Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ryzyka i Trendy

Unia przegrywa wyścig o nowe technologie

Ryzyka i Trendy 2020 Relacja 2020-02-04
Zmiana technologiczna to wyzwanie, z którym lepiej radzi sobie biznes w Stanach Zjednoczonych i Chinach niż w Europie. Unia powinna zadbać o inwestycje w innowacje.

Relacja

Banerji: Europa ma drugą szansę. Arup Banerji, dyrektor na Unię Europejską w Banku Światowym, zaprezentował fragmenty raportu Europa 4.0, który będzie opublikowany wiosną. Wynika z niego, że obecnie Europa pozostaje w tyle za Stanami Zjednoczonymi i Chinami w globalnym wyścigu technologicznym. Wciąż jesteśmy liderami, jeżeli chodzi o tradycyjny przemysł, ale w branży nowych technologii europejskie firmy nie mieszczą się na podium. To niedobra informacja dla przyszłości naszego kontynentu, bo technologie pozwalają tworzyć nowe produkty i usługi, jak również zwiększać produktywność istniejących biznesów. Banerji wyróżnił trzy rodzaje technologii: transakcyjne (np. usługi w chmurze, uczenie maszynowe), informacyjne (np. platformy) i operacyjne (roboty, drony, druk 3D).

Banerji: konkurencja czy konkurencyjność. Technologie operacyjne częściowo zastępują pracowników. Upowszechnienie takich technologii zwiększy konkurencyjność europejskich gigantów przemysłowych, ale to z kolei będzie sprzyjać oligopolizacji i ograniczeniu konkurencji na rynku wewnętrznym. Przeciwdziałać temu można przez rozwój i udostępnianie technologii transakcyjnych, które obniżają bariery wejścia na rynek dla nowych firm i ułatwiają małym przedsiębiorstwom konkurencję z większymi podmiotami. Dla nowych i małych firm barierą w wykorzystaniu technologii jest często brak możliwości sfinansowania inwestycji. Zdaniem Banerjiego w Europie nie ma środowiska dla rozwoju średnich firm. Innowacyjne start-upy z Europy zwykle poszukują finansowania na amerykańskich rynkach - i to nie ze względu na dostępność kapitału, lecz na bardziej przyjazne regulacje. Dlatego w Europie, mimo jej ogromnego potencjału, nie powstają tzw. jednorożce.

Hakansson: globalizacja vs. lokalizacja. Zdaniem Stefana Hakanssona, dyrektora globalnego City Energy Solutions E.ON, porównywanie Europy do Chin czy Stanów Zjednoczonych jest błędem. Prawdziwy postęp i rozwój gospodarczy odbywa się obecnie głównie w skali lokalnej, miast i aglomeracji, a nie całych krajów. Tymczasem europejskie miasta - Londyn, Berlin czy Paryż - są mniejsze niż Nowy Jork czy Pekin, co tworzy inne środowisko dla rozwoju firm. Hakansson uważa również, że wyzwania kryzysu klimatycznego i nowy zielony ład są szansą dla europejskiej gospodarki. Wymaga to jednak głębokiej zmiany modelu biznesowego, która pozwoli na tworzenie wartości dodanej tam, gdzie do tej pory jej nie dostrzegamy, np. w gospodarce odpadami. Odpowiednie środowisko regulacyjne może jednocześnie wspierać cele klimatyczne i sprzyjać rozwojowi gospodarczemu.

Nowohoński: 5G to autostrada przyszłości. Maciej Nowohoński, członek zarządu Orange Polska, uważa, że najważniejszym zasobem przyszłości będą dane, a ich przesył, przechowywanie i analiza będą pochłaniać coraz więcej energii i środków. Usprawnienie zarządzania danymi i zapewnienie ich szybkiego, stabilnego przesyłu (vide: 5G) stworzy środowisko sprzyjające rozwojowi większości tradycyjnych branż, a także zupełnie nowych biznesów. Nowohoński mówił też, że choć dla większości współczesnych firm wykorzystanie korzyści skali jest fundamentalne dla zwiększenia efektywności, to nie można tracić z oczu lokalnej perspektywy. Zdaniem Nowohońskiego wiele biznesów przystosowanych jest do funkcjonowania w lokalnej skali, bo dzięki temu pozostaje blisko swoich klientów i najlepiej może zaspokajać ich potrzeby.

Piotrowski: brak wspólnego rynku. Jan Piotrowski, redaktor działu biznesowego „The Economist”, jest przekonany, że barierą w rozwoju są niektóre unijne przepisy, na przykład niedokończona budowa wspólnego rynku. Piotrowski podkreślał, że usługi, które obecnie tworzą większość europejskiej gospodarki, są wciąż silnie uregulowane na poziomie krajowym. W efekcie firmy usługowe nie mają łatwego dostępu do konsumentów w innych europejskich krajach i nie mogą wykorzystać efektu skali. Dużą skalę łatwiej jest uzyskać firmom usługowym w Stanach czy Chinach, gdzie rynki wewnętrzne są znacznie większe. Rozwojowi innowacji nie sprzyja też brak dostępu do taniego kapitału dla innowacyjnych firm - rynek venture capital jest znacznie płytszy w Europie niż Stanach. Obecny kierunek polityki europejskiej - wspieranie wybranych czempionów - jest obarczony dużym ryzykiem. Zdaniem Piotrowskiego o inwestycjach powinien decydować rynek, a nie politycy, którzy w tych sprawach mylą się częściej.

Napisz do autora
Hanna Cichy
szefowa działu gospodarczego
Hanna Cichy
PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

PI Alert
15:28
11.01.2024

Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika.

Jak powiedział prezydent wpływ na tę decyzję miało podjęcie przez obu skazanych strajku głodowego oraz prośba ich małżonek o uwolnienie obu polityków PiS. Wniosek Dudy trafi teraz do ProkGen Adama Bodnara w celu zaopiniowania. Prezydent oczekuje, że Bodnar wstrzyma decyzję o wykonaniu kary jeszcze przed rozpoznaniem wniosku i że niezwłocznie uwolni Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacje
Publikacje
Publikacje