Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Warsaw European Conversation

Kryzys energetyczny wciąż trwa

Relacja 2023-05-31
Panel „Transformacja i bezpieczeństwo energetyczne: droga do europejskiej odporności” dotyczył przyszłości gazu i atomu, a także europejskich łańcuchów dostaw.

Relacja

Kryzys energetyczny jeszcze się nie skończył. Według Krzysztofa Bolesty z dyrekcji generacji KomEur ds. energii w walce z kryzysem energetycznym nadal jest wiele niewiadomych i nie możemy pozwolić sobie na optymizm. Panelista zalecił ostrożność we wprowadzaniu kolejnych rozwiązań; jego zdaniem należy raczej poczekać na efekty tych, które już funkcjonują. Dalida Gepfert, prezeska zarządu Veolia Contracting Polska, dodała, że jesteśmy w sytuacji bezpiecznej, ale nie komfortowej, zwłaszcza w kontekście cen węgla. Niepokój biznesu budzi w jej odczuciu interwencjonizm państwowy, który utrudnia długoterminowe kształtowanie oferty dla klienta oczekującego przewidywalności cen. Panelistka podkreśliła, że implementacja zmian legislacyjnych wymaga od biznesu głębokiego zaangażowania.

Dekarbonizacja ciepłownictwa jest trudna. Według Gepfert zastosowanie OZE w produkcji ciepła jest ograniczone, bo zwykle trzeba dostarczać je klientom zimą, kiedy panele fotowoltaiczne produkują mniej energii. Jako „jedyną sensowną alternatywę dla węgla” Gepfert wskazała jednostki gazowe. Podkreśliła, że transformacja ciepłownictwa powinna iść w kierunku efektywności energetycznej, która pozwoli ograniczyć zużycie energii z paliw kopalnych. Zdaniem uczestniczki dyskusji kryzys klimatyczny jest dla sektora zagrożeniem także ze względu na ryzyka fizyczne, takie jak katastrofy naturalne, które mogą uszkodzić jednostki wytwórcze i sieci przesyłowe.

Rosja pozostaje graczem na unijnym rynku energii. Starszy analityk w Eurasia Group Federico Santi przypomniał, że Rosja wciąż jest w pierwszej piątce eksporterów gazu do Unii, zaznaczył jednak, że pełne odcięcie przez nią dostaw jest mało prawdopodobne i nie stanowiłoby już tak istotnego problemu. Uczestnik debaty podkreślił, że sukces Europy w zakresie dywersyfikacji dostaw i redukcji zużycia gazu został okupiony spowolnieniem gospodarczym i spadkiem produkcji przemysłu. Z kolei według starszego analityka w ECFR Szymona Kardasia redukcja zależności energetycznej od Rosji to zmiana paradygmatu, a powrót do business as usual jest już niemożliwy. Po zakończeniu wojny Rosja może jednak kusić niektóre kraje Unii i nakłaniać je do odnowienia współpracy z firmami działającymi na jej terenie.

Unia nie rezygnuje z sekwestracji CO2. Krzysztof Bolesta, który kieruje zespołem DG ENER przygotowującym unijną strategię rozwoju technologii sekwestracji CO2 (Carbon Management Strategy), przedstawił jej ogólne założenia. Zapowiedział, że będzie bazować na mechanizmach pomocy publicznej, uproszczeniu procesów wydawania pozwoleń i celach rozwoju pojemności magazynów CO2. Podkreślił, że technologie sekwestracji CO2 (CCUS) są potrzebne zwłaszcza w dekarbonizacji tych gałęzi przemysłu, które nie mogą całkowicie wyeliminować emisji gazów cieplarnianych, takich jak branża cementowa, chemiczna czy huty stali. Przyznał też, że pierwotny zamysł KomEur, by wykorzystywać technologie CCUS do dekarbonizacji elektroenergetyki, okazał się nietrafny, ponieważ sektor ten dekarbonizuje się dzięki innym rozwiązaniom, takim jak produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Ogłoszenie Carbon Management Strategy planowane jest na jesień 2023 r.

Europa musi dogadać się w sprawie atomu. Szymon Kardaś podkreślił szkodliwość unijnego konfliktu dotyczącego roli energetyki jądrowej w polityce klimatycznej wspólnoty. Kwestia ta wymaga jego zdaniem wzajemnego zrozumienia i szacunku między krajami, które uwzględniają atom w swoich strategiach dekarbonizacyjnych, jak Francja, a tymi, które zdecydowały się na wygaszenie elektrowni jądrowych, jak Niemcy. Zastrzegł, że rola OZE w dekarbonizacji jest dużo bardziej oczywista, ale nie zanegował potencjału atomu. Przypomniał zarazem, że istotnym graczem w europejskim sektorze jądrowym pozostaje Rosja, która dostarcza paliwo do 18 reaktorów w Europie.

* Konferencję Warsaw European Conversation zorganizowały Polityka Insight oraz European Council on Foreign Relations. Partnerami wydarzenia były: Orange, Deloitte, European Climate Foundation, McDonald's, Nexity, Polski Związek Firm Deweloperskich, Veolia, Visa oraz Żabka Group.

Napisz do autora
Julia Cydejko
analityczka ds. energetycznych
Julia Cydejko
Napisz do autora
Ryszard Kolasiński
młodszy analityk ds. energetycznych
Ryszard Kolasiński
PI Alert
21:00
21.04.2024

Zakończyła się druga tura wyborów samorządowych

Odbyła się w 748 gminach, w tym 60 miastach prezydenckich, na obszarze zamieszkałym przez blisko 14 milionów osób. Według badań exit poll pracowni Ipsos prezydentem Wrocławia pozostanie Jacek Sutryk, którego poparło 67,8 proc. wyborców. Niezależny, ale popierany m.in. przez Lewicę polityk, pokonał w drugiej turze posłankę Trzeciej Drogi Izabelę Bodnar, która uzyskała 32,2 proc. Swoje stanowisko obronił także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który otrzymał 56,1 proc. głosów. W drugiej turze pokonał Waldemara Szumnego z PiS (43,9 proc.). Według badań exit poll wybory na prezydenta Krakowa wygrał poseł KO Aleksander Miszalski. Poparło go 51,1 proc. wyborców. Pokonał niezależnego Łukasza Gibałę, który otrzymał 48,9 proc. głosów. Różnica jest jednak niewielka i ostateczne wyniki mogą pokazać innego zwycięzcę.

PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

Publikacje
Publikacje
Publikacje