Amerykańska inflacja PCE w marcu wyniosła 2,7 proc. r/r | MinFin szacuje lukę VAT w 2023 r. na 15,8 proc | PiS rozpoczął kampanię do europarlamentu

BRIEFING

Dzisiejsze analizy
Sondaże partyjne »

Co pomoże, a co zaszkodzi partiom w wyborach europejskich

Uwarunkowania 29.04.2024
Prognozy PI »

Inflacja znów zaczęła rosnąć

Tylko w PI Prognoza 29.04.2024
Stolice unijne »

Macron ma problemy z przekonaniem do planów dla UE

Uwarunkowania 29.04.2024
Polityka gospodarcza »

Resort finansów przygotował ważne regulacje dla firm

Przegląd 29.04.2024
Wybory w Europie »

Kto i jak chce walczyć z cyfrowymi zagrożeniami dla eurowyborów

Przegląd 29.04.2024
Zobacz wszystkie
Ważne w polityce

PiS rozpoczął kampanię do europarlamentu. — Idziemy do Parlamentu Europejskiego, żeby odrzucić Zielony Ład, odrzucić pakt migracyjny — mówił Jarosław Kaczyński na sobotniej konwencji partii. Prezes PiS podkreślał, że z suwerennością kraju wiąże się własna waluta. Kaczyński powiedział także, że europoseł Jacek Saryusz-Wolski jest kandydatem PiS na komisarza w KomEur. Na zakończenie konwencji była premierka Beata Szydło, w imieniu wszystkich kandydatów PiS, podpisała się pod deklaracją zawierającą kwestie wymienione przez lidera partii. PiS pokazał, że chce w kampanii położyć nacisk na eurosceptycyzm i konkurować o wyborców z Konfederacją. Prawo i Sprawiedliwość »

Stany Zjednoczone zamówią rekordowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Pentagon ogłosił, że po zatwierdzeniu nowych funduszy przez Kongres zleci produkcję amunicji i uzbrojenia o wartości 6 mld dol. Chodzi o sprzęt nowo produkowany na podstawie kontraktów z przemysłem, a nie o broń przekazywaną z zapasów. W pakiecie znajdą się m.in. pociski przeciwlotnicze i antyrakietowe do systemów Patriot i NASAMS, rakiety do wyrzutni HIMARS, systemy dowodzenia i kierowania, radary różnego rodzaju, amunicja artyleryjska i systemy bezzałogowe. Dostarczanie tego sprzętu zajmie od kilku miesięcy do kilku lat, ale stanowić on będzie systemowe wzmocnienie ukraińskiej obrony. Wojna w Ukrainie »

Marek Suski był inwigilowany Pegasusem. Informacje tę potwierdził 26 kwietnia rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. Suski - poseł, a w latach 2017-2019 szef gabinetu politycznego KanPrem - jest jedną z 31 osób, do których prokuratura wysłała pismo wzywające do stawienia się w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym nielegalnej inwigilacji Pegasusem. Suski zażądał od MinSpra Adama Bodnara i Donalda Tuska wyjaśnień, dlaczego opinię publiczną poinformowano o wezwaniu. Według wcześniejszych zapewnień Bodnara miało to być decyzją osób inwigilowanych. Ujawnienie faktu inwigilacji Suskiego może zwiększyć podziały wewnątrz PiS. Sądy i prokuratura »

Grzegorz Braun wystartuje do ParlEur. Kontrowersyjny lider Korony, jednej z partii tworzących Konfederacje, będzie kandydował z drugiego miejsca w Krakowie, za Konradem Berkowiczem z Nowej Nadziei. Konfederaci podali też, że z ich list wystartują politycy partii Polska Jest Jedna, choć bez lidera Rafała Piecha. Decyzja ułatwi ewentualne, rozważane od dawna, wyrzucenie Brauna z Konfederacji: jeśli nie przeskoczy on Berkowicza i nie dostanie się do ParlEur, pokaże słabość; jeśli się dostanie, w opinii konfederatów będzie im mniej szkodzić, a liczba braunistów w kole Konfederacji spadnie do trzech, co umożliwi wyrzucenie go bez utraty klubu. Konfederacja »

Personalia polityczne
  • Brak istotnych wizyt i nominacji.
 
