Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Warsaw European Conversation

Kogo można będzie posłuchać na WEC

Ludzie 2023-05-24
Na wtorkowej konferencji Polityki Insight o swojej wizji Europy będą mówić politycy, dyplomaci, eksperci i dziennikarze z Europy i USA.

Ludzie

Thomas Bagger - ambasador Republiki Federalnej Niemiec. Zawodowy dyplomata z wieloletnim doświadczeniem na placówkach w Pradze, Ankarze i Waszyngtonie. Latem zakończy swoją misję w Polsce i zostanie sekretarzem stanu w niemieckim MinZagr. W latach 2017-2022 doradzał niemieckiemu prezydentowi, a wcześniej w MinZagr był zaangażowany w reformę niemieckiej polityki zagranicznej. W swoich publicznych wystąpieniach broni demokracji liberalnej, popiera silniejszą integrację Unii Europejskiej i postuluje większą samodzielność UE na arenie międzynarodowej.

Christian Danielsson - sekretarz stanu ds. UE w KanPrem Szwecji. Wieloletni pracownik instytucji unijnych. Obecnie koordynuje prezydencję Sztokholmu w Radzie UE, wcześniej był dyrektorem przedstawicielstwa KomEur w Szwecji. Biegły w tematach dotyczących unijnej polityki sąsiedztwa. W latach 2015-2020 był dyrektorem generalnym ds. rozszerzenia w KomEur, gdzie zajmował się przyjmowaniem przez państwa kandydujące wspólnotowych norm regulacyjnych oraz przeciwdziałaniem rosnącym wpływom Rosji i Chin.

Mujtaba Rahman - dyrektor europejskiego biura firmy konsultingowej Eurasia Group. Wytrawny analityk i komentator polityki europejskiej. W swoich analizach skupia się na polityce przemysłowej UE, brexicie i wyborach w krajach członkowskich. Kulisy europejskiej biurokracji poznawał, pracując w KomEur i w MinFin Zjednoczonego Królestwa. W swojej publicystyce podważa tezę, że po wybuchu wojny w Ukrainie środek ciężkości europejskiej polityki przesunął się na wschód. Przekonuje też, że Angela Merkel była ostatnim silnym przywódcą w Europie.

Camino Mortera-Martinez - szefowa brukselskiego biura Centre for European Reform. W jednym z najważniejszych europejskich think tanków zajmuje się wymiarem sprawiedliwości, praworządnością i sprawami wewnętrznymi UE, ze szczególnym naciskiem na migrację, swobodny przepływ osób i ochronę danych. Wcześniej współpracowała z Komisją Europejską przy projektach dotyczących m.in. prawa karnego i cywilnego oraz zwalczania terroryzmu. Regularnie współpracuje z mediami europejskimi i amerykańskimi, gdzie pisze o wojnie w Ukrainie i unijnej reakcji na rosyjską agresję.

Nathalie Tocci - szefowa rzymskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz doradczyni szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella i jego poprzedniczki Federiki Mogherini, w której imieniu opracowywała europejską strategię globalną. Wcześniej naukowo związana także z Centre for European Policy Studies i Kolegium Europejskim w Brugii. Tocci promowała w Brukseli koncepcję autonomii strategicznej Unii, czyli zdolności samodzielnego działania wspólnoty w warunkach dynamicznych zmian geopolitycznych, jak rywalizacja USA-Chiny czy wojna w Ukrainie. W swej najnowszej książce „Zielona i globalna Europa” przekonuje, że dzięki transformacji energetycznej Unia zyskała nową rację bytu.

Philipp Jäger - Policy Fellow w Jacques Delors Centre. Specjalizuje się w europejskiej polityce klimatycznej i gospodarczej. W swoich badaniach naukowych skupia się na wpływie pakietu klimatycznego Fit for 55 na sytuację gospodarczą UE. Ostatnio opublikował raport, w którym argumentuje, że Unia musi przekształcić swój „Plan przemysłowy Zielonego Ładu” w spójną strategię. Wcześniej pracował jako analityk dla KomEur, zajmując się głównie mechanizmem odbudowy i odporności utworzonym jako unijna odpowiedź na pandemię COVID-19.

Shahin Vallée - Senior Fellow w DGAP (German Council on Foreign Relations). W swoich badaniach przygląda się europejskiej polityce publicznej, gospodarczej i finansowej. W latach 2015-2018 był osobistym doradcą George'a Sorosa oraz starszym ekonomistą w Soros Fund Management. W swojej karierze doradzał też Emmanuelowi Macronowi w sprawach gospodarczych, a wcześniej przewodniczącemu Rady Europejskiej Hermanowi van Rompuyowi. W ostatnich kilkunastu latach był ważnym uczestnikiem dyskusji o europejskiej polityce gospodarczej oraz o strefie euro. Obecnie kończy doktorat z ekonomii politycznej na London School of Economics and Political Science.

Vendeline von Bredow - dziennikarka od wielu lat pisząca o Europie w „The Economist”. Obecnie jest korespondentką w Berlinie, skąd pisze o polityce i gospodarce Niemiec i Austrii. W swoich tekstach szczególną uwagę zwraca na zwrot w polityce zagranicznej Niemiec (tzw. Zeitenwende), do którego bezpośrednim impulsem była rosyjska agresja na Ukrainę. Wcześniej pracowała m.in. dla „Financial Timesa” i „Wall Street Journal Europe” w Brukseli. Obecnie pisze biografię Gianniego Agnelli, słynnego włoskiego przemysłowca.

Věra Jourová - komisarka UE ds. wartości i przejrzystości, główna promotorka rządów prawa w UE. Regularnie krytykuje zmiany w wymiarze sprawiedliwości w Polsce i sytuację węgierskich mediów. Uważa, że wypłaty funduszy unijnych powinny zależeć od przestrzegania praworządności - Jourová należała do pięciorga komisarzy, którzy w czerwcu 2022 r. protestowali przeciwko zaakceptowaniu polskiego KPO przez KomEur. Obecnie przygotowuje Defence of Democracy Package - pakiet legislacyjny, którego celem jest wzmocnienie uczestnictwa w życiu demokratycznym i ochrona przestrzeni obywatelskiej.

Współpraca: Jan Olechowski

Napisz do autora
Maria Wiśniewska
analityczka ds. europejskich
Maria Wiśniewska
PI Alert
10:00
28.06.2024

Szczyt UE: Kraje zaczęły dyskusję o wspólnych inicjatywach obronnych

Status

Przywódcy zatwierdzili nominacje na najwyższe stanowiska. Na szczycie UE, który zakończył się z czwartku na piątek, liderzy krajów Unii desygnowali Ursulę von der Leyen na drugą kadencję na czele KomEur, byłego portugalskiego premiera Antónia Costę na szefa RadEur oraz premierkę Estonii Kaję Kallas na szefową unijnej dyplomacji. Premierka Włoch Giorgia Meloni wstrzymała się od głosu przy wyborze von der Leyen i była przeciw Coście oraz Kallas. To oznacza, że Meloni szykuje się do twardych negocjacji i może zażądać wysokiej politycznej ceny w zamian za poparcie swej partii dla von der Leyen przy jej zatwierdzaniu w ParlEur. Premier Węgier Viktor Orbán głosował przeciw von der Leyen i wstrzymał się w sprawie Kallas.

Przyjęli agendę strategiczną Unii na lata 2024-2029. W najbliższej pięciolatce Unia postawiła sobie za cel m.in. udaną transformację cyfrową i zieloną dzięki „pragmatycznemu” podążaniu drogą do neutralności klimatycznej w 2050 r. Innym celem ma być wzmacnianie bezpieczeństwa i potencjału obronnego UE.

Von der Leyen mówiła o 500 mld euro na obronność przez dekadę. Taki szacunek KomEur co do planowanych unijnych inwestycji jej szefowa przedstawiła podczas posiedzenia RadEur. Polska i Francja były wśród krajów oczekujących, że KomEur jeszcze przed szczytem przedstawi możliwe opcje finansowania inwestycji w obronność, jak np. unijne finansowanie wspólnych wydatków ze wspólnego długu. Ten pomysł ostro zwalczały m.in. Niemcy i Holandia. Ostatecznie von der Leyen zdecydowała o przesunięciu debaty na czas po ukonstytuowaniu się nowej KomEur, czyli na jesień. A na szczycie – po ustnej prezentacji von der Leyen – tylko zainicjowano debatę o ewentualnym wspólnym finansowaniu projektów obronnych.

