O raporcie:
W raporcie przedstawiono stan zdrowia mieszkańców Polski w oparciu o autorski, kompozytowy wskaźnik dobrobytu zdrowotnego, na który składają się mierniki stanu zdrowia obywateli, efektywności systemu ochrony zdrowia oraz zaawansowania technologicznego. Dobrobyt zdrowotny Polek i Polaków został zestawiony z wynikami wybranych państw Unii Europejskiej – Bułgarii, Czech, Danii, Holandii, Niemiec i Szwecji.
Kluczowe wnioski:
- Dobrobyt zdrowotny to pełny dobrostan fizyczny i psychiczny społeczeństwa. Zależny jest nie tylko od bieżącej kondycji zdrowotnej obywateli, ale także od dostępności efektywnej i powszechnej opieki zdrowotnej, która umożliwia prowadzenie stałej profilaktyki oraz zapewnia szybkie i skuteczne interwencje medyczne.
- Z wskaźnikiem dobrostanu zdrowotnego równym 0,77 pkt. (na 3 pkt. możliwe do zdobycia) Polska znalazła się na ostatnim miejscu wśród wybranych krajów. Najlepiej wypadły natomiast Niemcy (2,28 pkt.).
- Poprawa w obszarze technologicznym wymaga przede wszystkim wzrostu wydatków na B+R w sektorze biomedycznym oraz łatwiejszego dostępu pacjentów do innowacyjnych terapii.