Ważne w gospodarce

Amerykańska inflacja PCE w marcu wyniosła 2,7 proc. r/r. Konsensus zakładał wzrost o 2,6 proc. W ujęciu rocznym dalej najszybciej rosły ceny usług (+4 proc.) i żywności (+2,8 proc.). Inflacja bazowa (z wyłączeniem cen energii i żywności) wyniosła 2,8 proc. r/r, czyli utrzymała się na poziomie z lutego. Miesięczna dynamika inflacji PCE utrzymała się na poziomie 0,3 proc., także w przypadku inflacji bazowej. PCE jest indeksem cen wydatków konsumpcyjnych Amerykanów i Amerykanek i to na ten wskaźnik w głównej mierze patrzy Fed przy ustalaniu stóp procentowych. Dane z pierwszego kwartału najprawdopodobniej opóźnią oczekiwane w połowie roku rozpoczęcie cyklu obniżek. Gospodarki rozwinięte »

MinFin szacuje lukę VAT w 2023 r. na 15,8 proc. Informację podał MinFin Andrzej Domański. Rok wcześniej było to 7,3 proc., a w 2021 r. – 2,6 proc. PKB. Domański ocenił, że wcześniejsza wysoka ściągalność VAT wynikała głównie z cyklu koniunkturalnego. Resort, wyliczając lukę, uwzględnia m.in. tzw. tarcze obejmujące żywność czy energię. Minister zapowiedział też, że w poniedziałek jego resort opublikuje tzw. białą księgę finansów publicznych na koniec 2023 r., a we wtorek RadMin przyjmie wieloletni plan finansowy państwa i pozna założenia funkcjonowania rady fiskalnej. Publikacja białej księgi symbolicznie zamknie pierwszy etap działania MinFin. Polityka gospodarcza »

Cezary Kocik pokieruje mBankiem. W piątek rada nadzorcza banku przyjęła rekomendację komitetu ds. wynagrodzeń i nominacji, aby został on nowym prezesem. Kocik związany jest z grupą mBanku od 2004 r., od 2007 do 2012 r. był dyrektorem zarządzającym odpowiedzialnym za biznes detaliczny, a od 2012 r. – wiceprezesem banku nadzorującym ten obszar. Powołanie Kocika jest uzależnione od uzyskania pozytywnej oceny Komisji Nadzoru Finansowego i nastąpi po odejściu z funkcji prezesa Cezarego Stypułowskiego, co jest spodziewane w marcu 2025 r., czyli po zatwierdzeniu przez akcjonariuszy sprawozdania banku za 2024 r. Banki »

KomEur nadała Shein status bardzo dużej platformy internetowej Zdaniem KomEur chiński sklep internetowy z odzieżą notuje miesięcznie powyżej 45 mln użytkowników w Unii. Zgodnie z aktem o usługach cyfrowych (DSA) oznacza to, że kwalifikuje się do statusu VLOP (Very Large Online Platform). Platformy i wyszukiwarki należące do tej kategorii zobowiązane są do przestrzegania szczególnego zestawu obowiązków, które nie dotyczą innych objętych DSA firm; grożą im też wyższe kary za ich nieprzestrzeganie. KomEur bada także możliwość nadania statusu VLOP platformie e-commerce Temu. Działania wpisują się w trend zwiększania kontroli nad chińskimi firmami działającymi w Unii. Gospodarka cyfrowa »

