Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ryzyka i Trendy

Fintechy, blockchain i bankowe M&A

Ryzyka i Trendy 2018 Zapowiedź 2018-02-01
W części finansowej konferencji PI będziemy rozmawiać o fuzjach i przejęciach, blockchainie, inwestycjach w fintechy, a także reformie strefy euro.

Panele finansowe na Ryzykach i Trendach 2018

Tytuł paneluGodzinaUczestnicy
Sektor bankowy, blockchain i najciekawsze fintechy w 2018 r. 14.30-15.30 Magdalena Borowik, doradca ds. technologii transakcyjnych, Ministerstwo Cyfryzacji
Paweł Borys, prezes, Polski Fundusz Rozwoju
Tomasz Czechowicz, partner zarządzający, MCI Capital S.A.
Piotr Sobolewski, starszy analityk ds. sektora finansowego, Polityka Insight (moderator)
Jaka przyszłość strefy euro?” 16.00-17.00 Anders Åslund, Resident Senior Fellow, Atlantic Council
Agata Gostyńska-Jakubowska, Senior Research Fellow, Centre for European Reform
Leszek Skiba, podsekretarz stanu, Ministerstwo Finansów
Adam Czerniak, główny ekonomista, Polityka Insight (moderator)

Punkt wyjścia

Już w najbliższy poniedziałek 5 lutego zapraszamy na trzecią edycję Ryzyk i Trendów - flagowej konferencji Polityki Insight o szansach i zagrożeniach dla gospodarki w rozpoczynającym się roku. W ciągu jednego dnia decydenci i eksperci opowiedzą o tym, co czeka Polskę i świat w 2018 r. Po raz pierwszy w programie pojawią się także ścieżki tematyczne, powiązane z naszymi nowymi serwisami PI Finance i PI Energy, a także technologiami. W części finansowej będziemy rozmawiać o trendach w sektorze - fuzjach i przejęciach, blockchainie i inwestycjach w fintechy, a także o ryzykach związanych z reformą strefy euro.

Punkty kluczowe

Coraz mniej banków na rynku. Rosnąca liczba regulacji, coraz wyższe wymogi kapitałowe i niskie stopy procentowe zmuszają banki do zmiany strategii biznesowych. Małe banki muszą często spełniać te same przepisy co ich więksi konkurenci, co prowadzi do istotnego spadku ich rentowności. Efektem jest trwający od lat trend przejmowania banków na krajowym rynku - tylko w ciągu ostatnich ośmiu lat z Polski zniknęło 14 banków komercyjnych. Czy w 2018 r. dojdzie do kolejnych przejęć? Które banki zostaną, a które mogą zostać przejęte? Będziemy o tym rozmawiać z szefem Polskiego Funduszu Rozwoju Pawłem Borysem.

Blockchain zmieni finanse. Rozproszone bazy danych blockchain to jedna z najpopularniejszych technologii ostatnich lat. Na jej podstawie zbudowano najpopularniejsze kryptowaluty, jak bitcoin czy ethereum. Jednak zastosowanie rozproszonych baz jest znacznie szersze, a blockchain przyglądają się firmy technologiczne, banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i administracja publiczna. Czy 2018 r. przyniesie sukcesy w komercyjnym wykorzystaniu blockchain? W jaki sposób ta technologia może zmienić działalność polskich banków? Porozmawiamy o tym z Magdaleną Borowik, doradcą ds. technologii transakcyjnych w MinCyfr.

Fintechy konkurencją dla banków. Wejście w życie dyrektywy o usługach płatniczych (PSD2) i jej standardów technicznych otworzy podmiotom niebankowym dostęp do danych klientów banków. Na rynku pojawią się nowe fintechy, a już istniejące rozszerzą zakres oferowanych usług. Finansowe start-upy będą rywalizować z instytucjami finansowymi w usługach płatniczych i oferowaniu kredytów. Czy zagrożą pozycji banków? Jaką strategię wobec fintechów powinny obrać instytucje finansowe? Przejmować czy rywalizować? O tym będziemy rozmawiać z Tomaszem Czechowiczem, prezesem MCI Capital.

Potrzebne ograniczenie ryzyka kryzysu. W 2017 r. kraje strefy euro rozwijały się najszybciej od globalnej recesji, wychodząc z długookresowej stagnacji i na dobre zażegnując kryzys fiskalny. Wprowadzone w ostatnich latach zmiany instytucjonalne, od utworzenia unii bankowej przez wdrożenie mechanizmów monitorowania nierównowag makroekonomicznych zwiększyły stabilność strefy euro i jej odporność na zewnętrzne szoki. Mimo to wciąż wiele pozostało do zrobienia, by kryzys fiskalny się nie powtórzył, a pozostałe kraje unijne mogły bezpiecznie i bez obaw przyjąć wspólną walutę.

Co dalej z integracją fiskalną. Wyzwaniem, z którym muszą poradzić sobie unijni przywódcy, jest głębsza integracja fiskalna. Wprowadzenie wspólnego budżetu, harmonizacja polityki podatkowej, czy zapewnienie przestrzegania reguł z Maastricht przez kraje członkowskie spotyka się z oporem politycznym. Większość krajów członkowskich chce bowiem zachowania autonomii w prowadzeniu polityki gospodarczej. O reformie strefy euro będą rozmawiać Agata Gostyńska-Jakubowska, Senior Research Fellow w Centre for European Reform, Anders Åslund, Resident Senior Fellow, Atlantic Council i wiceminister finansów Leszek Skiba.

Współpraca: Adam Czerniak

Napisz do autora
Piotr Sobolewski
starszy analityk ds. sektora finansowego
(+48) 22 436 73 16
p.sobolewski@politykainsight.pl
Piotr Sobolewski
PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

PI Alert
15:28
11.01.2024

Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika.

Jak powiedział prezydent wpływ na tę decyzję miało podjęcie przez obu skazanych strajku głodowego oraz prośba ich małżonek o uwolnienie obu polityków PiS. Wniosek Dudy trafi teraz do ProkGen Adama Bodnara w celu zaopiniowania. Prezydent oczekuje, że Bodnar wstrzyma decyzję o wykonaniu kary jeszcze przed rozpoznaniem wniosku i że niezwłocznie uwolni Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacje
Publikacje
Publikacje