Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.kisluk@politykainsight.pl | +48 792 073 302

Ryzyka i Trendy

Belka, Szczerski, Raczkowski na konferencji Polityki Insight

Ryzyka i Trendy 2016 Relacja 2016-02-16
Ponad 270 przedstawicieli biznesu, polityki i dyplomacji wzięło udział w konferencji „Ryzyka i Trendy 2016”. Na pytania gości odpowiadali m.in. wicepremier odpowiedzialny za gospodarkę i prezes NBP.

Co się działo na konferencji

Przedstawiciele rządu i eksperci. Wystąpienie otwierające wygłosił wicepremier i MinRoz Mateusz Morawiecki. W dalszej części konferencji występowali i rozmawiali z gośćmi: prezes NBP Marek Belka, prezydencki minister ds. zagranicznych Krzysztof Szczerski oraz wiceminister finansów Konrad Raczkowski. W trzech panelach krajowi i zagraniczni eksperci rozmawiali o ryzykach i trendach na świecie, w Europie i w Polsce w 2016 r. (relacje w osobnych analizach). Konferencja odbyła się w hotelu InterContinental w Warszawie, a jej partnerami byli Citi Handlowy, Boston Consulting Group, Play i Jeronimo Martins Polska.

Kilkuset gości, czołowe firmy. W konferencji wzięli udział przedstawiciele biznesu, kancelarii prawnych, administracji państwowej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego i najważniejszych ambasad. Wśród gości byli m.in. prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, wiceprezes mBanku Przemysław Gdański, wiceprezes Polpharmy Bożena Kozakiewicz, wiceszef Orange Polska Piotr Muszyński. Partnerów konferencji reprezentowali m.in. dyrektor generalny Play Jørgen Bang-Jensen, partner zarządzający biura BCG w Warszawie Franciszek Hutten-Czapski i dyrektor ds. korporacyjnych Jeronimo Martins Polska Alfred Kubczak.

Morawiecki: Stawiamy na innowacyjność i wsparcie eksportu. Zdaniem wicepremiera wyczerpało się dotychczasowe paliwo dla polskiej gospodarki - m.in. rezerwa demograficzna czy prosta absorpcja zachodnich technologii. Zgodnie z planem odpowiedzialnego rozwoju, które MinRoz ma dziś prezentować rządowi, Polska ma wzmacniać przemysł i wspierać innowacje w priorytetowych branżach, m.in. motoryzacji czy stoczniach. Elementem tej polityki mają być zamówienia publiczne i nowy system wsparcia dla eksporterów. Morawiecki chce położyć nacisk na wypracowanie mechanizmów zwiększających oszczędności prywatne.

Belka: Chiny i banki centralne zagrażają światowej gospodarce. Zdaniem prezesa NBP chińska gospodarka musi zwolnić, ponieważ popyt zagraniczny na towary z Chin nie może dalej rosnąć tak szybko jak dotychczas. Z kolei luźna polityka pieniężna na świecie doprowadziła do powstania nowych baniek spekulacyjnych - podnoszenie stóp procentowych grozi ich pęknięciem, a utrzymanie na niskim poziomie ogranicza pole manewru na wypadek kolejnego kryzysu. Według Belki problemem Polski jest niska stopa inwestycji, a nie oszczędności, a najłatwiejszym sposobem na podniesienie tej pierwszej jest ograniczenie deficytu budżetowego.

Szczerski: kryzys migracyjny zagraża jedności Unii. Zdaniem prezydenckiego ministra ds. międzynarodowych państwa członkowskie zmniejszają bariery ochronne wewnątrz wspólnoty w zamian za gwarancję większej ochrony swoich interesów na zewnątrz. Nieskuteczność Unii wobec kryzysu migracyjnego stawia ten układ pod znakiem zapytania. W najgorszym scenariuszu państwa członkowskie mogą się zdecydować na protekcjonistyczne działanie nie tylko w polityce migracyjnej, lecz także np. w ramach jednolitego rynku. Wzmocnienie granic zewnętrznych Unii jest warunkiem koniecznym, jeśli chcemy w Europie zapobiec tym trendom.

Raczkowski: trzy sposoby MinFin na uszczelnienie systemu podatkowego. Pierwszym elementem reformy mają być zmiany w prawie dające fiskusowi możliwość kwestionowania transakcji mających na celu uchylanie się od podatków, takie jak planowana przez resort klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Drugą zmianą ma być scalenie administracji celnej i podatkowej w jedną administrację skarbową – ma ona zacząć działać od początku 2017 r. Trzeci pakiet reform będzie polegał na „zwiększeniu użyteczności” wykorzystywanych przez fiskusa „narzędzi informatycznych”.

