Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Warsaw European Conversation

O czym będziemy debatować na Warsaw European Conversation

Zapowiedź 2023-05-26
We wtorek rusza - w nowym formacie - konferencja Polityki Insight. Będziemy rozmawiać o Europie: jej tożsamości i wyzwaniach politycznych, gospodarczych i obronnych.

Zapowiedź

Europejska Zeitenwende: jak wojna zmieniła UE. Unia stawia właśnie czoła największemu kryzysowi geopolitycznemu w swojej historii; zarazem już za rok odbędą się wybory do ParlEur. Jak trwałe okażą się zmiany w tożsamości UE, która z projektu pokojowego zdaje się przekształcać we wspólnotę nastawioną na obronę swoich interesów? Czy przesunięcie unijnego środka ciężkości na wschód zmieni europejskie priorytety i obrodzi nowymi inicjatywami? Jak Unia może przygotować się instytucjonalnie, politycznie i gospodarczo na rozszerzenie o Ukrainę i inne państwa? Na te pytania Piotrowi Burasowi, szefowi warszawskiego biura ECFR, odpowiadać będą ambasador Republiki Federalnej Niemiec Thomas Bagger, szwedzki sekretarz stanu ds. UE Christian Danielsson, dyrektor zarządzający Eurasia Group Mujtaba Rahman oraz Kristi Raik, zastępczyni dyrektora estońskiego International Centre for Defence and Security.

Co oznaczają polskie wybory dla Europy. Wynik jesiennego głosowania określi polityczną przyszłość Polski na kolejne cztery lata, ale ma też szansę wpłynąć na Unię. Wpływ ten będzie się różnił zależnie od scenariusza wyborczego i procesów zachodzących w samej Unii, o których goście Piotra Burasa będą debatować w panelu otwierającym konferencję. Czy Bruksela i najważniejsze stolice przygotowują się na trzecią kadencję PiS? Czy w razie wygranej opozycji rząd z Donaldem Tuskiem na czele zresetuje relacje z Unią? Wreszcie, czy Polska straci na znaczeniu i oddali od jądra decyzyjnego wspólnoty, jeśli jesienią nie uda się utworzyć rządu i na 2024 r. rozpisane zostaną przyspieszone wybory? O tych zagadnieniach dyskutować będą z Andrzejem Bobińskim, dyrektorem zarządzającym PI, szef działu zagranicznego Die Zeit Jörg Lau, szefowa brukselskiego biura Centre for European Reform Camino Mortera-Martinez oraz Tomasz Sawczuk z „Kultury Liberalnej”.

Europa na długiej wojnie: strategia obronna dla kontynentu w potrzebie. Unia po raz pierwszy na dużą skalę zaangażowała się politycznie i finansowo w konflikt zbrojny w ościennym państwie. Palące stały się więc pytania, jak kształtować obronę Europy przed zagrożeniem z Rosji (także w kontekście ryzyka eskalacji w Azji) i jak powinna wyglądać współpraca między Unią a NATO. Jaka powinna być strategia zwycięstwa i wizja nowego ładu bezpieczeństwa, który trzeba będzie tworzyć po wojnie? W panelu prowadzonym przez Marka Świerczyńskiego, szefa działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych PI, wystąpią Nathalie Tocci, dyrektorka włoskiego Instituto Affari Internazionali, wcześniej doradczyni Federici Mogherini i Josepa Borrella, francuski ekspert Pierre Haroche związany z Queen Mary University w Londynie oraz Dominik Jankowski, polski dyplomata, obecnie doradca polityczny w Gabinecie Sekretarza Generalnego NATO.

