Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Warsaw European Conversation

Kogo z Polski będzie można posłuchać na WEC 2024

Ludzie 2024-03-13
W debatach i panelach tegorocznej edycji Warsaw European Conversation wezmą udział przedstawiciele polskiego rządu i eksperci.

Ludzie

Radosław Sikorski. Minister spraw zagranicznych jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków w Europie i USA. Karierę zawodową zaczynał jako dziennikarz — w latach 80. był reporterem wojennym w Afganistanie i Angoli. Pełnił funkcję ministra obrony w rządzie PiS (2005-2007), ministra spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska (2007-2014) oraz marszałka Sejmu (2014-2015). Od 2019 r. do 2023 r. zasiadał w ParlEur, gdzie przewodniczył delegacji do spraw relacji z USA. W 2008 r. jako minister spraw zagranicznych, wraz z ówczesnym MinZagr Szwecji Carlem Bildtem, zainicjował unijny program Partnerstwa Wschodniego. Był też pomysłodawcą utworzenia Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji. W 2014 r. podczas Euromajdanu poprowadził misję dyplomatyczną UE w Kijowie.

Krzysztof Bolesta. Wiceminister klimatu i środowiska, odpowiada za kwestie funduszy europejskich, elektromobilności i gospodarki wodorowej, a także za politykę dotyczącą poprawy jakości powietrza. Bolesta jest współautorem programu energetycznego ugrupowania Polska 2050. W latach 2004-2012 oraz 2020-2024 był urzędnikiem KomEur, gdzie odpowiadał m.in. za przygotowanie unijnej strategii wychwytu i składowania CO2. W latach 2012-2015 był doradcą w gabinecie ministrów środowiska m.in. w zakresie negocjacji europejskiego pakietu energetyczno-klimatycznego. Doradzał też prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu na konferencji klimatycznej COP19 w 2013 r. Był współzałożycielem i wiceprezesem Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych.

Ignacy Niemczycki. Wiceminister rozwoju i technologii nadzoruje w resorcie sprawy europejskie, a także kwestie gospodarki niskoemisyjnej i cyfrowej. W administracji rządowej pracował już w latach 2008-2012, m.in. w KanPrem, MinZagr oraz przedstawicielstwie przy UE w Brukseli, gdzie uczestniczył w negocjacjach unijnych funduszy dla Polski. Niemczycki jest działaczem Polski 2050, angażuje się też w działalność społeczną – m.in. kierował Fundacją Centrum im. prof. Bronisława Geremka, założył inicjatywę Wolna Białoruś i koordynował Front Europejski – koalicję prounijnych organizacji społecznych. Prowadzi też ekologiczne gospodarstwo rolne na Mazurach.

Dariusz Standerski. Wiceminister cyfryzacji nadzoruje prace departamentów badań i innowacji, prawnego oraz projektów i strategii. Wykłada na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2015-2023 pełnił funkcję głównego ekonomisty i członka zarządu Fundacji Kaleckiego, think tanku zajmującego się polityką gospodarczą. Wcześniej był związany z Instytutem Badań nad Gospodarką. Jest członkiem zarządu krajowego Nowej Lewicy, a w latach 2019-2023 był dyrektorem do spraw legislacji w klubie parlamentarnym Lewicy. Standerski blisko współpracuje z MinCyfr Krzysztofem Gawkowskim, z którym stworzył wizję cyfryzacji państwa Lewicy — raport „Cyfrowe państwo. Strategia dla Polski”.

Generał broni Piotr Błazeusz. Od 1994 r. jest oficerem Wojska Polskiego, a od 1997 r. zajmował stanowiska w strukturach sojuszniczych i NATO. W 2009 r. został najmłodszym wiekiem generałem brygady. Ma za sobą misję w Afganistanie. Od 2019 r. służył kolejno w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Naczelnym Dowództwie Sił NATO w Europie i w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Od 2021 r. jest 1. zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Ilona Jędrasik. Jest związana z fundacją ClientEarth Prawnicy dla Ziemi od 10 lat, a od lutego pełni funkcję jej prezeski. Wcześniej była członkinią zarządu fundacji i kierowała programem strategicznych sporów sądowych przeciwko szkodliwym dla środowiska elektrowniom węglowym i kopalniom. Jej zespół doprowadził m.in. do uznania przez sąd, że decyzja o budowie elektrowni węglowej Ostrołęka C była niezgodna z prawem. Jędrasik jest też przewodniczącą rady think tanku Instytut Reform. Wcześniej pracowała jako rzeczniczka do spraw politycznych w Polskiej Koalicji Klimatycznej.

Grzegorz Kotte. Analityk i ekspert rynku energii, od początku kariery związany z branżą energetyczno-ciepłowniczą. Od 2016 r. pełni funkcję wiceprezesa zarządu do spraw technicznych Enei Wytwarzanie oraz dyrektora technicznego Elektrowni Kozielnice, największej polskiej elektrowni na węgiel kamienny. Pracę zawodową zaczynał w przedsiębiorstwie Energoprojekt Warszawa, później był też m.in. dyrektorem do spraw inwestycji i remontów w Dalkia Łódź oraz dyrektorem Centrum Realizacji Inwestycji PKP.

