O raporcie:
W drugiej edycji rankingu elektromobilnych miast po raz kolejny sprawdzono, które z 50 największych polskich miast przodują w elektryfikacji transportu. Przeanalizowano miejskie działania strategiczne jak i infrastrukturalne. Zaprezentowano dobre praktyki i przykłady rozwiązań wdrożonych w polskich miastach. Na potrzeby rankingu wyselekcjonowano pięć obszarów, w których samorządy tworzą pole dla rozwoju elektromobilności: transport elektryczny, transport rowerowy, ułatwienia dla elektromobilności, transport zbiorowy oraz czyste powietrze.
Kluczowe wnioski:
- Na czołowych miejscach znajdują się nie tylko największe metropolie zlokalizowane w najbogatszych regionach Polski. Proekologiczne zmiany z sukcesem potrafią też wdrażać mniejsze samorządy z mniej zamożnych województw. Pokazuje to, że inicjatywa władz i społeczności lokalnych ma szersze przełożenie na wyniki rankingu niż twarde czynniki infrastrukturalne.
- Ranking obejmował pięć kategorii.
- W pierwszej „Transport elektryczny” zwyciężyły Warszawa przed Katowicami oraz ex aequo Łodzią i Rzeszowem.
- Na podium kategorii „Transport rowerowy” znalazły się Chorzów, Wrocław i Warszawa.
- W trzeciej kategorii „Ułatwienia dla elektromobilności” zwyciężył Poznań, a za nim uplasowały się Szczecin i Gorzów Wielkopolski.
- W „Transporcie zbiorowym” triumfowała Warszawa przed Wrocławiem i Łodzią.
- W ostatniej kategorii „Czyste Powietrze” bezkonkurencyjny okazał się Wrocław, a dalej Poznań i Lublin.
W raporcie zaprezentowano wyniki drugiej edycji „Rankingu elektromobilnych miast”. Pierwsza odsłona plebiscytu została przeprowadzona w 2019 r. Raport jest dostępny pod linkiem.