O raporcie:
Indeks sprawdzający i porównujący polityki i strategie prowadzone na rzecz poprawy jakości powietrza w ośmiu miastach wojewódzkich w Polsce: Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. W publikacji zbadano trzy kluczowe obszary dotyczące walki samorządowców ze smogiem. Pierwszy to wieloletnie trendy zmian jakości powietrza, drugi – tempo wymiany kopciuchów i kontrole przestrzegania uchwał antysmogowych, a trzeci dotyczy transportu w mieście. Publikacja jest elementem projektu „Miasta bez smogu”, którego celem jest stworzenie przestrzeni do rzetelnej i merytorycznej debaty o politykach antysmogowych w dużych polskich miastach. Więcej informacji o projekcie dostępne na stronie.
Kluczowe wnioski:
- Mimo, że w każdym z indeksów liderem jest inne miasto, to można wyróżnić metropolie, które bardzo dobrze albo dobrze radzą sobie w zdecydowanej większości badanych przez nas obszarów. Należą do nich Kraków i Wrocław.
- Za pozytyw należy uznać, że w publikacji trudno jest wskazać jednoznacznych maruderów. Większość miast, które słabiej radzą sobie w niektórych podkategoriach, nadrabiają w innych.
- W indeksie „poprawa jakości powietrza w ciągu ostatnich 10 lat” najlepszy wynik osiągnął Wrocław, a następne były Łódź i Gdańsk.
- W indeksie „wymiana kopciuchów i kontrole” zdecydowanie wygrał Kraków, drugi był Wrocław, a trzecia Warszawa.
- W obszarze transportu w mieście najwięcej punktów otrzymała Warszawa. Za nią uplasowały się Lublin i Kraków.