O projekcie
Analizy
Briefingi
Wszystkie
Analiza 07.12.2018 Jak zmiany w transporcie wpłyną na emisje CO2 Briefing 06.12.2018 Dokąd zmierzają negocjacje COP24, Globalna emisja CO2 rośnie najszybciej od siedmiu lat Analiza 06.12.2018 Węgiel dzieli polskie władze na COP24 Briefing 05.12.2018 Polski dwugłos ws. węgla, Emisja CO2 w krajach rozwiniętych wzrośnie po raz pierwszy od pięciu lat Analiza 05.12.2018 Ocieplenie klimatu szansą dla polskiego rolnictwa Briefing 04.12.2018 Duda broni węgla w Katowicach, Niemcy i Bank Światowy zwiększają finansowanie inwestycji klimatycznych Analiza 04.12.2018 Polska niegotowa na auta elektryczne Briefing 03.12.2018 Turcy opóźniają start COP24, Premier Francji nie przyjedzie na szczyt klimatyczny Analiza 03.12.2018 Kurtyka: Katowice nie mogą popełnić błędów Kopenhagi Briefing 30.11.2018 Macron nie wierzy w powodzenie COP24, Polacy chcą odejść od węgla Analiza 30.11.2018 Co będzie ważne na COP24 Briefing 29.11.2018 Bruksela chce skończyć z węglem, Krótka lista obecności na spotkaniu wysokiego szczebla COP24 Analiza 29.11.2018 Kto odpowiada za COP24 Briefing 28.11.2018 COP25 nie odbędzie się w Brazylii, Konferencja katowicka potrzebuje cudu, by zakończyć się sukcesem Analiza 28.11.2018 Czy COP24 czeka fiasko Briefing 27.11.2018 Ruszyły spotkania koordynujące grupy negocjacyjne, COP zdecyduje o przyszłości CER-ów Analiza 27.11.2018 Co trzeba wiedzieć o COP24 Briefing 26.11.2018 Polski Windexit w przededniu COP24, USA zapłacą miliardy za zmiany klimatu Analiza 26.11.2018 Atom, słońce i wiatraki morskie zamiast węgla
Polityka Insight
Wydawcą serwisu jest Polityka Insight Sp. z o.o.
ul. Słupecka 6, 02-309 Warszawa
Regulamin | Polityka prywatności
© Polityka Insight 2023
Masz pytanie?
Z przyjemnością na nie odpowiemy:
Dagmara Bochyńska
dyrektorka ds. sprzedaży i relacji biznesowych
d.bochynska@politykainsight.pl
+48 22 456 87 77
PI Climae
Briefing 30.11.2018

Macron nie wierzy w powodzenie COP24, Polacy chcą odejść od węgla

Sponsorem dzisiejszego wydania jest…

Kolejny szczyt klimatyczny to tradycyjna bitwa na torty pomiędzy aktywistami a gospodarzami o to, kto płaci za COP. Polska opublikowała właśnie listę sponsorów COP24 i – kto by pomyślał – same czarne charaktery. Taki wykaz to właściwie gotowa ściąga każdego szanującego się aktywisty, można tylko zalaminować i podpisać „Firmy, których naprawdę nie znoszę”. Występują na niej: JSW – spółka górnicza; PGE – największa spółka energetyczna o gigantycznym śladzie węglowym generowanym przez kopalnie węgla brunatnego; Tauron – kolejna spółka energetyczna, korzystająca głównie z węgla kamiennego, no i PGNiG – prawdziwy aniołek, zainteresowany „tylko” gazem.

Taki wybór sponsorów to dla niektórych ekologów zwykła dywersja – próba wybielenia trucicieli i dopuszczenia ich do negocjacyjnego stołu. Uwaga, spojler: to nic nowego. Kiedy Polska była gospodarzem COP19, organizatorzy dostali po głowie od trzeciego sektora i niektórych polityków m.in. dlatego, że pozwolono nafciarzom z firmy Lotos rozdać uczestnikom torby powitalne (przyznam, że wciąż taką mam – świetnie zastępuje dziesiątki plastikowych toreb na ziemniaki). Zresztą to nie tylko polski przypadek. Przed dwoma laty francuska prezydencja COP21 zgodziła się, by wśród sponsorów znalazły się bujające w obłokach CO2 francuskie firmy energetyczne EDF i Engie, do tego obok Renault i Air France. Szok i niedowierzanie.

Konferencje COP uważane są często za święte przybytki, do których plugawy biznes paliw kopalnych nie ma wstępu. Ale to nie tylko nie w porządku – to kompletny absurd. Negocjacje klimatyczne to wspólny wysiłek dla dobra naszej planety, a włączanie wszystkich stron to wręcz konieczność – decyzje na COP zapadają przecież przez aklamację. Należy też poprawnie rozumieć pojęcie sprawiedliwej transformacji – just transition. Polityka klimatyczna odmieni życie ludzi tam, gdzie gospodarki oparte są na paliwach kopalnych. Czy mieszkańcy tych państw nie mają już prawa głosu? Nawiasem mówiąc, bądźmy szczerzy: państwowe spółki nie mogły odmówić sponsorowania COP. Poniosły zatem koszt, który można nazwać jednorazowym podatkiem węglowym. Taka kontrybucja nie jest OK?

