Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.kisluk@politykainsight.pl | +48 792 073 302

Ryzyka i Trendy

Co przyniesie kampania prezydencka

Ryzyka i Trendy 2020 Zapowiedź 2020-01-31
Wybory prezydenckie domkną cykl wyborczy w Polsce, a przy okazji mogą namieszać na scenie politycznej.

Zapowiedź

Jak będą wyglądały wybory? Kampania prezydencka w maju 2020 r. zakończy niemal dwuletni cykl wyborczy, w którym PiS wygrał kolejno wybory samorządowe, europejskie i parlamentarne. Andrzej Duda pozostaje zaś zdecydowanym faworytem wyścigu prezydenckiego. Najważniejszym pytaniem jest to, czy coś lub ktoś może przeszkodzić mu w zwycięstwie. Kampania może rozbudzić emocje społeczne, a opinia publiczna będzie się przyglądać, jak kandydaci odnoszą się do praworządności i gwałtownego spowolnienia gospodarczego. Duda do zwycięstwa potrzebuje wysokiej mobilizacji elektoratu PiS, ale czy to mu wystarczy, czy może powinien szukać poparcia również u wyborców umiarkowanych? Po stronie opozycyjnej największe szanse ma Małgorzata Kidawa-Błońska, ale sprawna kampania innych kandydatów może zmniejszyć dystans do polityczki KO.

Jaką wizję prezydentury przedstawią kandydaci? Polaryzacja sceny politycznej jest bardzo silna. PiS i Platforma od lat wygrywają wybory, mobilizując swoich zwolenników przeciw sobie nawzajem. Jednocześnie w kolejnych kampaniach kandydaci na prezydentów obiecują, że będą reprezentować wszystkich Polaków, niezależnie od poglądów i preferencji, że będą obywateli łączyć. Czy obietnica odbudowania wspólnoty w Polsce znów będzie nośnym hasłem przed nadchodzącymi wyborami? Kandydaci z mniejszych ugrupowań (Robert Biedroń, Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak) oraz bezpartyjny Szymon Hołownia spróbują przełamać polaryzacyjny spór, który sprzyja Dudzie i Kidawie-Błońskiej.

Jak będą wyglądały relacje prezydenta z rządem? Zwycięstwo kandydata opozycyjnego postawiłoby PiS w trudnej sytuacji - prezydent mógłby za pomocą weta sparaliżować działalność legislacyjną Sejmu i rządu, którego rola zostałaby sprowadzona do administrowania. W takiej sytuacji Jarosław Kaczyński mógłby dążyć do rozpisania przyspieszonych wyborów, choć to zagrywka niezwykle niebezpieczna. Na fali zwycięstwa w wyborach prezydenckich opozycja mogłaby wygrać przyspieszone wybory parlamentarne. Przegrana obecnie urzędującego prezydenta mogłaby pod znakiem zapytania postawić sojusz PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski. Z drugiej strony, zwycięstwo Dudy mogłoby oznaczać jakościową zmianę w relacjach pałacu prezydenckiego z partią rządzącą. Czy Duda, który nie musiałby dbać o wsparcie PiS (bo byłaby to jego ostatnia kadencja), wybiłby się na większą niezależność?

Jak wybory wpłyną na scenę polityczną? Wynik majowego głosowania zdefiniuje układ sił na scenie politycznej na kolejne lata - następne wybory (parlamentarne i samorządowe) zaplanowane są dopiero na jesień 2023 r. Jeżeli Duda przegra, przetasowanie może być gruntowne. Nawet jednak jeśli prezydent utrzyma stanowisko, scena polityczna może się zmienić. Jeżeli Kidawie-Błońskiej nie uda się wejść do drugiej tury, lub jeżeli przewaga Dudy nad nią będzie miażdżąca, pogrąży to PO, która po takiej porażce może stracić rolę najważniejszej partii opozycyjnej. Ewentualne słabe (gorsze niż w wyborach do Sejmu) wyniki kandydatów PSL i Lewicy uderzyłyby z kolei w te ugrupowania i mogłyby spowodować rozbicie koalicji tworzonych przez ludowców z Kukiz'15 oraz przez partie lewicowe.

Paneliści

Maciej Gdula to socjolog, autor głośnego raportu „Dobra zmiana w Miastku”. W 2019 r. wszedł do polityki - z list Wiosny próbował zdobyć mandat do Parlamentu Europejskiego, ale jesienią zadebiutował w Sejmie jako poseł Lewicy. Rafał Matyja jest politologiem, który jako pierwszy postulował budowę IV RP, a ostatnio zaangażował się jako ekspert w sztabie Szymona Hołowni. Joanna Mucha jest posłanką Platformy Obywatelskiej od 2007 r., była też MinSpor w rządzie Donalda Tuska. Andrzej Zybertowicz jest socjologiem, byłym doradcą Jarosława Kaczyńskiego ds. bezpieczeństwa. Od 2015 r. doradza społecznie Andrzejowi Dudzie i często reprezentuje prezydenta w mediach.

Napisz do autora
Wojciech Szacki
szef działu politycznego
(+48) 22 436 73 26
w.szacki@politykainsight.pl
Wojciech Szacki
Napisz do autora
Joanna Sawicka
starszy analityk ds. politycznych
(+48) 22 436 73 23
j.sawicka@politykainsight.pl
Joanna Sawicka
PI Alert
14:00
08.04.2020

RPP po raz kolejny obniża stopy procentowe

W reakcji na pandemię koronawirusa Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopę referencyjną NBP z 1 do 0,5 proc., lombardową z 1,5 do 1 proc., a depozytową z 0,5 do 0 proc. To już druga obniżka stóp w ciągu ostatniego miesiąca: 17 marca RPP ścięła stopę referencyjną z 1,5 do 1 proc. Choć przez decyzję Rady zmniejszą się dochody odsetkowe banków, to pomoże ona firmom i gospodarstwom domowym, ponieważ przyczyni się do obniżenia wysokości rat kredytowych.

PI Alert
11:22
08.04.2020

TrybSpra zamroził Izbę Dyscyplinarną SN

Trybunał uwzględnił wniosek KomEur o zastosowanie środków tymczasowych. Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia działalności ID SN, do której właściwości należały sprawy dyscyplinarne sędziów. W ocenie TrybSpra istnieją poważne wątpliwości co do gwarancji niezależności i bezstronności izby. Decyzja zablokuje funkcjonowanie modelu sądownictwa dyscyplinarnego sędziów wprowadzonego przez PiS. Jeśli rządzący się do niej nie zastosują, w przyszłości Polsce mogą grozić kary finansowe.

Publikacje
Publikacje
Publikacje