Pomiędzy Chinami i USA: Europa w poszukiwaniu strategii przemysłowej. Pandemia i wojna zmieniły globalne powiązania gospodarcze i kazały przemyśleć priorytety polityki przemysłowej Unii. Rodzi to pytania, w jaki sposób zapewnić europejskim firmom dostęp do tanich towarów wysokiej jakości i które gałęzie przemysłu można bezpiecznie wygaszać, a które należy utrzymywać nawet kosztem wolniejszego zazieleniania Europy. Na pytania Vendeline von Bredow, niemieckiej korespondentki „The Economist”, w tych tematach odpowiedzą: niemiecki filozof i ekonomista Philipp Jäger z Jacques Delors Centre, wcześniej analityk ds. gospodarczych i politycznych KomEur, Julia Patorska, kierowniczka zespołu analiz ekonomicznych w firmie doradczej Deloitte, ekonomista polityczny Shahin Vallée z niemieckiego instytutu badawczego DGAP, wcześniej doradca Emmanuela Macrona i George'a Sorosa, a także Adam Czerniak, główny ekonomista i dyrektor ds. badań PI oraz wykładowca SGH.

Transformacja energetyczna i bezpieczeństwo: droga do europejskiej niezależności. Pandemia, kryzys energetyczny i wojna w Ukrainie nie spowolniły unijnej transformacji, lecz ją przyspieszyły. Pokazały, że wspólnota jest w stanie szybko uniezależnić się od ropy i gazu z Rosji, ale też że droga do energetycznej niezależności jest jeszcze długa i ryzykowna. W tym przełomowym momencie konieczna staje się debata o stanie europejskiej polityki klimatycznej, nowym energetycznym układzie sił na kontynencie i granicach interwencjonizmu na rynkach energii. W rozmowie na te tematy wezmą udział Dalida Gepfert, prezeska Veolia Energy Contracting Poland, Federico Santi, senior researcher w Eurasia Group, Szymon Kardaś, senior fellow w ECFR, oraz Krzysztof Bolesta z dyrekcji generalnej ds. energii w KomEur. Debatę poprowadzi Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego PI.

Napisz do autora
dyrektor zarządzający
(+48 22) 436 73 13
a.bobinski@politykainsight.pl
Andrzej Bobiński
PI Alert
10:00
28.06.2024

Szczyt UE: Kraje zaczęły dyskusję o wspólnych inicjatywach obronnych

Status

Przywódcy zatwierdzili nominacje na najwyższe stanowiska. Na szczycie UE, który zakończył się z czwartku na piątek, liderzy krajów Unii desygnowali Ursulę von der Leyen na drugą kadencję na czele KomEur, byłego portugalskiego premiera Antónia Costę na szefa RadEur oraz premierkę Estonii Kaję Kallas na szefową unijnej dyplomacji. Premierka Włoch Giorgia Meloni wstrzymała się od głosu przy wyborze von der Leyen i była przeciw Coście oraz Kallas. To oznacza, że Meloni szykuje się do twardych negocjacji i może zażądać wysokiej politycznej ceny w zamian za poparcie swej partii dla von der Leyen przy jej zatwierdzaniu w ParlEur. Premier Węgier Viktor Orbán głosował przeciw von der Leyen i wstrzymał się w sprawie Kallas.

Przyjęli agendę strategiczną Unii na lata 2024-2029. W najbliższej pięciolatce Unia postawiła sobie za cel m.in. udaną transformację cyfrową i zieloną dzięki „pragmatycznemu” podążaniu drogą do neutralności klimatycznej w 2050 r. Innym celem ma być wzmacnianie bezpieczeństwa i potencjału obronnego UE.

Von der Leyen mówiła o 500 mld euro na obronność przez dekadę. Taki szacunek KomEur co do planowanych unijnych inwestycji jej szefowa przedstawiła podczas posiedzenia RadEur. Polska i Francja były wśród krajów oczekujących, że KomEur jeszcze przed szczytem przedstawi możliwe opcje finansowania inwestycji w obronność, jak np. unijne finansowanie wspólnych wydatków ze wspólnego długu. Ten pomysł ostro zwalczały m.in. Niemcy i Holandia. Ostatecznie von der Leyen zdecydowała o przesunięciu debaty na czas po ukonstytuowaniu się nowej KomEur, czyli na jesień. A na szczycie – po ustnej prezentacji von der Leyen – tylko zainicjowano debatę o ewentualnym wspólnym finansowaniu projektów obronnych.

