Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Warsaw European Conversation

Wyzwania dla Europy zdominują główny panel na WEC 2024

Zapowiedź 2024-03-14
Podczas sesji otwierającej Warsaw European Conversation politycy i eksperci będą rozmawiać o wsparciu Ukrainy i gotowości na ewentualną prezydenturę Donalda Trumpa.

Zapowiedź

W głównej debacie wystąpią m.in. Sikorski i Jourová. Już 15 marca odbędzie się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight i European Council on Foreign Relations (ECFR). Panel otwierający pod tytułem „Europa w 2024: czas rozliczeń” skupi się na najważniejszych wyzwaniach stojących przed Europą: trudnej sytuacji na froncie w Ukrainie, rosnącym poczuciu zagrożenia wojną w Europie, wzroście notowań skrajnej prawicy przed wyborami do ParlEur i ryzyku powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu. To, jak Unia sobie z nimi poradzi, zdecyduje o roli, jaką będzie odgrywać na arenie międzynarodowej w najbliższych dekadach. W panelu moderowanym przez Henry'ego Foya, szefa biura „Financial Times” w Brukseli, wezmą udział: polski MinZagr Radosław Sikorski, wiceszefowa KomEur Věra Jourová, współzałożyciel i dyrektor ECFR Mark Leonard oraz sekretarz generalny Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Stefano Sannino.

Uczestnicy panelu poruszą temat wsparcia Ukrainy. Europa jest coraz bardziej świadoma, że od skuteczności obrony Ukrainy przed agresją Rosji zależy przyszłość całego kontynentu i transatlantyckiego systemu bezpieczeństwa. Świadczy o tym choćby przemiana prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który w ostatnich miesiącach zaostrzył swoje stanowisko wobec Rosji. Mobilizacja Zachodu niekoniecznie musi jednak iść w parze z nastrojami wśród Europejczyków, którzy mimo kosztownych dostaw broni nie widzą spektakularnych przełomów na froncie w Ukrainie, co może ich zniechęcać do dalszego popierania pomocy temu krajowi. Ponadto pojawiają się wątpliwości, czy idea wysłania wojsk NATO do Ukrainy zasygnalizowana przez Macrona może stanowić element odstraszania Rosji, czy raczej doprowadzi do eskalacji konfliktu.

Będą rozmawiać o roli Europy Środkowej. Od momentu agresji Rosji na Ukrainę punkt ciężkości UE przesuwa się na wschód. Region okazał solidarność z napadniętym państwem i wychodzi z szeregiem inicjatyw mających mu pomóc. Chodzi tu na przykład o przedstawioną ostatnio propozycję Czech, by amunicję dla Kijowa kupować poza UE. Ten pomysł uzyskuje coraz szersze poparcie wśród krajów unijnych, łącznie ze sceptyczną wcześniej Francją. Znaczenie regionu zmieniło się też po wyborach w Polsce – rząd Donalda Tuska chce odgrywać większą rolę w UE, o czym świadczy reaktywacja Trójkąta Weimarskiego, i kontynuować mobilizowanie Zachodu na rzecz wspierania Ukrainy. Dla Europy Środkowej, a szczególnie dla Polski, większe skupienie na regionie może być szansą na wejście do ścisłego grona decyzyjnego UE.

Zastanowią się nad wyzwaniami w związku z wyborami do ParlEur. Ważnym tematem kampanii przed wyborami do ParlEur (6-9 czerwca) jest kwestia wsparcia Ukrainy, a także przejęcia większej odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Europie przez Unię i kraje europejskie. Ta dyskusja może wpływać na postawy Europejczyków wobec Ukrainy, na sondaże poparcia i ostatecznie wyniki wyborcze m.in. skrajnej prawicy. Aktualnym zagrożeniem przed eurowyborami pozostaje dezinformacja i jej wpływ na przebieg głosowania – Europa nadal jest narażona na wpływy rosyjskie, zwłaszcza w kontekście debaty wokół Ukrainy. Musi się też zmagać z inspirowanymi przez Rosję atakami cybernetycznymi – ostatnio zostały one przeprowadzone m.in. w Estonii i we Francji.

Wymienią opinie na temat obaw towarzyszących amerykańskim wyborom. Wynik jesiennych wyborów prezydenckich w USA może mieć duże znaczenie dla dalszego zaangażowania Ameryki na Starym Kontynencie. Kandydat republikanów Donald Trump w swoich wypowiedziach sugerował, że Stany Zjednoczone pod jego przywództwem mogą wybiórczo podchodzić do zobowiązań obronnych w NATO i uzależniać wsparcie od wydatków obronnych innych krajów Sojuszu. W Europie stolice różnie oceniają wpływ ewentualnego wyboru Trumpa na przyszłość wsparcia Ukrainy – np. premier Węgier Viktor Orbán deklaruje poparcie dla Trumpa i podważa szanse Ukrainy na obronę przed agresją Rosji. W tym kontekście kluczowa jest refleksja, czy Europa jest gotowa na zwiększenie poziomu wsparcia wojskowego dla Ukrainy, jeśli Trump odniesie sukces wyborczy i zdecyduje się na wycofanie pomocy wojskowej.

Napisz do autora
dr Kinga Brudzińska
starsza analityczka ds. europejskich
dr Kinga Brudzińska
PI Alert
21:00
21.04.2024

Zakończyła się druga tura wyborów samorządowych

Odbyła się w 748 gminach, w tym 60 miastach prezydenckich, na obszarze zamieszkałym przez blisko 14 milionów osób. Według badań exit poll pracowni Ipsos prezydentem Wrocławia pozostanie Jacek Sutryk, którego poparło 67,8 proc. wyborców. Niezależny, ale popierany m.in. przez Lewicę polityk, pokonał w drugiej turze posłankę Trzeciej Drogi Izabelę Bodnar, która uzyskała 32,2 proc. Swoje stanowisko obronił także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który otrzymał 56,1 proc. głosów. W drugiej turze pokonał Waldemara Szumnego z PiS (43,9 proc.). Według badań exit poll wybory na prezydenta Krakowa wygrał poseł KO Aleksander Miszalski. Poparło go 51,1 proc. wyborców. Pokonał niezależnego Łukasza Gibałę, który otrzymał 48,9 proc. głosów. Różnica jest jednak niewielka i ostateczne wyniki mogą pokazać innego zwycięzcę.

PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

Publikacje
Publikacje
Publikacje