PI Climate to bezpłatny serwis analityczny, który zespół Polityki Insight przygotowywał przez trzy tygodnie (listopad-grudzień 2018), by informować o najważniejszych zagadnieniach związanych z konferencją COP 24 i klimatem. Jeśli interesujecie się Państwo polityką klimatyczną i zagadnieniami z nią związanymi, zapraszamy do poznania naszych codziennych serwisów analitycznych - Polityka Insight Premium oraz Polityka Insight Energy.
Bezpłatny próbny dostęp do serwisu PI Premium
Bezpłatny dostęp do serwisu PI Energy
Więcej o Polityce Insight
Przedstawiamy kluczowe osoby odpowiadające za przygotowania i sukces konferencji klimatycznej w Katowicach.
Michał Kurtyka, kandydat na przewodniczącego COP24. To fizyk po paryskiej École polytechnique i ekonomista po warszawskiej SGH. Od 2016 r. wiceminister energii; zajmował się m.in. relacjami z Brukselą, elektromobilnością, polityką gazową i nadzorem nad spółkami paliwowymi. W kwietniu 2018 r. został kandydatem na prezydenta COP24 (formalny wybór nastąpi pierwszego dnia konferencji), zastępując byłego MinŚro Jana Szyszkę. Kurtyka zarówno w kraju, jak i za granicą jest ceniony za profesjonalizm oraz umiejętności dyplomatyczne. To na nim w największej mierze spoczywa odpowiedzialność za sukces COP24. Jego prawą ręką jest były doradca w MinEner Paweł Leszczyński, który od lipca kieruje biurem ds. prezydencji COP24 w MinŚro.
Adam Guibourgé-Czetwertyński, główny negocjator prezydencji. To historyk po Uniwersytecie Warszawskim i finansista po francuskiej HEC Paris. W trakcie warszawskiego COP19 był członkiem polskiego zespołu negocjacyjnego odpowiedzialnym za kwestie finansowania działań klimatycznych. Od 2014 r. kieruje referatem środowiska w stałym przedstawicielstwie Polski w Brukseli. Guibourgé-Czetwertyński to doświadczony negocjator i kluczowa postać w ekipie polskiej prezydencji, panująca nad całym procesem negocjacyjnym. W Katowicach będzie wspierać polskich negocjatorów. Blisko współpracuje z nim Grzegorz Grobicki, prawnik i negocjator z warszawskiego COP19, który jest obecnie szefem departamentu polityki klimatycznej MinŚro.
Artur Lorkowski, specjalny wysłannik MinZagr ds. klimatu.To ekonomista po warszawskiej SGH i profesjonalny dyplomata. W latach 2001–2009 pracował w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, gdzie uczestniczył m.in. w negocjacjach części energetycznej traktatu z Lizbony i pakietu klimatyczno-energetycznego. Od 2013 do 2017 r. był polskim ambasadorem w Austrii. Jest jednym z najbliższych współpracowników Kurtyki – pomaga mu w nawiązywaniu kontaktów z delegacjami. Lorkowski ma opinię fachowca i człowieka od zadań specjalnych – w czasie przygotowań do COP24 był wielokrotnie wysyłany na rozmowy do krajów, które mogą sprawiać trudności w osiągnięciu kompromisu.
Tomasz Chruszczow, Champion COP24 ds. działań klimatycznych. Zajmuje się klimatem od 30 lat. Piastował m.in. role szefa polskiej delegacji do spraw negocjacji klimatycznych oraz przewodniczącego organu pomocniczego ds. wdrożeń konwencji klimatycznej ONZ. Podczas COP19 w Warszawie był głównym polskim negocjatorem, w Katowicach jego rola będzie znacznie skromniejsza. Chruszczow jako czempion klimatyczny ma pomagać w rozwijaniu i tworzeniu inicjatyw ograniczających emisję i pogłębiających współpracę między państwami, sektorem pozarządowym, miastami oraz biznesem. W kwestiach środowiskowych ma poglądy konserwatywne i opinię „człowieka przemysłu”, co naraża go na krytykę ekologów. Jest też outsiderem w polskiej prezydencji – na stanowisko czempiona powołał go jeszcze były MinŚro Jan Szyszko.
Kim są pozostali eksperci prezydencji. Polski zespół na COP24 liczy ok. 37 osób, które w większości są pracownikami Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) oraz ministerstw (MinŚro, MinFin, MinZagr). Z resortu spraw zagranicznych kluczową rolę odgrywa Monika Antosik, ekspertka ds. adaptacji do zmian klimatu, która w czasie COP19 była odpowiedzialna za wynegocjowanie Warsaw International Mechanism for Loss and Damage (mechanizm wypłacania rekompensat za zniszczenia spowodowane przez klęski żywiołowe), i Paulina Błachnio, ekspertka ds. polityki energetycznej i klimatycznej, nadzorująca kontakty z państwami trzecimi. Ważny jest również Tomasz Karpiński, główny ekspert KOBiZE, specjalizujący się w wyliczaniu emisji. Ekipę prezydencji wzmocniła też ściągnięta z USA Katarzyna Snyder, była główna negocjatorka w czasie COP20.
Polska delegacja. Szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk nadzoruje całość przygotowań do szczytu klimatycznego w Katowicach, w tym prace dwóch podległych mu biur: biura do spraw organizacji konferencji COP24 i biura ds. prezydencji konferencji stron. Jednak szefem polskiej delegacji na COP24 jest zastępca Kowalczyka – wiceminister Sławomir Mazurek, który w MinŚro nadzoruje departamenty zajmujące się klimatem. Nasze źródła sugerują, że może to wynikać ze słabej znajomości angielskiego przez MinŚro. Pełnomocnikiem MinŚro do spraw Organizacji COP24 jest Rafał Bochenek. Prawnik, były rzecznik prasowy rządu Beaty Szydło w latach 2016–2017, a do marca 2018 r. podsekretarz stanu w KanPrem. Bochenek zajmuje się też stroną logistyczną szczytu.
Szare eminencje COP24. Były MinŚro Jan Szyszko do końca kwietnia pełnił funkcję kandydata na przewodniczącego COP24, ale decyzją premiera Mateusza Morawieckiego zastąpił go Kurtyka. W kuluarach mówi się, że Szyszko nieskutecznie starał się podważyć ten wybór na forum ONZ, a obecnie próbuje odzyskać wpływ na konferencję. Tak można tłumaczyć organizację konferencji „Społeczny PRE_COP24” pod patronatem Szyszki, na której występowały głównie osoby kwestionujące negatywne skutki zmian klimatu. Sojusznikiem Szyszki jest Paweł Sałek, wiceszef MinŚro w latach 2015–2018. To doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. ochrony środowiska i spraw związanych z grudniową konferencją COP24.