Współpraca: Marek Świerczyński

Fot. mat. pras. WEC 2024, MinObr

Napisz do autora
Weronika Kiebzak
analityczka ds. prawnych
Weronika Kiebzak
PI Alert
10:00
28.06.2024

Szczyt UE: Kraje zaczęły dyskusję o wspólnych inicjatywach obronnych

Status

Przywódcy zatwierdzili nominacje na najwyższe stanowiska. Na szczycie UE, który zakończył się z czwartku na piątek, liderzy krajów Unii desygnowali Ursulę von der Leyen na drugą kadencję na czele KomEur, byłego portugalskiego premiera Antónia Costę na szefa RadEur oraz premierkę Estonii Kaję Kallas na szefową unijnej dyplomacji. Premierka Włoch Giorgia Meloni wstrzymała się od głosu przy wyborze von der Leyen i była przeciw Coście oraz Kallas. To oznacza, że Meloni szykuje się do twardych negocjacji i może zażądać wysokiej politycznej ceny w zamian za poparcie swej partii dla von der Leyen przy jej zatwierdzaniu w ParlEur. Premier Węgier Viktor Orbán głosował przeciw von der Leyen i wstrzymał się w sprawie Kallas.

Przyjęli agendę strategiczną Unii na lata 2024-2029. W najbliższej pięciolatce Unia postawiła sobie za cel m.in. udaną transformację cyfrową i zieloną dzięki „pragmatycznemu” podążaniu drogą do neutralności klimatycznej w 2050 r. Innym celem ma być wzmacnianie bezpieczeństwa i potencjału obronnego UE.

Von der Leyen mówiła o 500 mld euro na obronność przez dekadę. Taki szacunek KomEur co do planowanych unijnych inwestycji jej szefowa przedstawiła podczas posiedzenia RadEur. Polska i Francja były wśród krajów oczekujących, że KomEur jeszcze przed szczytem przedstawi możliwe opcje finansowania inwestycji w obronność, jak np. unijne finansowanie wspólnych wydatków ze wspólnego długu. Ten pomysł ostro zwalczały m.in. Niemcy i Holandia. Ostatecznie von der Leyen zdecydowała o przesunięciu debaty na czas po ukonstytuowaniu się nowej KomEur, czyli na jesień. A na szczycie – po ustnej prezentacji von der Leyen – tylko zainicjowano debatę o ewentualnym wspólnym finansowaniu projektów obronnych.

Polska przedłożyła dwa projekty obronne. Miałyby one być współfinansowane z funduszy UE. Polska i Grecja w przeddzień szczytu przedstawiły na piśmie uszczegółowioną koncepcję systemu obrony powietrznej dla Unii (Shield and Spear), którą premierzy Donald Tusk i Kyriakos Mitostakis – w bardziej ogólnej formie – zgłosili w maju. Ponadto Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zaprezentowały pomysł wspólnego wzmocnienia infrastruktury obronnej wzdłuż granicy UE z Rosją i Białorusią. Polska zabiega, by Unia radyklanie wyszła poza obecne plany wspierania przemysłu obronnego za pomocą funduszy unijnych i uzgodniła wydatkowanie pieniędzy na projekty obronne podobne do dwóch zaproponowanych. Ale państwa Unii są bardzo dalekie od konsensusu w tej kwestii.

Zełenski podpisał umowę z Unią w sprawie bezpieczeństwa. W dokumencie, który prezydent Wołodymyr Zełenski sygnował w Brukseli, wszystkie kraje członkowskie oraz UE jako całość zobowiązały się do działań, które „pomogą Ukrainie się bronić, opierać się działaniom na rzecz jej destabilizacji oraz powstrzymywać akty agresji w przyszłości”. Dokument przypomina o 5 mld euro, które Unia zamierza w 2024 r. przeznaczyć na pomoc wojskową i szkolenia (poza pomocą dwustronną krajów UE dla Kijowa). I zapowiada, że do 2027 r. „można przewidzieć dalsze porównywalne kwoty, zależnie od ukraińskich potrzeb”, co sumowałoby się do 20 mld euro. Umowa Ukrainy z UE to dodatek do dwustronnych gwarancji bezpieczeństwa już podpisanych przez Ukrainę z kilkunastoma krajami, w tym USA, Zjednoczonym Królestwem, Niemcami, Francją, Włochami. Jak potwierdził w Brukseli premier Donald Tusk, trwają rozmowy Ukrainy również z Polską o tekście wzajemnych zobowiązań w kwestiach bezpieczeństwa.

PI Alert
21:00
09.06.2024

KO wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego

Koalicja Obywatelska uzyskała 38,2 proc. głosów, a Prawo i Sprawiedliwość 33,9 proc. – wynika z sondażu exit poll firmy Ipsos. Na trzecim miejscu jest Konfederacja z poparciem 11,9 proc., dalej – Trzecia Droga (8,2 proc.), Lewica (6,6 proc.) oraz Bezpartyjni Samorządowcy (0,8 proc.) i Polexit (0,3 proc.). Według badania exit poll KO uzyskała 21 mandatów w Parlamencie Europejskim, PiS – 19, Konfederacja – sześć mandatów, Trzecia Droga – cztery, a Lewica – trzy. Według exit poll frekwencja wyniosła 39,7 proc.

Według pierwszej projekcji Parlamentu Europejskiego największą siłą pozostanie centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPL), do której należy m.in. PO i PSL – będzie miała 181 europosłów w 720-osobowym europarlamencie. Centrolewicowej frakcji Socjalistów i Demokratów (S&D), do której należy m.in. polska Lewica, powinno przypaść 135 mandatów, a liberalnemu klubowi Odnowić Europę (m.in. Polska 2050) – 82 mandaty. To daje łącznie 398 mandatów koalicji tych trzech centrowych frakcji (EPL, S&D i Odnowić Europę), na której dotychczas opierała się Komisja Europejska kierowana przez Ursulę von der Leyen. Wedle tej samej projekcji europarlamentu frakcja Zielonych zdobyła 53 mandaty, frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której jest m.in. PiS – 71 mandatów, a radykalnie prawicowy klub Tożsamość i Demokracja – 62 mandaty.

Publikacje
Publikacje
Publikacje