Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Warsaw European Conversation

O czym będziemy debatować na Warsaw European Conversation

Zapowiedź 2023-05-26
We wtorek rusza - w nowym formacie - konferencja Polityki Insight. Będziemy rozmawiać o Europie: jej tożsamości i wyzwaniach politycznych, gospodarczych i obronnych.

Zapowiedź

Europejska Zeitenwende: jak wojna zmieniła UE. Unia stawia właśnie czoła największemu kryzysowi geopolitycznemu w swojej historii; zarazem już za rok odbędą się wybory do ParlEur. Jak trwałe okażą się zmiany w tożsamości UE, która z projektu pokojowego zdaje się przekształcać we wspólnotę nastawioną na obronę swoich interesów? Czy przesunięcie unijnego środka ciężkości na wschód zmieni europejskie priorytety i obrodzi nowymi inicjatywami? Jak Unia może przygotować się instytucjonalnie, politycznie i gospodarczo na rozszerzenie o Ukrainę i inne państwa? Na te pytania Piotrowi Burasowi, szefowi warszawskiego biura ECFR, odpowiadać będą ambasador Republiki Federalnej Niemiec Thomas Bagger, szwedzki sekretarz stanu ds. UE Christian Danielsson, dyrektor zarządzający Eurasia Group Mujtaba Rahman oraz Kristi Raik, zastępczyni dyrektora estońskiego International Centre for Defence and Security.

Co oznaczają polskie wybory dla Europy. Wynik jesiennego głosowania określi polityczną przyszłość Polski na kolejne cztery lata, ale ma też szansę wpłynąć na Unię. Wpływ ten będzie się różnił zależnie od scenariusza wyborczego i procesów zachodzących w samej Unii, o których goście Piotra Burasa będą debatować w panelu otwierającym konferencję. Czy Bruksela i najważniejsze stolice przygotowują się na trzecią kadencję PiS? Czy w razie wygranej opozycji rząd z Donaldem Tuskiem na czele zresetuje relacje z Unią? Wreszcie, czy Polska straci na znaczeniu i oddali od jądra decyzyjnego wspólnoty, jeśli jesienią nie uda się utworzyć rządu i na 2024 r. rozpisane zostaną przyspieszone wybory? O tych zagadnieniach dyskutować będą z Andrzejem Bobińskim, dyrektorem zarządzającym PI, szef działu zagranicznego Die Zeit Jörg Lau, szefowa brukselskiego biura Centre for European Reform Camino Mortera-Martinez oraz Tomasz Sawczuk z „Kultury Liberalnej”.

Europa na długiej wojnie: strategia obronna dla kontynentu w potrzebie. Unia po raz pierwszy na dużą skalę zaangażowała się politycznie i finansowo w konflikt zbrojny w ościennym państwie. Palące stały się więc pytania, jak kształtować obronę Europy przed zagrożeniem z Rosji (także w kontekście ryzyka eskalacji w Azji) i jak powinna wyglądać współpraca między Unią a NATO. Jaka powinna być strategia zwycięstwa i wizja nowego ładu bezpieczeństwa, który trzeba będzie tworzyć po wojnie? W panelu prowadzonym przez Marka Świerczyńskiego, szefa działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych PI, wystąpią Nathalie Tocci, dyrektorka włoskiego Instituto Affari Internazionali, wcześniej doradczyni Federici Mogherini i Josepa Borrella, francuski ekspert Pierre Haroche związany z Queen Mary University w Londynie oraz Dominik Jankowski, polski dyplomata, obecnie doradca polityczny w Gabinecie Sekretarza Generalnego NATO.

Pomiędzy Chinami i USA: Europa w poszukiwaniu strategii przemysłowej. Pandemia i wojna zmieniły globalne powiązania gospodarcze i kazały przemyśleć priorytety polityki przemysłowej Unii. Rodzi to pytania, w jaki sposób zapewnić europejskim firmom dostęp do tanich towarów wysokiej jakości i które gałęzie przemysłu można bezpiecznie wygaszać, a które należy utrzymywać nawet kosztem wolniejszego zazieleniania Europy. Na pytania Vendeline von Bredow, niemieckiej korespondentki „The Economist”, w tych tematach odpowiedzą: niemiecki filozof i ekonomista Philipp Jäger z Jacques Delors Centre, wcześniej analityk ds. gospodarczych i politycznych KomEur, Julia Patorska, kierowniczka zespołu analiz ekonomicznych w firmie doradczej Deloitte, ekonomista polityczny Shahin Vallée z niemieckiego instytutu badawczego DGAP, wcześniej doradca Emmanuela Macrona i George'a Sorosa, a także Adam Czerniak, główny ekonomista i dyrektor ds. badań PI oraz wykładowca SGH.

Transformacja energetyczna i bezpieczeństwo: droga do europejskiej niezależności. Pandemia, kryzys energetyczny i wojna w Ukrainie nie spowolniły unijnej transformacji, lecz ją przyspieszyły. Pokazały, że wspólnota jest w stanie szybko uniezależnić się od ropy i gazu z Rosji, ale też że droga do energetycznej niezależności jest jeszcze długa i ryzykowna. W tym przełomowym momencie konieczna staje się debata o stanie europejskiej polityki klimatycznej, nowym energetycznym układzie sił na kontynencie i granicach interwencjonizmu na rynkach energii. W rozmowie na te tematy wezmą udział Dalida Gepfert, prezeska Veolia Energy Contracting Poland, Federico Santi, senior researcher w Eurasia Group, Szymon Kardaś, senior fellow w ECFR, oraz Krzysztof Bolesta z dyrekcji generalnej ds. energii w KomEur. Debatę poprowadzi Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego PI.

Napisz do autora
dyrektor zarządzający
(+48 22) 436 73 13
a.bobinski@politykainsight.pl
Andrzej Bobiński
PI Alert
21:00
21.04.2024

Zakończyła się druga tura wyborów samorządowych

Odbyła się w 748 gminach, w tym 60 miastach prezydenckich, na obszarze zamieszkałym przez blisko 14 milionów osób. Według badań exit poll pracowni Ipsos prezydentem Wrocławia pozostanie Jacek Sutryk, którego poparło 67,8 proc. wyborców. Niezależny, ale popierany m.in. przez Lewicę polityk, pokonał w drugiej turze posłankę Trzeciej Drogi Izabelę Bodnar, która uzyskała 32,2 proc. Swoje stanowisko obronił także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który otrzymał 56,1 proc. głosów. W drugiej turze pokonał Waldemara Szumnego z PiS (43,9 proc.). Według badań exit poll wybory na prezydenta Krakowa wygrał poseł KO Aleksander Miszalski. Poparło go 51,1 proc. wyborców. Pokonał niezależnego Łukasza Gibałę, który otrzymał 48,9 proc. głosów. Różnica jest jednak niewielka i ostateczne wyniki mogą pokazać innego zwycięzcę.

PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

Publikacje
Publikacje
Publikacje