Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ryzyka i Trendy

O czym się mówiło w kuluarach Ryzyk i Trendów

Nasłuch 2019-02-19
Politycy i biznes obawiają się nowego konfliktu z Izraelem. Oczekują na kolejne obietnice wyborcze PiS na sobotniej konwencji.

Nasłuch

Spodziewana ofensywa obietnic na konwencji PiS. Osoba z rządu powiedziała nam, że 23 lutego na konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki przedstawi kolejne przedwyborcze obietnice PiS. Nad ich ostatecznym kształtem czuwa zespół prof. Waldemara Parucha, szefa Centrum Analiz Strategicznych przy KanPrem. Nowe propozycje PiS mogą dotyczyć podatków (spekulowało się m.in. o podwyżce kwoty wolnej, zwiększeniu kosztów uzyskania przychodu czy nowej uldze w PIT dla osób pracujących). Propozycje mogą być też skierowane do emerytów, na czym zależy prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu (napisał o tym „Fakt”). Z naszych rozmów na Ryzykach i Trendach wynika, że PiS będzie chciał przedstawić kolejne pomysły i obietnice we wrześniu, czyli tuż przed wyborami parlamentarnymi.

Kłopotliwy konflikt z Izraelem. Działacze PiS oraz menedżerowie państwowych spółek, z którymi rozmawialiśmy, martwią się o dalszy ciąg narastającego konfliktu między Polską a Izraelem. Zaczął się on od sprostowanej wypowiedzi premiera Izraela Beniamina Netanjahu o współudziale Polaków w Holokauście. Zaostrzył go izraelski p.o. MinZagr Israel Katz, który powiedział, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. To sprawiło, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował o odwołaniu wizyty polskiej delegacji na szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu (a w konsekwencji szczyt w zaplanowanej formie odwołano). Politycy PiS zwracają uwagę, że o ile przy poprzednim konflikcie, dotyczącym nowelizacji ustawy o IPN, wina była po stronie Polski, o tyle teraz rząd PiS nie ma sobie nic do zarzucenia. Jest obawa, że izraelscy politycy, ze względu na kampanię wyborczą, nie będą chcieli wycofać się z antypolskiej retoryki, na czym ucierpią relacje między krajami w kolejnych miesiącach.

Zmrożenie w relacjach polsko-chińskich. Aresztowanie w styczniu w Polsce dwóch pracowników Huawei (w tym Chińczyka) spowodowało poważny zgrzyt w relacjach polsko-chińskich. Oliwy do ognia dolały zeszłotygodniowe wypowiedzi amerykańskich polityków, m.in. sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, który w Warszawie nawoływał do rezygnacji z używania chińskiego sprzętu. Zdaniem jednego z polskich menedżerów, który bardzo dobrze zna polsko-chińskie relacje polityczno-gospodarcze, atmosfera podejrzliwości sprawia, że polskie firmy coraz bardziej obawiają się robienia interesów z Chinami. Jego zdaniem na wiosnę tego roku przygotowywana była wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Chinach. Obecnie wisi ona na włosku.

Energetyka chce odszkodowań za ustawę prądową. 1 stycznia weszła w życie znowelizowana ustawa o podatku akcyzowym zamrażająca ceny energii na poziomie z połowy 2018 r. Zdaniem firm energetycznych takie rozwiązanie wprowadziło jednak chaos na rynku i uniemożliwiło im prowadzenie działalności. Niektóre spółki obrotu nie wiedzą bowiem, jakie cenniki mogą stosować, co zmusiło je do wstrzymania sprzedaży energii oraz zwolnienia zajmujących się tym pracowników. Nasi rozmówcy z branży są też zgodni, że ustawa jest „niewdrażalna”, bo MinEner nie wydał jeszcze rozporządzenia określającego sposób, w jaki firmy mogą uzyskiwać rekompensaty za zamrożone stawki za prąd. Wielu z nich wskazuje, że uniemożliwia im to zrealizowanie zaplanowanych na ten rok inwestycji. Część firm rozważa wystąpienie na drogę sądową przeciwko skarbowi państwa, by uzyskać odszkodowania.

Polskie firmy nie chcą emitować euroobligacji. W kuluarach finansiści rozmawiali m.in. o braku dużych emisji obligacji korporacyjnych w euro. Głównym powodem zastoju jest tanie finansowanie w bankach, które rywalizują marżami o obsługę średnich i dużych przedsiębiorstw. Polska wypada pod tym względem słabo na tle znacznie mniejszej Estonii i Litwy, gdzie tanie emisje są coraz popularniejsze. W Polsce euroobligacje emitują jedynie instytucje finansowe, co pozwala im przygotować się na obowiązujące od 2023 r. wymogi MREL. Polskie banki będą musiały wyemitować nawet 50-100 mld zł takiego długu, a głównymi nabywcami będą zagraniczne firmy asset management, chcące dywersyfikować swoje inwestycje.

Uczestnicy chwalili Kosiniaka. Oceniając dyskusję podczas politycznego panelu konferencji, nasi rozmówcy zwrócili uwagę na dobre wystąpienie Władysława Kosiniaka-Kamysza. Zdaniem jednego z zagranicznych uczestników prezes PSL przemawiał „jakby mógł w przyszłości zostać premierem”. Obecni na Ryzykach i Trendach politycy odnosili się również do planowanych obchodów 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Podkreślali, że plotki sugerujące, że Donald Tusk będzie tworzył alternatywny wobec PO ruch (miałby się nazywać Ruchem 4 czerwca), są nieprawdziwe. Planowana jest rzeczywiście inicjatywa związana z rocznicą, ma ona być jednak wsparciem dla opozycji.

Współpraca: Dominik Brodacki, Piotr Sobolewski, Ryszard Łuczyn

Napisz do autora
Leszek Baj
szef redakcji
(+48) 22 436 71 65
l.baj@politykainsight.pl
Leszek Baj
PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

PI Alert
15:28
11.01.2024

Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika.

Jak powiedział prezydent wpływ na tę decyzję miało podjęcie przez obu skazanych strajku głodowego oraz prośba ich małżonek o uwolnienie obu polityków PiS. Wniosek Dudy trafi teraz do ProkGen Adama Bodnara w celu zaopiniowania. Prezydent oczekuje, że Bodnar wstrzyma decyzję o wykonaniu kary jeszcze przed rozpoznaniem wniosku i że niezwłocznie uwolni Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacje
Publikacje
Publikacje