O raporcie:
Cykliczna publikacja, w której analizowana będzie koniunktura na rynku mieszkań w perspektywie kwartalnej. Każdy raport będzie składał się z części stałej omawiającej sytuację na rynku mieszkań, najmu i pozostałych nieruchomości oraz prezentującej najbardziej aktualne dane o cenach i dostępności ofert w podziale na szereg kategorii (m.in. wielkość nieruchomości, lokalizację, wiek) oraz części zmiennej - tematu specjalnego przybliżającego wybrane zagadnienie z obszaru mieszkalnictwa w Polsce. W trzeciej publikacji zaprezentowane zostały dane o koniunkturze w I kw. 2022 roku. Tematem specjalnym jest z kolei portret najemców w Polsce. W oparciu o wyniki badania ankietowego zrealizowanego przez Minds&Roses na reprezentatywnej grupie dorosłych Polek i Polaków przedstawiamy odpowiedzi na pytania: kto decyduje się na najem, kiedy i na jakich warunkach.
Kluczowe wnioski:
- W I kwartale 2022 r. średnie ceny ofertowe wzrosły o 4,6 proc. Choć, to wzrost nieco mniejszy niż kwartał wcześniej (5,2 proc.), to i tak spowodował przyspieszenie dynamiki cen do średnio 16,5 proc. r/r – to najszybsze tempo wzrostu w trakcie obecnej fazy boomu na rynku mieszkaniowym.
- Na początku roku mieszkania na rynku pierwotnym podrożały o 5,6 proc. kw/kw wobec 4,3 proc. wzrostu odnotowanego na rynku wtórnym. To odwrócenie sytuacji z końca 2021 r., kiedy bardziej drożały te drugie.
- Po raz pierwszy od ponad roku przestała spadać liczba aktywnych ofert sprzedaży mieszkań. To efekt sezonowych zmian podaży, gdyż początek roku zawsze przynosi wzrost liczb mieszkań wystawionych na sprzedaż, ale również spowolnienia popytu – liczba zamkniętych w I kw. 2022 r. ofert była o 15 proc. niższa w porównaniu ze szczytem sprzed roku.
- Od wybuchu wojny liczba ofert najmu spadła o 58 proc. W rezultacie na koniec kwartału w serwisie Otodom było dostępnych zaledwie 8,7 tys. ofert najmu – to najniższa liczba odkąd podmiot gromadzi podobne dane (od 2018 r.).
- Typowe gospodarstwo domowe najemców składa się z dwóch osób. Zwykle jest to bezdzietna para (26 proc. wszystkich najemców) albo samotny rodzic z dzieckiem (5 proc.).
- Dla większości respondentów najem jest przymusem ekonomicznym. 79 proc. najemców twierdzi, że zdecydowało się na wynajem, ponieważ nie może sobie pozwolić na zakup nieruchomości.
- 77 proc. najemców wskazuje, że jednym z najważniejszych czynników przy wyborze mieszkania jest wysokość miesięcznego czynszu. Drugie w kolejności kryterium, czyli stopień zaufania do wynajmującego, wskazało 38 proc. najemców. Czynnik ten jest dla najmujących ważniejszy niż wysokość kaucji czy długość i rodzaj zawieranej umowy.
Raport jest trzecim odcinkiem cyklu. Wcześniejsze publikacje dostępne są pod linkami: