Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ryzyka i Trendy

Część banków obroni się przed fintechami, Strefa euro do reformy

Ryzyka i Trendy 2018 Relacja 2018-02-06
Konsolidacja banków, inwestowanie w blockchain i konkurencja ze strony fintechów - o trendach w finansach rozmawialiśmy podczas konferencji Polityki Insight.

Punkty kluczowe

Konsolidacja światowego sektora bankowego. Zdaniem prezesa PFR Pawła Borysa w nadchodzących latach liczba światowych banków będzie spadać. Konsolidację sektora bankowego przyspieszą regulacje, które obniżają rentowność instytucji. Borys zauważył, że obecnie notują one stopę zwrotu z inwestycji (ROE) 3-5 proc., podczas gdy koszt pozyskania kapitału wynosi około 10 proc. Jeżeli banki chcą utrzymać swoją pozycję, to muszą szybko adaptować się do zmieniających się warunków rynkowych, generować kapitał i skutecznie wdrażać nowe technologie. Borys uważa, że Polska ma szanse stworzyć paneuropejski bank, do czego mogłaby przyczynić się fuzja PKO BP i Banku Pekao.

Krajowy i zagraniczny kapitał w polskich bankach. Według Borysa zwiększenie zaangażowania krajowych inwestorów korzystnie wpływa na sektor bankowy, ponieważ czyni go bardziej zbilansowanym. Sektor jest również bardziej odporny na zewnętrzne szoki, które skutkują odpływem kapitału z zagranicznych spółek-matek. Podczas ostatniego kryzysu średni spadek sprzedanych kredytów wyniósł 15 proc., podczas gdy polski PKO BP zanotował nieznaczne wzrosty. Borys prognozuje, że za kilka lat w Polsce będzie sześć-siedem dużych banków komercyjnych i szereg banków specjalistycznych.

Zalety i wady technologii blockchain. Magdalena Borowik z MinCyfr wskazała na największe wady i zalety technologii rozproszonych rejestrów (DLT, distributed ledger technology). Z punktu widzenia nadzorcy najsłabszą stroną blockchaina jest jego złożoność wynikająca z decentralizacji. Utrudnia ona bowiem zarządzanie systemem i jego kontrolowanie. Największymi zaletami nowej technologii są wysokie bezpieczeństwo i niska awaryjność. Jako przykład zastosowania blockchaina Borowik wskazała system Ripple, który redukuje koszty transakcji i jest już wykorzystywany przez wiele instytucji na świecie.

Niektóre banki obronią się przed fintechami. Szef funduszu private-equity MCI Capital Tomasz Czechowicz uważa, że część instytucji wygra konkurencję ze start-upami finansowymi. Banki będą musiały zmienić swoje modele biznesowe, dzięki czemu zachowają przewagę nad fintechami. Czechowicz największe zagrożenie dla tradycyjnych instytucji widzi w firmach, które działają w segmencie przelewów, transferów i pożyczek. Tam bowiem fintechy mogą być efektywniejsze niż banki. Zdaniem Czechowicza banki powinny tworzyć fundusze CVC i akceleratory fintech, które pozwalałyby im przejmować najlepsze start-upy.

Strefa euro do reformy. W dyskusji o przyszłości strefy euro udział wzięli Anders Åslund, senior fellow z Atlantic Council, Agata Gostyńska-Jakubowska, senior research fellow z Centre for European Reform, i Leszek Skiba, podsekretarz stanu w MinFin. Gostyńska-Jakubowska potwierdziła, że Unia planuje zmiany w strefie euro. Eurogrupa dobrze się rozwija, więc reforma miałaby szansę na akceptację opinii publicznej. Åslund przekonywał natomiast, że skala pomocy dla Grecji była błędem - finansowanie wyniosło 350 mld euro, dwa razy więcej niż PKB tego kraju.

Polsce daleko do strefy euro. Paneliści rozmawiali również o członkostwie Polski w strefie euro. Według Åslunda kolejnymi krajami, które przyjmą wspólną walutę, będą Bułgaria i Chorwacja. Najciężej dołączyć będzie Polsce, ponieważ Warszawa dobrze czuje się poza strefą euro. Dzięki temu Polska uniknęła kryzysu w 2009 r., kiedy rząd trafił ze skalą dewaluacji złotego. Åslund dodał, że jego zdaniem Finlandia jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem do opuszczenia strefy euro, ponieważ ma najostrzejszą dyscyplinę fiskalną z państw członkowskich.

Napisz do autora
Jan Konczewski
Młodszy analityk ds. sektora finansowego
Napisz do autora
Zofia Wanat
analityk ds. sektora finansowego
(+48) 22 451 60 42
z.wanat@politykainsight.pl
Zofia Wanat
PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

PI Alert
15:28
11.01.2024

Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika.

Jak powiedział prezydent wpływ na tę decyzję miało podjęcie przez obu skazanych strajku głodowego oraz prośba ich małżonek o uwolnienie obu polityków PiS. Wniosek Dudy trafi teraz do ProkGen Adama Bodnara w celu zaopiniowania. Prezydent oczekuje, że Bodnar wstrzyma decyzję o wykonaniu kary jeszcze przed rozpoznaniem wniosku i że niezwłocznie uwolni Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacje
Publikacje
Publikacje