close
menu
search
close
Zmień serwis expand_more
Briefing Polityka Gospodarka Bezpieczeństwo Europa Finanse Prawo Energia i klimat Społeczeństwo
chevron_left
Wszystkie raporty
Autor: dr Adam Czerniak, dr hab. Mikołaj Lewicki
Redakcja: Katarzyna A. Przybyła
Projekt graficzny: Joanna Pamuła, Karolina Tomaszewska
Rok publikacji: 2023
Zamawiający: Otodom

Kwartalnik mieszkaniowy. Raport o sytuacji na rynku mieszkań w IV kwartale 2022 roku

O raporcie:

Cykliczna publikacja, w której analizowana będzie koniunktura na rynku mieszkań w perspektywie kwartalnej. Każdy raport będzie składał się z części stałej omawiającej sytuację na rynku mieszkań, najmu i pozostałych nieruchomości oraz prezentującej najbardziej aktualne dane o cenach i dostępności ofert w podziale na szereg kategorii (m.in. wielkość nieruchomości, lokalizację, wiek) oraz części zmiennej - tematu specjalnego przybliżającego wybrane zagadnienie z obszaru mieszkalnictwa w Polsce. W szóstej publikacji zaprezentowane zostały dane o koniunkturze w IV kw. 2022 roku. W ramach tematu specjalnego przedstawiamy z kolei prognozy społeczno-gospodarcze na 2023 rok dla rynku mieszkaniowego w Polsce.

Kluczowe wnioski:

  • W IV kwartale średnie ceny ofertowe spadły o 0,2 proc. To pierwszy spadek cen, od kiedy Otodom zbiera porównywalne dane o cenach nieruchomości czyli od 2018 r. Mimo spadku w porównaniu z III kwartałem średnie ceny ofertowe mieszkań wciąż są o 9,7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Oznacza to, że ceny mieszkań się ustabilizowały i zdarzają się okazjonalne obniżki stawek ofertowych.
  • Obroty na rynku mieszkaniowym silnie wyhamowały. IV kwartał przyniósł dalsze wydłużenie mediany okresu wyświetlania jednej oferty mieszkaniowej w serwisie Otodom – w ostatnich trzech miesiącach było to 91 dni wobec 76 dni w III kwartale i średnio 58 dni w latach 2019-2021.
  • Tempo wzrostu cen najmu powoli hamuje. W IV kwartale średnia ofertowa cena najmu mieszkania wynosiła 3 461 zł i była o 28,8 proc. wyższa niż przed rokiem. Oznacza to, że tempo podwyżek cen zaczęło maleć – w III kwartale roczna dynamika wynosiła 31,8 proc. a w II kwartale 30,6 proc. Największe podwyżki wciąż występują w metropoliach. W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców czynsze poszły do góry o 3,3 proc. w porównaniu z III kwartałem i o 32,6 proc. ww porównaniu do IV kwartału 2021 r.
  • Ceny mieszkań w 2023 roku będą znajdować się pod dużą presją. O ile w przypadku rynku pierwotnego dużych miast deweloperem zapewne uda się obronić przed wprowadzaniem przecen, o tyle na rynku wtórnym oraz w mniejszych miastach i na terenach słabiej zurbanizowanych spadki mogą wystąpić.
  • Ceny najmu osiągnęły swój maksymalny pułap. Po bardzo szybkim wzroście w 2022 r. w roku 2023 nastąpi ich stabilizacja na wysokich poziomach. Głównym czynnikiem ograniczającym dalsze wzrosty czynszów będzie ogólny wzrost kosztów życia przy jednoczesnym spowolnieniu tempa wzrostu dochodów ludności. Drugim czynnikiem ograniczającym będzie natomiast dalszy wzrost liczby mieszkań na wynajem. W 2023 r. rozwijać się będzie rynek najmu instytucjonalnego, gdyż wiele rozpoczętych w minionych latach inwestycji zagranicznych funduszy zostanie oddanych do użytkowania.

Raport jest szóstym odcinkiem cyklu. Wcześniejsze publikacje dostępne są pod linkami: