Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Warsaw European Conversation

Kogo można będzie posłuchać na WEC

Ludzie 2023-05-24
Na wtorkowej konferencji Polityki Insight o swojej wizji Europy będą mówić politycy, dyplomaci, eksperci i dziennikarze z Europy i USA.

Ludzie

Thomas Bagger - ambasador Republiki Federalnej Niemiec. Zawodowy dyplomata z wieloletnim doświadczeniem na placówkach w Pradze, Ankarze i Waszyngtonie. Latem zakończy swoją misję w Polsce i zostanie sekretarzem stanu w niemieckim MinZagr. W latach 2017-2022 doradzał niemieckiemu prezydentowi, a wcześniej w MinZagr był zaangażowany w reformę niemieckiej polityki zagranicznej. W swoich publicznych wystąpieniach broni demokracji liberalnej, popiera silniejszą integrację Unii Europejskiej i postuluje większą samodzielność UE na arenie międzynarodowej.

Christian Danielsson - sekretarz stanu ds. UE w KanPrem Szwecji. Wieloletni pracownik instytucji unijnych. Obecnie koordynuje prezydencję Sztokholmu w Radzie UE, wcześniej był dyrektorem przedstawicielstwa KomEur w Szwecji. Biegły w tematach dotyczących unijnej polityki sąsiedztwa. W latach 2015-2020 był dyrektorem generalnym ds. rozszerzenia w KomEur, gdzie zajmował się przyjmowaniem przez państwa kandydujące wspólnotowych norm regulacyjnych oraz przeciwdziałaniem rosnącym wpływom Rosji i Chin.

Mujtaba Rahman - dyrektor europejskiego biura firmy konsultingowej Eurasia Group. Wytrawny analityk i komentator polityki europejskiej. W swoich analizach skupia się na polityce przemysłowej UE, brexicie i wyborach w krajach członkowskich. Kulisy europejskiej biurokracji poznawał, pracując w KomEur i w MinFin Zjednoczonego Królestwa. W swojej publicystyce podważa tezę, że po wybuchu wojny w Ukrainie środek ciężkości europejskiej polityki przesunął się na wschód. Przekonuje też, że Angela Merkel była ostatnim silnym przywódcą w Europie.

Camino Mortera-Martinez - szefowa brukselskiego biura Centre for European Reform. W jednym z najważniejszych europejskich think tanków zajmuje się wymiarem sprawiedliwości, praworządnością i sprawami wewnętrznymi UE, ze szczególnym naciskiem na migrację, swobodny przepływ osób i ochronę danych. Wcześniej współpracowała z Komisją Europejską przy projektach dotyczących m.in. prawa karnego i cywilnego oraz zwalczania terroryzmu. Regularnie współpracuje z mediami europejskimi i amerykańskimi, gdzie pisze o wojnie w Ukrainie i unijnej reakcji na rosyjską agresję.

Nathalie Tocci - szefowa rzymskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz doradczyni szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella i jego poprzedniczki Federiki Mogherini, w której imieniu opracowywała europejską strategię globalną. Wcześniej naukowo związana także z Centre for European Policy Studies i Kolegium Europejskim w Brugii. Tocci promowała w Brukseli koncepcję autonomii strategicznej Unii, czyli zdolności samodzielnego działania wspólnoty w warunkach dynamicznych zmian geopolitycznych, jak rywalizacja USA-Chiny czy wojna w Ukrainie. W swej najnowszej książce „Zielona i globalna Europa” przekonuje, że dzięki transformacji energetycznej Unia zyskała nową rację bytu.

Philipp Jäger - Policy Fellow w Jacques Delors Centre. Specjalizuje się w europejskiej polityce klimatycznej i gospodarczej. W swoich badaniach naukowych skupia się na wpływie pakietu klimatycznego Fit for 55 na sytuację gospodarczą UE. Ostatnio opublikował raport, w którym argumentuje, że Unia musi przekształcić swój „Plan przemysłowy Zielonego Ładu” w spójną strategię. Wcześniej pracował jako analityk dla KomEur, zajmując się głównie mechanizmem odbudowy i odporności utworzonym jako unijna odpowiedź na pandemię COVID-19.

Shahin Vallée - Senior Fellow w DGAP (German Council on Foreign Relations). W swoich badaniach przygląda się europejskiej polityce publicznej, gospodarczej i finansowej. W latach 2015-2018 był osobistym doradcą George'a Sorosa oraz starszym ekonomistą w Soros Fund Management. W swojej karierze doradzał też Emmanuelowi Macronowi w sprawach gospodarczych, a wcześniej przewodniczącemu Rady Europejskiej Hermanowi van Rompuyowi. W ostatnich kilkunastu latach był ważnym uczestnikiem dyskusji o europejskiej polityce gospodarczej oraz o strefie euro. Obecnie kończy doktorat z ekonomii politycznej na London School of Economics and Political Science.

Vendeline von Bredow - dziennikarka od wielu lat pisząca o Europie w „The Economist”. Obecnie jest korespondentką w Berlinie, skąd pisze o polityce i gospodarce Niemiec i Austrii. W swoich tekstach szczególną uwagę zwraca na zwrot w polityce zagranicznej Niemiec (tzw. Zeitenwende), do którego bezpośrednim impulsem była rosyjska agresja na Ukrainę. Wcześniej pracowała m.in. dla „Financial Timesa” i „Wall Street Journal Europe” w Brukseli. Obecnie pisze biografię Gianniego Agnelli, słynnego włoskiego przemysłowca.

Věra Jourová - komisarka UE ds. wartości i przejrzystości, główna promotorka rządów prawa w UE. Regularnie krytykuje zmiany w wymiarze sprawiedliwości w Polsce i sytuację węgierskich mediów. Uważa, że wypłaty funduszy unijnych powinny zależeć od przestrzegania praworządności - Jourová należała do pięciorga komisarzy, którzy w czerwcu 2022 r. protestowali przeciwko zaakceptowaniu polskiego KPO przez KomEur. Obecnie przygotowuje Defence of Democracy Package - pakiet legislacyjny, którego celem jest wzmocnienie uczestnictwa w życiu demokratycznym i ochrona przestrzeni obywatelskiej.

Współpraca: Jan Olechowski

Napisz do autora
Maria Wiśniewska
analityczka ds. europejskich
Maria Wiśniewska
PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

PI Alert
15:28
11.01.2024

Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika.

Jak powiedział prezydent wpływ na tę decyzję miało podjęcie przez obu skazanych strajku głodowego oraz prośba ich małżonek o uwolnienie obu polityków PiS. Wniosek Dudy trafi teraz do ProkGen Adama Bodnara w celu zaopiniowania. Prezydent oczekuje, że Bodnar wstrzyma decyzję o wykonaniu kary jeszcze przed rozpoznaniem wniosku i że niezwłocznie uwolni Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacje
Publikacje
Publikacje