O raporcie:
Analiza działań unijnej Dyrekcji ds. Konkurencji pod kątem „geograficznej” alokacji podejmowanych przez nią spraw. Raport przedstawia główne cele i wartości, które przyświecają polityce gospodarczej Unii Europejskiej, jak również jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy tzw. stare państwa Wspólnoty są uprzywilejowane wobec nowych członków Unii. Ponieważ Dyrekcja ds. Konkurencji ma kompetencje zarówno do wszczynania spraw przeciwko państwom, jak i przeciwko przedsiębiorstwom, przeanalizowano oba powyższe obszary działania Komisji.
Kluczowe wnioski:
- Ilościowa i jakościowa analiza decyzji Dyrekcji ds. Konkurencji wskazuje na możliwość nierównego traktowania państw „starej” i „nowej” Unii oraz wywodzących się z nich firm.
- Firmy z państw, które przystąpiły do Unii po 2004 r. częściej niż przedsiębiorstwa ze „starej UE” starają się korzystać z unijnego prawa antymonopolowego, by powstrzymać swoich konkurentów przed nadużywaniem pozycji dominującej. Jednak Dyrekcja ds. Konkurencji zazwyczaj odrzuca ich skargi.
- W ramach unijnej polityki pomocy publicznej, za którą w Komisji Europejskiej odpowiada Dyrekcja ds. Konkurencji, państwa starej Unii traktowane są na preferencyjnych warunkach. Udzielane przez nie subsydia są przez Komisję kwestionowane znacznie rzadziej niż w przypadku krajów nowej Unii – zarówno pod względem kwot, jak i liczby decyzji.