Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.kisluk@politykainsight.pl | +48 792 073 302

Ryzyka i Trendy

R&T 2021: O mediach i bezpieczeństwie

Zapowiedź 2021-02-15
Jaki będzie kształt debaty o wolności słowa i kto wygrałby amerykańsko-chińską wojnę - tego dowiedzą się Państwo na Ryzykach i Trendach.

Media, informacja, demokracja (10.00)

Jak naprawić debatę publiczną. Z jednej strony 2020 r. zastał nas w momencie zmiany i przewartościowania mediów oraz - szerzej - środków masowego przekazu. Z drugiej zeszły rok był momentem, w którym zapewne najbardziej od dawna potrzebowaliśmy rzetelnej informacji na temat sytuacji, w której się znaleźliśmy. Punktem wyjścia porannych rozmów na Ryzykach i Trendach jest rewolucja informacyjno-technologiczna, która oddziałuje na media w Polsce i na świecie. Czy skrótowość, taniość i plemienność zniszczą media i zdeformują debatę publiczną? Czy to przyśpieszy proces degeneracji demokracji, czy przeciwnie - powstanie nowa, lepsza branża informacyjno-wiedzowa i wykiełkują nowe modele biznesowe, a odbiorcy doczekają się nowych, mądrzejszych środków przekazu?

Krastev o tym, czy kryzys zaufania zaburzył ład medialny. Ivan Krastev jest politologiem i filozofem polityki, a także szefem Centrum Strategii Liberalnych w Sofii, pracownikiem naukowym w wiedeńskim Instytucie Nauk o Człowieku oraz członkiem zarządu i współzałożycielem Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR). W pierwszej rozmowie dorocznej konferencji Polityki Insight Andrzej Bobiński, dyrektor zarządzający PI, będzie rozmawiał z nim o stanie demokracji liberalnych. Zapyta go o kryzys zaufania na Zachodzie i o to, jaki ma on wpływ na stan mediów. Krastev i Bobiński porozmawiają o styczniowym ataku na Kongres, o potrzebnej, nadchodzącej debacie o wolności słowa oraz o tym, jak media powinny pomagać kształtować debatę publiczną w obliczu narastającej polaryzacji i plemienności w polityce.

Rosiak o tym, czy potrzebujemy mediów publicznych. Dariusz Rosiak jest twórcą i prowadzącym „Raportu o stanie świata”. Prowadził tę audycję przez 13 lat w radiowej Trójce. W 2020 r. - dzięki finansowaniu słuchaczy - przeniósł ją na platformy streamingowe, gdzie publikuje program w formie podcastu. Rosiak jest związany z mediami od lat 80., pracował m.in. w RFI w Paryżu oraz BBC w Londynie. Bobiński zapyta go o przyczyny i skutki jego odejścia z mediów publicznych. Będą rozmawiali o kurczącej się przestrzeni dla jakościowej debaty oraz funkcjonowaniu i finansowaniu mediów. Rosiak odpowie na pytania, czy wierzy w pluralizm i obiektywizm w obliczu ofensywy mediów tożsamościowych i co by zrobił, gdyby został prezesem TVP.

Bezpieczeństwo (15.00)

Jak rok 2020 zmienił nasze postrzeganie zagrożeń. Pandemia spowodowała, że (nie)bezpieczeństwo stało się częścią codzienności każdego obywatela. Siła państwa, dotychczas kojarząca się raczej ze sferą wojskową, nagle zaczęła być mierzona ilością zapasów medycznych, sprawnością logistyki oraz poziomem wiedzy i rozwoju nauki i medycyny danego kraju. Chiny, przez wielu postrzegane jako największe globalne zagrożenie, stały się największym światowym zmartwieniem. Jak ta zmiana w postrzeganiu ryzyk przełożyła się na paradygmat bezpieczeństwa w Europie i na świecie?

