-wskiej bazy antyrakietowej? Na ile obecne ochłodzenie relacji z Rosją przypomina zimną wojnę?

King o świecie po globalizacji. Były główny ekonomista i strategiczny doradca londyńskiego banku HSBC promuje tezę, że globalizacja oparta na ekspansji wartości Zachodu ustępuje nowemu porządkowi świata, w którym główną rolę odgrywają rywalizacja mocarstw, prymat interesów narodowych i ekonomiczny populizm. Stephen King wyciąga z tych przemian wnioski interesujące dla rządów, inwestorów, przedsiębiorców i konsumentów. Co te zmiany oznaczają dla firm? Czy gospodarka może rosnąć przy dyktacie polityki? Jak dostosować do zmierzchu globalizacji strategie ekonomiczne? A może powrót historii oznacza dla świata wielki kryzys?

Napisz do autora
Marek Świerczyński
szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych
Marek Świerczyński
PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

PI Alert
15:28
11.01.2024

Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika.

Jak powiedział prezydent wpływ na tę decyzję miało podjęcie przez obu skazanych strajku głodowego oraz prośba ich małżonek o uwolnienie obu polityków PiS. Wniosek Dudy trafi teraz do ProkGen Adama Bodnara w celu zaopiniowania. Prezydent oczekuje, że Bodnar wstrzyma decyzję o wykonaniu kary jeszcze przed rozpoznaniem wniosku i że niezwłocznie uwolni Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacje
Publikacje
Publikacje