Polska przedłożyła dwa projekty obronne. Miałyby one być współfinansowane z funduszy UE. Polska i Grecja w przeddzień szczytu przedstawiły na piśmie uszczegółowioną koncepcję systemu obrony powietrznej dla Unii (Shield and Spear), którą premierzy Donald Tusk i Kyriakos Mitostakis – w bardziej ogólnej formie – zgłosili w maju. Ponadto Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zaprezentowały pomysł wspólnego wzmocnienia infrastruktury obronnej wzdłuż granicy UE z Rosją i Białorusią. Polska zabiega, by Unia radyklanie wyszła poza obecne plany wspierania przemysłu obronnego za pomocą funduszy unijnych i uzgodniła wydatkowanie pieniędzy na projekty obronne podobne do dwóch zaproponowanych. Ale państwa Unii są bardzo dalekie od konsensusu w tej kwestii.

Zełenski podpisał umowę z Unią w sprawie bezpieczeństwa. W dokumencie, który prezydent Wołodymyr Zełenski sygnował w Brukseli, wszystkie kraje członkowskie oraz UE jako całość zobowiązały się do działań, które „pomogą Ukrainie się bronić, opierać się działaniom na rzecz jej destabilizacji oraz powstrzymywać akty agresji w przyszłości”. Dokument przypomina o 5 mld euro, które Unia zamierza w 2024 r. przeznaczyć na pomoc wojskową i szkolenia (poza pomocą dwustronną krajów UE dla Kijowa). I zapowiada, że do 2027 r. „można przewidzieć dalsze porównywalne kwoty, zależnie od ukraińskich potrzeb”, co sumowałoby się do 20 mld euro. Umowa Ukrainy z UE to dodatek do dwustronnych gwarancji bezpieczeństwa już podpisanych przez Ukrainę z kilkunastoma krajami, w tym USA, Zjednoczonym Królestwem, Niemcami, Francją, Włochami. Jak potwierdził w Brukseli premier Donald Tusk, trwają rozmowy Ukrainy również z Polską o tekście wzajemnych zobowiązań w kwestiach bezpieczeństwa.

PI Alert
21:00
09.06.2024

KO wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego

Koalicja Obywatelska uzyskała 38,2 proc. głosów, a Prawo i Sprawiedliwość 33,9 proc. – wynika z sondażu exit poll firmy Ipsos. Na trzecim miejscu jest Konfederacja z poparciem 11,9 proc., dalej – Trzecia Droga (8,2 proc.), Lewica (6,6 proc.) oraz Bezpartyjni Samorządowcy (0,8 proc.) i Polexit (0,3 proc.). Według badania exit poll KO uzyskała 21 mandatów w Parlamencie Europejskim, PiS – 19, Konfederacja – sześć mandatów, Trzecia Droga – cztery, a Lewica – trzy. Według exit poll frekwencja wyniosła 39,7 proc.

Według pierwszej projekcji Parlamentu Europejskiego największą siłą pozostanie centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPL), do której należy m.in. PO i PSL – będzie miała 181 europosłów w 720-osobowym europarlamencie. Centrolewicowej frakcji Socjalistów i Demokratów (S&D), do której należy m.in. polska Lewica, powinno przypaść 135 mandatów, a liberalnemu klubowi Odnowić Europę (m.in. Polska 2050) – 82 mandaty. To daje łącznie 398 mandatów koalicji tych trzech centrowych frakcji (EPL, S&D i Odnowić Europę), na której dotychczas opierała się Komisja Europejska kierowana przez Ursulę von der Leyen. Wedle tej samej projekcji europarlamentu frakcja Zielonych zdobyła 53 mandaty, frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której jest m.in. PiS – 71 mandatów, a radykalnie prawicowy klub Tożsamość i Demokracja – 62 mandaty.

Publikacje
Publikacje
Publikacje