Kleine-Brockhoff o tym, czy pandemia wzmocniła potrzebę współpracy. Thomas Kleine-Brockhoff jest dyrektorem biura The German Marshall Fund of the United States (GMF) w Berlinie. W latach 2013-2017 był doradcą prezydenta Niemiec Joachima Gaucka, odpowiadał za przygotowywanie przemówień oraz agendę polityczną prezydenta. Wcześniej przez 12 lat przebywał w USA, gdzie pracował jako szef waszyngtońskiego biura tygodnika „Die Zeit”. Marek Świerczyński, szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych PI, będzie starał się ustalić w rozmowie z Kleine-Brockhoffem, co właściwie wydarzyło się w 2020 r. Czy mieliśmy do czynienia z trwałą i nieodwołalną zmianą porządku światowego czy z przyśpieszeniem istniejących już procesów i trendów? A może doszło do połączenia obu tych zjawisk - przyśpieszenia, które wywróciło zastany świat i zapoczątkowało nowy porządek?

Hodges o tym, czy czeka nas wojna z Chinami. Ben Hodges, generał broni (w stanie spoczynku), od lutego 2018 r. współpracuje z think tankiem Center for European Policy Analysis (CEPA) w obszarze studiów strategicznych. Przed zakończeniem kariery wojskowej w styczniu 2018 r. był m.in. dowódcą operacyjnym wielonarodowego korpusu w Iraku (w ramach operacji Iraqi Freedom, 2005-2006) oraz dowódcą wojsk lądowych USA w Europie. Świerczyński zapyta Hodgesa o to, czy jego przepowiednia sprzed paru lat, że w ciągu 15 lat wybuchnie wojna z Chinami, jest nadal aktualna oraz czy Amerykanie wiedzą, jak mieliby wygrać ewentualne starcie z Chinami. Rozmówcy będą też szukali różnic i podobieństw między dwudziestowieczną amerykańsko-sowiecką zimną wojną, a obecną eskalacją napięcia między Waszyngtonem a Pekinem.

Media, informacja, demokracja

Bezpieczeństwo

Napisz do autora
dyrektor zarządzający
(+48 22) 436 73 13
a.bobinski@politykainsight.pl
Andrzej Bobiński
PI Alert
08:45
30.09.2022

BFG ratuje Getin Noble Bank przed upadłością

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, kontrolowanego przez Leszka Czarneckiego. Powodem było zagrożenie banku upadłością, brak przesłanek do poprawy sytuacji i stwierdzenie, że takie działania leżą w interesie publicznym. BFG podjął decyzję na podstawie oszacowania firmy Deloitte Advisory, które wykazało, że kapitały własne banku są ujemne i wynoszą -3,6 mld zł. Łącznie kwota przeznaczona na ratowanie banku sięga 10,3 mld zł, z czego 6,9 mld zł pochodzi ze środków BFG, a niecałe 3,5 mld zł z funduszy systemu ochrony banków komercyjnych, założonego przez osiem największych banków w Polsce. Pomoc zakłada utworzenie instytucji pomostowej działającej pod nazwą Velo Bank, w której 51 proc. udziałów obejmie BFG, a 49 proc. system ochrony.

PI Alert
12:20
23.09.2022

PSE ogłaszają okres zagrożenia w systemie energetycznym

Po raz pierwszy w historii Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okres zagrożenia na rynku mocy, który będzie obowiązywał 23 września w godzinach 19-21. Jest to efekt braku wystarczającej nadwyżki mocy w systemie energetycznym, spowodowany awariami elektrowni i niską produkcją energii z farm wiatrowych. W takiej sytuacji elektrownie, które posiadają kontrakty mocowe, są zobowiązane dostarczyć moc do dyspozycji PSE. Ma to wyeliminować ryzyko destabilizacji pracy sieci i blackoutu. Ogłoszenie okresu zagrożenia nie ma wpływu na odbiorców energii, chyba że uczestniczą w rynku mocy jako tzw. jednostki redukcji zapotrzebowania.

Publikacje
Publikacje
Publikacje