Personalia gospodarcze
  • Z zarządu Grupy Azoty Zakładów Chemicznych Police odwołano Michała Siewierskiego i Stanisława Kostrubca. Do zarządu powołano Andrzeja Dawidowskiego na funkcję prezesa zarządu oraz Pawła Oleksego i Jerzego Wolińskiego na funkcje wiceprezesów.
  • Alan Aleksandrowicz został wiceprezesem zarządu ds. finansowych Portu Gdańsk
  • Marek Orłowski zrezygnował z funkcji prezesa spółki Airway Medix [medycyna].
  • Paweł Szast został prezesem spółki Fast Finance [windykacja wierzytelności detalicznych].
  • Do rady nadzorczej Alior Banku zostali powołani: Jarosław Mastalerz, Jan Zimowicz, Maciej Gutowski, Artur Chołody, Artur Kucharski oraz Radosław Grabowski.
  • Elżbieta Bugaj, Halina Ołdakowska, Jarosław Jaźwiński, Piotr Pełka, Tomasz Fill i Artur Ciszkowski zostali odwołani z rady nadzorczej Polskiej Grupy Lotniczej. Na ich miejsce powołano Michała Paziewskiego, Łukasza Chaberskiego, Barbarę Dąbrowską, Aldonę Kieler-Kowalską, Sebastiana Mikosza, Małgorzatę Starczewską-Krzysztoszek i Artura Tomasika.
 
Ważne w mediach

DGP: Tomasz Siemoniak jest szykowany na MinWew. „Nazwisko Siemoniaka na fotelu ministra spraw wewnętrznych potwierdza DGP kilkoro członków rządu. Za rządów pierwszej Platformy w latach 2007– 2011 był on wiceszefem MinWew. Teraz miałby łączyć swoje obecne stanowisko koordynatora z funkcją szefa MinWew” – piszą Marta Rawicz i Marek Mikołajczyk w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Po decyzji czterech ministrów o starcie do europarlamentu do obsadzenia jest też MinKult (padają nazwiska marszałkini Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych Pawła Kowala), MinAkt i MinRoz. Rekonstrukcję rządu zapowiedziano na 10 maja (s. A5). Rząd »

PAP: Lewica zaprezentowała jedynki na listach do ParlEur. „Wśród nich znaleźli się: szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska, wiceszef MinSpra Krzysztof Śmiszek, wiceministra kultury Joanna Scheuring-Wielgus i wiceszef MinZagr Andrzej Szejna” – podaje PAP. Jedynki zostały zaprezentowane na sobotniej konwencji Lewicy. Do ParlEur wystartują też byli premierzy i obecni europosłowie Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz, a ze Śląska współzałożyciel partii Razem Maciej Konieczny. Hasłem Lewicy na wybory będzie „Europa jest dla Ciebie”. Na konwencji europoseł Robert Biedroń mówił m.in., że Lewica chce sprawiedliwego traktowania oraz równych płac i emerytur dla kobiet. Lewica »

Rz: Izrael uderzył na Rafah mimo ostrzeżeń USA. „Od 13 do 15 osób zginęło w ataku lotnictwa Izraela na trzy domy w Rafah, mieście położonym w południowej części Strefy Gazy – podają palestyńskie źródła” – pisze Artur Bartkiewicz na portalu Rzeczpospolitej. W Rafah schronienie znalazło nawet 1,4 mln palestyńskich uchodźców. Izrael zaatakował miasto kilka godzin przed przyjazdem do Egiptu przywódców Hamasu, którzy mają odpowiedzieć na propozycję mediatorów z Kataru i Egiptu, oraz samego Izraela, co do możliwości zawieszenia broni. Negocjacje wspierają USA. Po ataku prezydent Joe Biden rozmawiał telefonicznie z premierem Izraela Beniaminem Netanjahu. Bliski Wschód »

Bild: Sikorski mówi, że jeśli Rosja zaatakuje Polskę, przegra. „Dziś Ukraina nie walczy sama. Inaczej niż to często bywało w przeszłości, my nie walczylibyśmy sami" – mówi MinZagr Radosław Sikorski w wywiadzie udzielonym „Bild am Sonntag”. Minister przekonuje, że jeśli Rosja zajmie Ukrainę, wykorzysta jej przemysł do przygotowania ataków na kolejne kraje. Mówi, że Zachód wiedziałby, gdyby Rosja szykowała się do użycia broni jądrowej, a nie ma oznak, by tak się działo. Krytycznie ocenia wahania niemieckiego rządu co do przekazania Ukrainie pocisków Taurus oraz postawę polityków, którzy martwią się zagrożeniem dla Niemiec, ale nie dla sąsiadów Rosji [za: PAP]. Wojna w Ukrainie »

