Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Warsaw European Conversation

Kogo z Polski będzie można posłuchać na WEC 2024

Ludzie 2024-03-13
W debatach i panelach tegorocznej edycji Warsaw European Conversation wezmą udział przedstawiciele polskiego rządu i eksperci.

Ludzie

Radosław Sikorski. Minister spraw zagranicznych jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków w Europie i USA. Karierę zawodową zaczynał jako dziennikarz — w latach 80. był reporterem wojennym w Afganistanie i Angoli. Pełnił funkcję ministra obrony w rządzie PiS (2005-2007), ministra spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska (2007-2014) oraz marszałka Sejmu (2014-2015). Od 2019 r. do 2023 r. zasiadał w ParlEur, gdzie przewodniczył delegacji do spraw relacji z USA. W 2008 r. jako minister spraw zagranicznych, wraz z ówczesnym MinZagr Szwecji Carlem Bildtem, zainicjował unijny program Partnerstwa Wschodniego. Był też pomysłodawcą utworzenia Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji. W 2014 r. podczas Euromajdanu poprowadził misję dyplomatyczną UE w Kijowie.

Krzysztof Bolesta. Wiceminister klimatu i środowiska, odpowiada za kwestie funduszy europejskich, elektromobilności i gospodarki wodorowej, a także za politykę dotyczącą poprawy jakości powietrza. Bolesta jest współautorem programu energetycznego ugrupowania Polska 2050. W latach 2004-2012 oraz 2020-2024 był urzędnikiem KomEur, gdzie odpowiadał m.in. za przygotowanie unijnej strategii wychwytu i składowania CO2. W latach 2012-2015 był doradcą w gabinecie ministrów środowiska m.in. w zakresie negocjacji europejskiego pakietu energetyczno-klimatycznego. Doradzał też prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu na konferencji klimatycznej COP19 w 2013 r. Był współzałożycielem i wiceprezesem Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych.

Ignacy Niemczycki. Wiceminister rozwoju i technologii nadzoruje w resorcie sprawy europejskie, a także kwestie gospodarki niskoemisyjnej i cyfrowej. W administracji rządowej pracował już w latach 2008-2012, m.in. w KanPrem, MinZagr oraz przedstawicielstwie przy UE w Brukseli, gdzie uczestniczył w negocjacjach unijnych funduszy dla Polski. Niemczycki jest działaczem Polski 2050, angażuje się też w działalność społeczną – m.in. kierował Fundacją Centrum im. prof. Bronisława Geremka, założył inicjatywę Wolna Białoruś i koordynował Front Europejski – koalicję prounijnych organizacji społecznych. Prowadzi też ekologiczne gospodarstwo rolne na Mazurach.

Dariusz Standerski. Wiceminister cyfryzacji nadzoruje prace departamentów badań i innowacji, prawnego oraz projektów i strategii. Wykłada na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2015-2023 pełnił funkcję głównego ekonomisty i członka zarządu Fundacji Kaleckiego, think tanku zajmującego się polityką gospodarczą. Wcześniej był związany z Instytutem Badań nad Gospodarką. Jest członkiem zarządu krajowego Nowej Lewicy, a w latach 2019-2023 był dyrektorem do spraw legislacji w klubie parlamentarnym Lewicy. Standerski blisko współpracuje z MinCyfr Krzysztofem Gawkowskim, z którym stworzył wizję cyfryzacji państwa Lewicy — raport „Cyfrowe państwo. Strategia dla Polski”.

Generał broni Piotr Błazeusz. Od 1994 r. jest oficerem Wojska Polskiego, a od 1997 r. zajmował stanowiska w strukturach sojuszniczych i NATO. W 2009 r. został najmłodszym wiekiem generałem brygady. Ma za sobą misję w Afganistanie. Od 2019 r. służył kolejno w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Naczelnym Dowództwie Sił NATO w Europie i w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Od 2021 r. jest 1. zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Ilona Jędrasik. Jest związana z fundacją ClientEarth Prawnicy dla Ziemi od 10 lat, a od lutego pełni funkcję jej prezeski. Wcześniej była członkinią zarządu fundacji i kierowała programem strategicznych sporów sądowych przeciwko szkodliwym dla środowiska elektrowniom węglowym i kopalniom. Jej zespół doprowadził m.in. do uznania przez sąd, że decyzja o budowie elektrowni węglowej Ostrołęka C była niezgodna z prawem. Jędrasik jest też przewodniczącą rady think tanku Instytut Reform. Wcześniej pracowała jako rzeczniczka do spraw politycznych w Polskiej Koalicji Klimatycznej.

Grzegorz Kotte. Analityk i ekspert rynku energii, od początku kariery związany z branżą energetyczno-ciepłowniczą. Od 2016 r. pełni funkcję wiceprezesa zarządu do spraw technicznych Enei Wytwarzanie oraz dyrektora technicznego Elektrowni Kozielnice, największej polskiej elektrowni na węgiel kamienny. Pracę zawodową zaczynał w przedsiębiorstwie Energoprojekt Warszawa, później był też m.in. dyrektorem do spraw inwestycji i remontów w Dalkia Łódź oraz dyrektorem Centrum Realizacji Inwestycji PKP.

Współpraca: Marek Świerczyński

Fot. mat. pras. WEC 2024, MinObr

Napisz do autora
Weronika Kiebzak
analityczka ds. prawnych
Weronika Kiebzak
PI Alert
21:00
21.04.2024

Zakończyła się druga tura wyborów samorządowych

Odbyła się w 748 gminach, w tym 60 miastach prezydenckich, na obszarze zamieszkałym przez blisko 14 milionów osób. Według badań exit poll pracowni Ipsos prezydentem Wrocławia pozostanie Jacek Sutryk, którego poparło 67,8 proc. wyborców. Niezależny, ale popierany m.in. przez Lewicę polityk, pokonał w drugiej turze posłankę Trzeciej Drogi Izabelę Bodnar, która uzyskała 32,2 proc. Swoje stanowisko obronił także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który otrzymał 56,1 proc. głosów. W drugiej turze pokonał Waldemara Szumnego z PiS (43,9 proc.). Według badań exit poll wybory na prezydenta Krakowa wygrał poseł KO Aleksander Miszalski. Poparło go 51,1 proc. wyborców. Pokonał niezależnego Łukasza Gibałę, który otrzymał 48,9 proc. głosów. Różnica jest jednak niewielka i ostateczne wyniki mogą pokazać innego zwycięzcę.

PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

Publikacje
Publikacje
Publikacje