Polska przedłożyła dwa projekty obronne. Miałyby one być współfinansowane z funduszy UE. Polska i Grecja w przeddzień szczytu przedstawiły na piśmie uszczegółowioną koncepcję systemu obrony powietrznej dla Unii (Shield and Spear), którą premierzy Donald Tusk i Kyriakos Mitostakis – w bardziej ogólnej formie – zgłosili w maju. Ponadto Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zaprezentowały pomysł wspólnego wzmocnienia infrastruktury obronnej wzdłuż granicy UE z Rosją i Białorusią. Polska zabiega, by Unia radyklanie wyszła poza obecne plany wspierania przemysłu obronnego za pomocą funduszy unijnych i uzgodniła wydatkowanie pieniędzy na projekty obronne podobne do dwóch zaproponowanych. Ale państwa Unii są bardzo dalekie od konsensusu w tej kwestii.

Zełenski podpisał umowę z Unią w sprawie bezpieczeństwa. W dokumencie, który prezydent Wołodymyr Zełenski sygnował w Brukseli, wszystkie kraje członkowskie oraz UE jako całość zobowiązały się do działań, które „pomogą Ukrainie się bronić, opierać się działaniom na rzecz jej destabilizacji oraz powstrzymywać akty agresji w przyszłości”. Dokument przypomina o 5 mld euro, które Unia zamierza w 2024 r. przeznaczyć na pomoc wojskową i szkolenia (poza pomocą dwustronną krajów UE dla Kijowa). I zapowiada, że do 2027 r. „można przewidzieć dalsze porównywalne kwoty, zależnie od ukraińskich potrzeb”, co sumowałoby się do 20 mld euro. Umowa Ukrainy z UE to dodatek do dwustronnych gwarancji bezpieczeństwa już podpisanych przez Ukrainę z kilkunastoma krajami, w tym USA, Zjednoczonym Królestwem, Niemcami, Francją, Włochami. Jak potwierdził w Brukseli premier Donald Tusk, trwają rozmowy Ukrainy również z Polską o tekście wzajemnych zobowiązań w kwestiach bezpieczeństwa.

PI Alert
21:00
09.06.2024

KO wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego

Koalicja Obywatelska uzyskała 38,2 proc. głosów, a Prawo i Sprawiedliwość 33,9 proc. – wynika z sondażu exit poll firmy Ipsos. Na trzecim miejscu jest Konfederacja z poparciem 11,9 proc., dalej – Trzecia Droga (8,2 proc.), Lewica (6,6 proc.) oraz Bezpartyjni Samorządowcy (0,8 proc.) i Polexit (0,3 proc.). Według badania exit poll KO uzyskała 21 mandatów w Parlamencie Europejskim, PiS – 19, Konfederacja – sześć mandatów, Trzecia Droga – cztery, a Lewica – trzy. Według exit poll frekwencja wyniosła 39,7 proc.

Według pierwszej projekcji Parlamentu Europejskiego największą siłą pozostanie centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPL), do której należy m.in. PO i PSL – będzie miała 181 europosłów w 720-osobowym europarlamencie. Centrolewicowej frakcji Socjalistów i Demokratów (S&D), do której należy m.in. polska Lewica, powinno przypaść 135 mandatów, a liberalnemu klubowi Odnowić Europę (m.in. Polska 2050) – 82 mandaty. To daje łącznie 398 mandatów koalicji tych trzech centrowych frakcji (EPL, S&D i Odnowić Europę), na której dotychczas opierała się Komisja Europejska kierowana przez Ursulę von der Leyen. Wedle tej samej projekcji europarlamentu frakcja Zielonych zdobyła 53 mandaty, frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której jest m.in. PiS – 71 mandatów, a radykalnie prawicowy klub Tożsamość i Demokracja – 62 mandaty.

Publikacje
Publikacje
Publikacje