Rosną dochody z VAT. W odpowiedzi na pytania publiczności Raczkowski oszacował, że efektem uszczelnienia podatków ma być w 2017 r. wzrost dochodów budżetowych od 5 mld zł (wersja pesymistyczna) do nawet 15 mld zł (wersja optymistyczna). Minister poinformował również, że jego resort analizuje możliwość wprowadzenia dwóch stawek VAT: 5 i 20 proc. Naciskany przez senatora Marka Borowskiego podał też, że w styczniu 2016 r. roczne dochody budżetowe z tego podatku wzrosły o 2,4 mld zł rok do roku.

Współpraca: Robert Tomaszewski, Maciej Stefański, Joanna Popielawska, Piotr Semeniuk

Napisz do autora
Łukasz Lipiński
(+48) 22 436 73 27
l.lipinski@politykainsight.pl
Łukasz Lipiński
PI Alert
13:30
24.03.2020

Rząd zaostrza restrykcje w związku z epidemią

Na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób (z wyłączeniem członków rodziny) i wychodzenia z domu bez niezbędnej konieczności. Dozwolone będą wyjścia do pracy, sklepu i apteki, a także np. wyprowadzanie psa i spacery. Rząd zdecydował też o ograniczeniu maksymalnej liczby pasażerów w środkach transportu publicznego (tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta, wymagany będzie odstęp jednego miejsca). Nowe obostrzenia zaczną obowiązywać od 25 marca. Dotychczasowe restrykcje zostały utrzymane.

PI Alert
20:55
20.03.2020

Rząd wprowadza stan epidemii

• - Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać to, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny, wprowadzamy dzisiaj stan epidemii - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. W odróżnieniu od stanu zagrożenia epidemicznego, pozwala on na wyznaczenie „stref zero” wokół ogniska wirusa - daje więc prawo np. zamykania miast. Oznacza też, że decyzją wojewody (lub MinZdro na obszarze całego kraju) można kierować osoby, przede wszystkim personel medyczny, do pracy przy zwalczaniu epidemii. Rząd zdecydował też o przedłużeniu zamknięcia szkół do Wielkanocy (ferie świąteczne miały się zacząć 9 kwietnia) i podwyższeniu kar za złamanie kwarantanny z pięciu do 30 tys. zł. Wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza przełożenia wyborów prezydenckich.

• Prezydent Andrzej Duda wygłosił telewizyjne orędzie, w którym poinformował o zwołaniu na poniedziałek 23 marca Rady Bezpieczeństwa Narodowego w celu przedyskutowania ogłoszonego przez rząd planu „tarczy antykryzysowej”. Podziękował też służbom i obywatelom angażującym się w walkę z koronawirusem i zaapelował o poważne traktowanie reguł bezpieczeństwa.

• Podczas spotkania prezydium Sejmu odbyła się dyskusja na temat formuły przyszłotygodniowego posiedzenia, w trakcie którego posłowie mają się zająć m.in. senackimi poprawkami do budżetu i „tarczą antykryzysową”. Dzisiejsze spotkanie miało charakter konsultacyjny, a ostateczne decyzje mają zostać podjęte we wtorek. Według naszych informacji posiedzenie jest planowane na piątek 27 marca; na spotkaniu dyskutowane były zaś dwa główne scenariusze jego organizacji - rozproszenie posłów po budynku Sejmu oraz posiedzenie zdalne.

• Premier stwierdził podczas konferencji prasowej, że projekt specustawy wprowadzającej „tarczę antykryzysową” jest już praktycznie gotowy, a w MinRoz trwają jego ostatnie szlify. Chodzi o około 50 różnych zmian w prawie, które mają pomóc przedsiębiorcom i pracownikom przetrwać kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Z naszych informacji wynika, że w nocy z czwartku na piątek do MinRoz wpłynęło jeszcze kilkadziesiąt stron poprawek od różnych resortów. Przez weekend rząd chce skonsultować projekt m.in. z partnerami społecznymi. Z informacji szefa KanPrem Michała Dworczyka wynika, że rząd może przyjąć specustawę w trybie obiegowym. Dworczyk dodał, że do ostatniego momentu w specustawie mogą być wprowadzane poprawki.

Publikacje
Publikacje
Publikacje