Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ryzyka i Trendy

Neutralność sieci, start-upy i e-sport

Ryzyka i Trendy 2018 Zapowiedź 2018-02-02
W części technologicznej konferencji PI będziemy rozmawiać o neutralności sieci, e-sporcie, telewizji w internecie i finansowaniu start-upów.

Panele technologiczne na Ryzykach i Trendach 2018

Tytuł paneluGodzinaUczestnicy
„Koniec neutralności sieci (jaką znamy)” 14.30-15.30 Ben Bartlett, Public Policy Manager, Facebook
Marcin Cichy, prezes, Urząd Komunikacji Elektronicznej
Jacek Niewęgłowski, członek zarządu, P4
Andrzej Bobiński, dyrektor ds. nowych projektów, Polityka Insight (moderator)
Pieniądze na start-upy, e-sport, rynek wideo online 16.00-17.00 Monika Morali-Majkut, przewodnicząca komitetu inwestycyjnego, PFR Ventures
Bogusław Leśnodorski, współwłaściciel, AGO Gaming i Abstra; partner, LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy
Colin Bortner, dyrektor Global Public Policy, Netflix
Michał A. Zieliński, analityk ds. cyfrowych, Polityka Insight (moderator)

Punkt wyjścia

W poniedziałek 5 lutego zapraszamy na trzecią edycję Ryzyk i Trendów - flagowej konferencji Polityki Insight o szansach i zagrożeniach dla gospodarki w rozpoczynającym się roku. W ciągu jednego dnia decydenci i eksperci opowiedzą o tym, co czeka Polskę i świat w 2018 r. Po raz pierwszy w programie pojawią się ścieżki tematyczne, powiązane z naszymi nowymi serwisami PI Finance i PI Energy, a także technologiami. W ostatniej ścieżce będziemy rozmawiać o neutralności sieci, finansowaniu start-upów przez PFR Ventures, rosnącej popularności e-sportu i o starciu na rynku wideo w internecie.

Punkty kluczowe

Koniec neutralności sieci w USA. 14 grudnia 2017 r. Federalna Komisja Łączności USA (FCC) ograniczyła neutralność sieci w Stanach Zjednoczonych. Dostawcy internetu będą mogli różnicować prędkość transmisji danych, a tym samym zarządzać szybkością ładowania się stron internetowych. I będą chcieli na tym zarabiać, oferując szybki dostęp do pakietów stron internetowych, podobnie jak dziś oferuje się abonamenty telewizji kablowej. Decyzja FCC była poprzedzona wielką kampanią przeciwników zmian. Aktywiści przekonują, że zmiana przepisów może zachęcić rząd do większej ingerencji w treści udostępniane w internecie - część serwisów może zostać spowolniona (pornograficzne) lub zablokowana (pirackie).

Świat będzie obserwował skutki. Telekomy przekonują, że pieniądze są im potrzebne na inwestycje w infrastrukturę, z której korzystają biznesy internetowe, a którą one muszą utrzymywać. Zapłacą za to konsumenci lub właściciele największych serwisów. To może też oznaczać dodatkową barierę wejścia dla start-upów i promowanie serwisów powiązanych z dostawcami sieci. O to, co ta zmiana oznacza dla rynku oraz czy dotrze do Unii i Polski, zapytamy menedżera ds. polityk publicznych Facebooka Bena Bartletta, prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego i członka zarządu P4 (Play) Jacka Niewęgłowskiego.

Tradycyjni nadawcy kontratakują w internecie. W ostatnich latach wielokrotnie padało pytanie, czy Netflix zniszczy telewizję. Tym razem to on musi się szykować na kontratak tradycyjnych nadawców. Jeżeli Disney przejmie 21st Century Fox (właściciela serwisu streamingowego Hulu), to powstanie spółka, która będzie miała 31-proc. udział w rynku. Netflix w odpowiedzi zamierza zainwestować we własne produkcje ponad 8 mld dol. Czy tradycyjna telewizja przeniesie się do internetu? Czy globalni gracze będą robić więcej lokalnych filmów? O tym będziemy rozmawiać z Colinem Bortnerem, dyrektorem Global Public Policy Netflixa.

E-sport wchodzi do głównego nurtu. Oglądanie rozgrywek gier komputerowych stało się masowym trendem. Internetowa platforma Twitch Amazona ma ponad 200 mln widzów - prawie dwa razy więcej niż Netflix. Niektórzy analitycy uważają, że nowa produkcja CD Projekt - gra Gwint projektowana właśnie jako e-sportowa - przyniesie większe zyski niż Wiedźmin. Była minister Anna Streżyńska właśnie założyła firmę z udziałowcem z branży gier i e-sportu, a T-Mobile zaczął sponsorować akademicką ligę e-sportową. O tym, jak się zarabia na e-sporcie, na jakim etapie jest polski rynek i kto może zyskać, porozmawiamy z Bogusławem Leśnodorskim, inwestorem, współwłaścicielem AGO Gaming i Abstra.

Ogromne finansowanie dla polskich start-upów. PFR Ventures we współpracy z kilkudziesięcioma funduszami VC przeznaczy około 3 mld zł na finansowanie start-upów. Na stosunkowo płytkim polskim rynku to rewolucja. Czy jest na to gotowy? Czy nie ma ryzyka zbyt wysokich wycen? Gotówka nie wystarczy, żeby odnieść międzynarodowy sukces, dlatego PFR liczy na wyspecjalizowanie i profesjonalizację funduszy inwestycyjnych wspomagających start-upy. Czy polskie duże firmy dzięki funduszom CVC zaczną na serio inwestować w start-upy? Co będzie za kilka lat, kiedy skończą się publiczne pieniądze? Te pytania zadamy przewodniczącej komitetu inwestycyjnego PFR Ventures Monice Morali-Majkut.

Napisz do autora
Michał A. Zieliński
b. analityk ds. gospodarczych
Michał A. Zieliński
PI Alert
21:00
21.04.2024

Zakończyła się druga tura wyborów samorządowych

Odbyła się w 748 gminach, w tym 60 miastach prezydenckich, na obszarze zamieszkałym przez blisko 14 milionów osób. Według badań exit poll pracowni Ipsos prezydentem Wrocławia pozostanie Jacek Sutryk, którego poparło 67,8 proc. wyborców. Niezależny, ale popierany m.in. przez Lewicę polityk, pokonał w drugiej turze posłankę Trzeciej Drogi Izabelę Bodnar, która uzyskała 32,2 proc. Swoje stanowisko obronił także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który otrzymał 56,1 proc. głosów. W drugiej turze pokonał Waldemara Szumnego z PiS (43,9 proc.). Według badań exit poll wybory na prezydenta Krakowa wygrał poseł KO Aleksander Miszalski. Poparło go 51,1 proc. wyborców. Pokonał niezależnego Łukasza Gibałę, który otrzymał 48,9 proc. głosów. Różnica jest jednak niewielka i ostateczne wyniki mogą pokazać innego zwycięzcę.

PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

Publikacje
Publikacje
Publikacje