Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ryzyka i Trendy

Trump, Korea i globalizacja na Ryzykach i Trendach 2018

Ryzyka i Trendy 2018 Relacja 2018-02-06
Blisko 350 osób ze świata biznesu, dyplomacji i polityki spotkało się na dorocznej konferencji Polityki Insight.

Punkty kluczowe

Ryzyka i Trendy po raz trzeci. Gościem specjalnym konferencji był premier Mateusz Morawiecki. Wybitni eksperci z Europy i USA w ciągu jednego dnia opowiadali o tym, jakie szanse i zagrożenia niesie z sobą rozpoczynający się rok. Przedpołudniowa część Ryzyk i Trendów 2018 była poświęcona tematom globalnym, potem konferencja podzieliła się na ścieżki: finansową, energetyczną i technologiczną. Partnerami głównymi wydarzenia byli HSBC i Play, a partnerami wspierającymi - Baker McKenzie, The Boston Consulting Group, Facebook, Grupa Żywiec, Hill+Knowlton Strategies, Jeronimo Martins Polska, Polski Fundusz Rozwoju, Northrop Grumman i Visa.

Fried: prawica w Polsce ma swoje racje, ale nie umie ich przekazać. – Polacy mają prawo czuć się dumni z roli, jaką odegrali podczas wojny, nie pertraktowali z Hitlerem i stawili mu opór - mówił Daniel Fried, b. ambasador USA w Polsce i przedstawiciel think tanku Atlantic Council. Państwo podziemne niosło pomoc żydowskim obywatelom. Polacy mają więc prawo czuć się znieważeni określeniem „polskie obozy śmierci” i je zwalczać. Nowelizacja ustawy o IPN temu jednak nie służy i jest przykładem tego, że polska prawica ma swoje racje, ale nie potrafi ich przekazać. Polska ma też swoje racje wobec Brukseli, ale skłócenie się z instytucjami Unii nie jest właściwą drogą do promowania swojej wizji.

Gray: nie będzie impeachmentu Trumpa w tym roku. – Śledztwo w sprawie rosyjskiej interwencji w wybory prezydenckie w USA pogrążyło już cztery osoby z otoczenia Donalda Trumpa, ale dla samego prezydenta groźniejsze mogą okazać się ewentualne zarzuty o pranie brudnych pieniędzy - powiedział dyrektor think tanku Center for American Progress w Waszyngtonie Gordon Gray. O usunięcie Trumpa z urzędu byłoby jednak trudno - otwarcie procedury wymaga zwykłej większości w Izbie Reprezentantów, a sam impeachment dwóch trzecich w Senacie. Nawet jeśli demokraci po wyborach w połowie kadencji odzyskają większość w Izbie, to w Senacie przeciwnikom Trumpa i tak zabraknie głosów.

Tocci: Unia wielu prędkości to jedyny sposób na przetrwanie. – W Unii widać pozytywny trend: aktywizują się ruchy proeuropejskie, rośne poparcie dla reform - mówiła Nathalie Tocci, szefowa rzymskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i główna doradczyni szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini. Brak rządu w Berlinie opóźnia ten proces, ale w końcu do nich dojdzie. Dla Zachodu frustrująca jest polityka Warszawy, która sama wyklucza się z debaty o przyszłości Unii. Niektóre stolice chcą iść bardziej do przodu i należy im na to pozwolić. Jeśli chodzi o unijne sankcje, to Polska zapewne nie zostanie ukarana - według Tocci inne stolice boją się, że w przyszłości same mogą paść ofiarą tej procedury.

Valášek: Rosjanie są zmęczeni polityką zagraniczną. – Mimo niezachwianego poparcia Władimir Putin stara się odpowiedzieć na nastroje społeczne, które wskazują na rosnące zmęczenie konfrontacyjną polityką zagraniczną Moskwy - powiedział dyrektor ośrodka badawczego Carnegie Europe Tomáš Valášek. Rosjanie coraz wyraźniej interesują się sytuacją wewnętrzną, gospodarką i poziomem życia. Putin stara się odpowiedzieć na te nastroje, ale jest w trudnej sytuacji - poprawę jakości życia w Rosji mogłyby przynieść tylko niewygodne reformy. Chcąc odwrócić uwagę Rosjan, może więc znów postawić na konfrontację z zagranicą.

Varriale: w Korei Północnej USA muszą mieć jasny cel. – Trump odpowiada na agresywną politykę Korei Płn. groźbami ataku militarnego. Pytanie, jaki cel miałby taki atak - stwierdziła analityczka brytyjskiego Royal United Services Institute Cristina Varriale. Wyeliminowanie całej infrastruktury do produkcji broni nuklearnej wymagałoby interwencji lądowej. Z kolei planując atak w celu zmuszenia Korei Płn. do negocjacji, Amerykanie musieliby uwzględniający ryzyka - pierwszym celem kontrataku byłyby wojska USA w Korei Płd. i Japonii. Kluczową rolę w konflikcie odgrywają Chiny - sukcesem Trumpa jest konstruktywna postawa Pekinu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

King: globalizacja przestała działać na korzyść Zachodu. – Obalenie komunizmu rozbudziło nadzieje, które nie zostały spełnione - uważa b. główny ekonomista, a dziś doradca zarządu banku HSBC Stephen King. Przyjęto wówczas, że pożądanym modelem rozwoju są demokracja liberalna i wolny rynek, a reżimy autorytarne znikną. Tak się nie stało - Zachód pogrążył się w kryzysie finansowym, a młode pokolenie czeka gorszy poziom życia, niż mieli ich rodzice. Równocześnie autorytarne Chiny dokonały skoku cywilizacyjnego, który przyniósł poprawę jakości życia masom ludzi. W efekcie Zachód zaczyna wątpić w pozytywne efekty globalizacji, a protekcjonizm stał się oficjalną polityką Waszyngtonu i Londynu.

Napisz do autora
Joanna Popielawska
b. starszy analityk ds. europejskich
Joanna Popielawska
PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

PI Alert
15:28
11.01.2024

Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika.

Jak powiedział prezydent wpływ na tę decyzję miało podjęcie przez obu skazanych strajku głodowego oraz prośba ich małżonek o uwolnienie obu polityków PiS. Wniosek Dudy trafi teraz do ProkGen Adama Bodnara w celu zaopiniowania. Prezydent oczekuje, że Bodnar wstrzyma decyzję o wykonaniu kary jeszcze przed rozpoznaniem wniosku i że niezwłocznie uwolni Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacje
Publikacje
Publikacje