Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.kisluk@politykainsight.pl | +48 792 073 302

Ryzyka i Trendy

Miliardy na rynku start-upów, Inwestycje w e-sport

Ryzyka i Trendy 2018 Relacja 2018-02-06
Przyszłość neutralności sieci, finansowanie start-upów i inwestycje w e-sport - technologiczne trendy na konferencji Polityki Insight.

Punkty kluczowe

Niepewna przyszłość neutralności sieci. O braku ograniczeń w dostępie użytkowników do sieci dyskutowali Ben Bartlett, public policy manager w Facebooku, Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, oraz Jacek Niewęgłowski, członek zarządu P4, właściciela sieci Play. 14 grudnia 2017 r. Federalna Komisja Łączności USA (FCC) ograniczyła neutralność sieci w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że dostawcy internetu będą mogli różnicować prędkość transmisji danych, a tym samym zarządzać szybkością ładowania się stron internetowych. I będą chcieli na tym zarabiać, oferując za większe pieniądze szybki dostęp do pakietów stron, podobnie jak dziś oferuje się abonamenty telewizji kablowej.

Unia daleka od zmian. Cichy podkreślił, że neutralność sieci jest w Unii zapewniona w odpowiednich regulacjach. Dodał, że jest w pełni za utrzymaniem neutralności sieci i przeciwko wprowadzaniu ograniczeń. Zdaniem Niewęgłowskiego dyskusja o neutralności sieci dotyka spraw fundamentalnych - jak równy dostęp do usług czy wolności obywatelskie. Dlatego jego zdaniem staje się ona tematem politycznym. W USA przeciwko neutralności sieci są operatorzy telekomunikacyjni - Comcast, Verizon, Time Warner Cable czy AT&T. Ponoszą oni nakłady na rozwój infrastruktury sieciowej i chcieliby mieć z tego tytułu dodatkowe dochody.

Miliardy rozruszają rynek start-upów. Ważnym elementem dyskusji były start-upy. W ciągu czterech-pięciu lat na ich finansowanie PFR Ventures wyda 2,2 mld zł poprzez pięć swoich funduszy. Pieniądze te trafią do około 50-60 funduszy venture capital, które zainwestują je w firmy na różnym etapie rozwoju. Będą to środki zwrotne, które za kilka lat wrócą do PFR w postaci zysków ze sprzedaży udziałów w firmach i będą mogły dalej finansować rozwój ekosystemu innowacyjnych firm. Przewodnicząca komitetu inwestycyjnego PFR Ventures Monika Morali-Majkut powiedziała, że jeszcze w tym roku pierwsze pieniądze zostaną zainwestowane w młode spółki.

Problem z komercjalizacją projektów. Według Morali-Majkut nie można bać się strat. Jej zdaniem inwestorzy powinni popełniać błędy, bo dzięki nim się uczą. Przekonywała, że pieniądze PFR wypełniają luki na rynku. Do tej pory problemem w Polsce nie był brak pomysłów na nowoczesne biznesy, ale brak pieniędzy na ich rozwój, w szczególności gdy firmy potrzebowały kilkudziesięciu milionów złotych. Morali-Majkut nie obawia się przegrzania rynku. Jej zdaniem za kilka lat, już po obecnej fazie finansowania PFR Venture, ciągle może brakować pieniędzy, szczególnie dla firm na późniejszym etapie rozwoju, które chcą rozwijać się na międzynarodową skalę.

Inwestorzy chcą zarabiać na e-sporcie. W Korei Południowej finał rozgrywek gier komputerowych potrafi przyciągnąć na stadion kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Katowickie rozgrywki Intel Extreme Masters oglądało on-line 46 mln widzów. W e-sport zainwestował m.in. Bogusław Leśnodorski, były współwłaściciel Legii Warszawa, obecnie współwłaściciel AGO Gaming i Abstra. Jego zdaniem polskie drużyny e-sportowe mają większe szanse na światowy sukces niż klubowe drużyny piłki nożnej czy koszykówki. Zdradził, że utrzymanie najlepszych światowych drużyn e-sportowych kosztuje nawet 10 mln euro rocznie. Na e-sporcie inwestorzy mogą zarabiać m.in. dzięki sponsoringowi, reklamom i sprzedaży praw do transmisji wideo.

Płatne serwisy wideo nie zaszkodzą tradycyjnym mediom. Colin Bortner, dyrektor Global Public Policy w Netfliksie, powiedział, że serwisy takie jak Netflix wychodzą naprzeciw potrzebom nowej generacji konsumentów, którzy mogą oglądać co chcą i kiedy chcą na wielu urządzeniach. Bortner powoływał się na badania, które wskazują, że wykupienie dostępu do jednego serwisu sprawia, że użytkownicy chętniej płacą za kolejne. Jego zdaniem Netflix nie szkodzi lokalnym telewizjom. Wręcz przeciwnie, dla mniejszych producentów może być dobrą platformą dystrybucyjną ich produktów. Netflix ma już ponad 30 produkcji w językach innych niż angielski, np. niemiecki „Dark”.

Napisz do autora
Leszek Baj
szef redakcji
(+48) 22 436 71 65
l.baj@politykainsight.pl
Leszek Baj
PI Alert
20:07
20.07.2022

Naimski został wyrzucony z rządu

Piotr Naimski został dziś zdymisjonowany ze stanowiska pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oraz sekretarza stanu w KanPrem. Jest on uznawany za architekta polityki energetycznej rządu PiS. Formalnie nadzorował spółki przesyłowe: PSE, Gaz-System i PERN. Dymisja Naimskiego jest zwycięstwem Daniela Obajtka. Prezes Orlenu od wielu lat próbował osłabić pozycję Naimskiego ze względu na jego sprzeciw wobec planów Orlenu dotyczących przejęcia Lotosu i PGNiG.

PI Alert
12:31
07.03.2022

Kurs złotego najsłabszy w historii

W poniedziałek tuż przed południem kurs euro osłabił się do rekordowego poziomu 5,00 zł (BID 4,9958 zł o 11:54 za Thomson Reuters). Ostatni rekord padł 17 lutego 2009 r., gdy za euro trzeba było zapłacić 4,93 zł. Osłabienie złotego jest wynikiem wojny w Ukrainie - inwestorzy wyprzedają aktywa z regionu postrzeganego jako zagrożony zarówno konsekwencjami gospodarczymi wojny i sankcji, jak i potencjalnym rozszerzeniem konfliktu militarnego. Mimo interwencji NBP i MinFin w kolejnych dniach prawdopodobne jest dalsze osłabianie złotego do głównych walut.

Publikacje
Publikacje
Publikacje