Krzysztof Bolesta

Co się dzieje

Prezydent Francji nie wybiera się do Katowic. Według nieoficjalnych źródeł Polityki Insight Emmanuel Macron rozważa rezygnację z wcześniej planowanego przyjazdu na COP24. Wczoraj nieobecność prezydenta Rosji Władimira Putina zapowiedział też Kreml.

  • Macron nie wierzy w powodzenie negocjacji klimatycznych w Katowicach i nie chce być kojarzony z jego ewentualnym fiaskiem – poinformowało nas źródło dyplomatyczne zbliżone do francuskiego rządu. Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta i zapewne będzie ważyć do ostatniej chwili i zależeć od sytuacji na COP24. Konferencja zakończy się porażką, jeśli państwa nie osiągną kompromisu w sprawie wdrożenia porozumienia paryskiego z 2015 r.
  • Na decyzję Macrona mogą też wpłynąć chłodne relacje z polskim rządem, który w 2016 r. zerwał negocjacje ws. zakupu francuskich helikopterów dla polskiej armii. Ostatnio prezydent Francji nie skorzystał także z zaproszenia do Polski na obchody 100-lecia niepodległości. W połowie października swoją wizytę w kraju odwołała z kolei francuska MinObr Florence Parly.
  • Nieobecność prezydenta Francji w Katowicach może obniżyć rangę delegacji państwowych wybierających się na COP24. Z naszych źródeł wynika, że część krajów rozważa taką decyzję. Wizerunkowo straci na tym Polska, ale zyskać może sama konferencja – im mniejsza liczba polityków, tym więcej miejsca na techniczne rozmowy i tym większe szanse na końcowy sukces.

MinEner chce budować kopalnie węgla, ale Polacy są przeciw. „Nie wyobrażam sobie, by w 2050 r. w Polsce nie było już działających elektrowni węglowych” – powiedział wczoraj MinEner Krzysztof Tchórzewski na spotkaniu z dziennikarzami, komentując projekt strategii zeroemisyjnej Unii do 2050 r. Z kolei wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski dodał, że zapewne w 2019 r. zapadnie decyzja o budowie nowej kopalni węgla kamiennego w Polsce. Tymczasem według opublikowanego wczoraj badania CBOS 72 proc. Polaków wyraża poparcie dla odchodzenia od węgla, a tylko 19 proc. chce, by w ciągu 20–30 lat wytwarzanie energii opierać na tym paliwie. Resort energii obawia się, że plan radykalniejszej dekarbonizacji doprowadziłby do górniczych protestów na Śląsku.

Górnicy uderzają w Just Transition. Obawy MinEner o złe nastroje wśród pracowników kopalń nie są bezpodstawne. Wczoraj przedstawiciele władz śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” skrytykowali promowaną przez polski rząd koncepcję sprawiedliwej transformacji, mającą na celu rozwój terenów pogórniczych. Ich zdaniem Polski nie stać na zastępowanie miejsc pracy w kopalniach pracą w innych sektorach gospodarki. Związkowcy zarzucili też rządowi, że nie przygotował ze stroną społeczną wspólnego stanowiska na COP24. Deklaracja w sprawie sprawiedliwej transformacji (Solidarity and Just Transition Silesia Declaration) ma zostać podpisana 3 grudnia.

Prezydent Duda: rozmowy podczas COP24 będą bardzo trudne. „Wierzę w to, że przedstawiciele wszystkich państw podejdą do tego odpowiedzialnie i że uda nam się te decyzje finalnie wypracować i że ten szczyt katowicki zakończy się sukcesem” – powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju 29 listopada. Dodał, że Polska w ramach porozumienia z Kioto została zobowiązana do redukcji emisji CO2 na poziomie 6 proc. i że zrealizowała ten cel z „gigantyczną” nadwyżką, obniżając emisje o 29 proc. Podkreślił również, że każde państwo powinno się rozwijać w sposób suwerenny, dostosowując program ograniczania emisji do własnego rozwoju gospodarczego.

Co będzie dziś ważne

  • O 9.00 w Katowicach rozpocznie się spotkanie koordynujące grupę G77 i Chiny.
  • O 9.00 w Katowicach odbędzie się międzynarodowa konferencja „W trosce o wspólny dom. Chrześcijanin na drogach ekologii” przed COP24 z udziałem m.in. abpa Wiktora Skworca (Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego, ul. Jordana 18).
  • O 10.00 w Katowicach rozpocznie się konferencja prasowa Greenpeace Polska nt. COP24 (Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1).
  • O 12.00 w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa nt. podjęcia decyzji inwestycyjnych dla polsko-duńsko-norweskiego gazociągu Baltic Pipe, z udziałem m.in. MinEner Krzysztofa Tchórzewskiego (KanPrem).