GW: Śląski został językiem regionalnym. „Sejm przegłosował ustawę, która uznaje język śląski za język regionalny. Starania trwały kilkanaście lat” – donosi Przemysław Jedlecki na łamach „Gazety Wyborczej”. Politycy obecnej koalicji rządowej byli do niedawna podzieleni w tej sprawie, ale przed wyborami Donald Tusk obiecał, będąc na Śląsku, że doprowadzi do uznania języka śląskiego. Za projektem głosowała KO, Trzecia Droga i Lewica oraz dwóch posłów PiS. Narodowość śląską zadeklarowało w spisie z 2021 r. 600 tys. osób, w tym jako jedyną – 190 tys. Śląskim posługuje się w domu 470 tys. osób, w tym wyłącznie tym językiem – 55 tys. (s. 1, 4). Miasta i regiony »

GW: Rząd szykuje ustawy sprzątające po aferze wizowej. „Pracodawcy, którzy chcą zatrudniać pracowników zza granicy, mają płacić kaucję, którą traciliby, gdyby osoba, którą ściągnęli do Polski, nie podjęła u nich pracy. Będą też musieli (...) zgłaszać pracowników do ZUS i odprowadzać za nich składki” – informuje Bartosz T. Wieliński w „Gazecie Wyborczej”. Szacuje się, że za rządów PiS wydano ok. pół miniona wiz obywatelom krajów Azji i Afryki, z których duża część wyjechała do Europy Zachodniej. Na ściąganiu cudzoziemców zarabiały agencje, a nawet uczelnie. MinZagr i MinWew wspólnie powołały zespół, który pracuje nad uszczelnieniem systemu (s. 1, 9). Kryzys migracyjny »

FT: W 2023 r. europejskie banki zapłaciły w Rosji 800 mln euro podatków. „Liczba ta stanowi czterokrotny wzrost w stosunku do poziomów sprzed wojny” – piszę Euan Healy i Anastasia Stongei w „Financial Timesie”. Raiffeisen Bank International, UniCredit, ING, Commerzbank, Deutsche Bank, Intesa Sanpaolo i OTP odnotowały w Rosji łączny zysk ponad 3 mld euro. Skorzystały na wysokich stopach i na tym, że przez sankcje rosyjskie banki nie mają dostępu do międzynarodowych systemów płatniczych. Podatki, które odprowadziły, odpowiadają ok. 0,4 proc. wszystkich oczekiwanych nieenergetycznych dochodów budżetowych Rosji w 2024 r. Niemal połowę tej kwoty zapłacił austriacki Reiffeisen. Banki »

Parkiet: Biznes wciąż pozostawia wysoki ślad węglowy. „Emisje gazów cieplarnianych wzrosły w Orlenie, JSW i KGHM. Mniejsze są za to w energetyce” – podaje Tomasz Furman na łamach „Parkietu”. Największym emitentem gazów cieplarnianych wśród spółek giełdowych (a zapewne i w całej Polsce) była w zeszłym roku Grupa PGE. Po przejęciu Lotosu i PGNiG na drugie miejsce wskoczył Orlen. Spółki energetyczne miały niższy ślad węglowy dzięki wzrostowi wolumenu energii produkowanej z OZE. Sześciu największych emitentów odpowiadało za emisję 121 mln ton gazów cieplarnianych. Spółki giełdowe wciąż prowadzą w kwestii emisji niewystarczającą politykę informacyjną (s. 01, 09). Przemysł »

Ta wiadomość jest przeznaczona do wyłącznego użytku pojedynczego abonenta Polityki Insight. Przesyłanie fragmentów treści lub całej wiadomości do osób trzecich jest zakazane, stanowi naruszenie umowy dostępowej i może pociągnąć za sobą odcięcie od serwisu.

Dbamy o Pani / Pana prywatność. Administratorem danych osobowych jest Polityka Insight Sp. z o.o., ul. Słupecka 6, 02-309 Warszawa. Więcej szczegółów w polityce prywatności.