close
menu
search
close
Zmień serwis expand_more
Briefing Polityka Gospodarka Bezpieczeństwo Europa Finanse Prawo Energia i klimat Społeczeństwo
chevron_left
Wszystkie raporty
Autor: Dominik Brodacki et al.
Redakcja: Anna Chyckowska
Projekt graficzny: Anna Olczak
Rok publikacji: 2023
Zamawiający: Kancelaria Baker McKenzie

Jak zaszczepić atom w Polsce. Scenariusze rozwoju energetyki jądrowej

O raporcie:

Analiza wprowadzenia i upowszechnienia energetyki jądrowej w Polsce. Publikacja przedstawia obecny stan przygotowań Polski do budowy reaktorów - działania podejmowane dotychczas oraz plany na przyszłość. W raporcie omówione zostały uwarunkowania rozwoju energetyki atomowej w Polsce w pięciu wymiarach: technologicznym, ekonomicznym, prawnym, środowiskowym i społecznym. Ostatni rozdział publikacji przedstawia trzy prawdopodobne scenariusze rozwoju energetyki jądrowej (w zależności od jego skali i tempa): minimalny, zbalansowany oraz tzw. atomizację Polski.

Kluczowe wnioski:

  • Rozwój energetyki jądrowej to jeden ze strategicznych kierunków i celów polskiej polityki energetycznej, a potencjalnie także wehikuł do cywilizacyjnego rozwoju kraju. Wdrożenie atomu dziś wydaje się niezbędne, by Polska uniknęła luki
    podażowej energii elektrycznej i zrealizowała europejskie cele klimatyczne. Dynamiczny rozwój atomu w Polsce jest już możliwy, ale ze względu na sytuację na arenie międzynarodowej, jak i ekonomiczno-gospodarczą musi ulec przyspieszeniu.
  • Budowa dwóch elektrowni jądrowych o mocy 6-9 GW zmniejszy ryzyko deficytu mocy w Polsce w perspektywie 2040 r. Pełne bezpieczeństwo energetyczne może zostać osiągnięte, ale dopiero poprzez zwiększenie liczby inwestycji w reaktory jądrowe – zarówno konwencjonalne, jak i w SMR-y. Aby do tego doszło, konieczne są działania w obszarze ekonomicznym, prawnym, społecznym, edukacyjnym i środowiskowym.
  • Wsparcie finansowe państwa jest niezbędne przy budowie elektrowni jądrowych. Realizacja większości zaplanowanych i zadeklarowanych projektów jądrowych w Polsce wymaga systemowej zmiany podejścia w zakresie pomocy publicznej i strukturalnego wsparcia agencji rządowych. W krótkiej perspektywie budowa pierwszych konwencjonalnych reaktorów może zostać zabezpieczona kontraktem różnicowym lub oparta na Modelu SaHo.
  • Istotną przeszkodą w budowie elektrowni jądrowych jest brak odpowiednio licznych i wykwalifikowanych kadr. W perspektywie kilku lat Polsce, a szczególnie administracji publicznej, grozi niedobór pracowników przeszkolonych do tego, aby projekt budowy reaktorów przeprowadzać i nadzorować.
  • Obowiązujące regulacje prawne, przy uwzględnieniu uchwalonych w 2023 r. zmian w przepisach, w dużej mierze odpowiadają potrzebom wynikającym z inwestycji przewidzianych w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Rozwój energetyki
    jądrowej w Polsce wymaga jednak modyfikacji poszczególnych obszarów prawa oraz tworzenia nowych. Przykładowo, zapowiadany rozwój małych reaktorów (SMR-ów) może wiązać się z koniecznością dokonania w ustawodawstwie rozróżnienia wymagań prawnych wobec reaktorów według ich mocy lub nawet objęcia SMR-ów odrębną Specustawą.

Raport jest dostępny również w języku angielskim.