O raporcie:
Indeks sprawdzający i porównujący polityki i strategie prowadzone na rzecz poprawy jakości powietrza w ośmiu miastach wojewódzkich w Polsce: Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. W publikacji zbadano dwa kluczowe obszary dotyczące walki samorządowców ze smogiem.
W ramach pierwszego wskaźnika sprawdzono, jak miasta radzą sobie z wymianą „kopciuchów”, z jaką intensywnością kontrolują egzekwowanie zapisów uchwał antysmogowych oraz czy uczestniczą w antysmogowych inicjatywach. W ramach drugiego wskaźnika zbadano, jak rozwija się komunikacja publiczna i infrastruktura rowerowa w miastach.
Raport jest drugą odsłoną „Smogowego Indeksu Miast”. Pierwsza została opublikowana w czerwcu 2022 roku i jest dostępna w Bibliotece Raportów.
Publikacja jest elementem projektu „Miasta bez smogu”, którego celem jest stworzenie przestrzeni do rzetelnej i merytorycznej debaty o politykach antysmogowych w dużych polskich miastach. Więcej informacji o projekcie dostępne na stronie.
Kluczowe wnioski:
- Pozycje z podium w każdej z badanych kategorii nie uległy zmianie od publikacji pierwszej edycji Smogowego Indeksu Miast
- Z wymianą „kopciuchów” i kontrolowaniem przestrzegania uchwał antysmogowych niezmiennie najlepiej radzą sobie Kraków i Wrocław
- W kwestii rozwoju komunikacji miejskiej i infrastruktury rowerowej przodują Warszawa oraz Lublin
- Istotny wpływ na dalszą walkę ze smogiem będą miały zmiany legislacyjne wprowadzone w celu łagodzenia skutków kryzysu (m.in. dopłaty dla grzejących węglem)
- Pomocą dla mieszkańców, chcących wymienić nieekologiczną instalację grzewczą, mogą być zmiany w ramach programu „Czyste Powietrze”