Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ryzyka i Trendy

R&T 2021: O transformacji energetycznej i zdrowiu

Zapowiedź 2021-02-16
Jakie będą polityczne i społeczne skutki transformacji energetycznej i co planuje minister zdrowia - to niektóre pytania kolejnej sesji na Ryzykach i Trendach.

Klimat i energia (10.00)

Co przyniesie transformacja. Europa coraz szybciej odchodzi od paliw kopalnych. Transformacji energetycznej sprzyja to, że energia z wiatru i słońca jest coraz tańsza, a społeczna świadomość skutków zmian klimatu – coraz większa. Politycy nie chcą już mówić o węglu, biznes stara się ograniczać swój wpływ na środowisko, a odbiorcy coraz częściej produkują prąd we własnych domach. Ekonomiczne mechanizmy transformacji rozumiemy już dobrze. Jakie będą jednak jej społeczne i polityczne skutki? I czy państwa, które budowały swoją potęgę na eksporcie paliw, czeka zapaść?

Timmermans o tym, czy transformacja może być pokojowa. Frans Timmermans to holenderski polityk i wiceprzewodniczący KomEur. Odpowiada za wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu, czyli najambitniejszej strategii klimatycznej na świecie, której celem jest wyzerowanie emisji w Unii do 2050 r. Robert Tomaszewski i Dominik Brodacki, analitycy PI, zapytają go, jak transformacja wpłynie na demokrację i czy państwa narodowe są w stanie ją jeszcze kontrolować. Zastanowią się z gościem nad tym, czy rosnące zagrożenie ubóstwem energetycznym nie tchnie nowego życia w populizm, a unijny komisarz opowie o geopolitycznych konsekwencjach dekarbonizacji i jej wpływie na państwa zależne od eksportu paliw kopalnych, takie jak Rosja i Arabia Saudyjska.

Wildberger o przyszłości energetyki i odpowiedzialności biznesu za transformację. Karsten Wildberger jest od 2016 r. członkiem zarządu E.ON, jednego z największych niemieckich koncernów energetycznych, gdzie odpowiada m.in. za rynki energii, transformację cyfrową i marketing. Wcześniej pracował w BCG, a także w firmach telekomunikacyjnych, takich jak T-Mobile i Vodafone; ma doktorat z fizyki teoretycznej. W czasie Ryzyk i Trendów Robert Tomaszewski zapyta go o przyszły kształt rynku energii, a także o to, jak transformacja i rosnąca liczba prosumentów zmienią rolę wielkich koncernów. Wildberger opowie natomiast o odpowiedzialności starej energetyki, która przez lata bogaciła się na paliwach kopalnych, za koszty dekarbonizacji.

Kasprzak, Messerszmidt i Zygmunt o tym, czy transformacja może być sprawiedliwa. W ostatniej części bloku energetycznego analityczka think tanku Ember Małgorzata Kasprzak wraz z przewodniczącą Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Inżynieryjno-Technicznych „Kadra” Kopalni Węgla Brunatnego Konin Alicją Messerszmidt oraz ekspertką ds. klimatu z Polskiej Zielonej Sieci Izabelą Zygmunt porozmawiają o tym, czy transformacja energetyczna z „ludzką twarzą” jest możliwa. Kasprzak opowie, jak ambitniejsze cele klimatyczne Unii przełożą się na ceny energii, Messerszmidt powie, jak na transformację patrzą pracownicy Zespołu Elektrowni Pątnów–Adamów–Konin, a Zygmunt zastanowi się, czy da się przeprowadzić dekarbonizację tak, by uniknąć społecznego wykluczenia.

Zdrowie (15.00)

Jak wyzdrowieć po COVID-19. Pandemia koronawirusa uwypukliła szereg zaniedbań i strukturalnych problemów w polskim systemie ochrony zdrowia: niedobory kadr, niedoinwestowanie placówek i trudności w dostępie pacjentów do usług zdrowotnych. Dziesiątki tysięcy nadmiarowych zgonów w 2020 r. stały się przyczynkiem do dyskusji o zmianach, które są potrzebne, by w przyszłości system lepiej poradził sobie z podobnymi wstrząsami. Jaki sposób organizacji systemu ochrony zdrowia jest najbardziej optymalny? Czy centralne zarządzanie daje lepsze efekty od zdecentralizowanego? Jakie usprawnienia i reformy można wprowadzić jeszcze w tym roku, a na jakie potrzeba co najmniej jednej kadencji?

Niedzielski o planach na resztę kadencji. Adam Niedzielski od sierpnia 2020 r. jest szefem MinZdro, a stanowisko to objął po blisko dwóch latach kierowania NFZ; jest pierwszym od wielu kadencji ministrem niebędącym lekarzem. W rozmowie z Piotrem Żakowieckim, starszym analitykiem ds. zdrowotnych PI, Niedzielski przedstawi swoją wizję racjonalnego systemu ochrony zdrowia i inicjatywy, nad którymi pracuje jego resort. Minister opowie m.in. o tym, jak w jego ocenie powinna wyglądać tzw. piramida świadczeń, dlaczego nie ma alternatywy dla centralnego zarządzania szpitalami i jakich zmian w finansowaniu systemu można się spodziewać przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi.

Eksperci o warunkach sukcesu reform zdrowotnych. Na Ryzykach i Trendach Żakowiecki poprowadzi panel dyskusyjny z udziałem Marii Libury (Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego), Roberta Mołdacha (Instytut Zdrowia i Demokracji) i Łukasza Jankowskiego (Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie). Rozmowa będzie dotyczyć kluczowych aspektów prowadzenia polityki zdrowotnej, m.in. właściwego identyfikowania celów, rzetelnych konsultacji z interesariuszami, a także dobrej komunikacji między decydentami a uczestnikami systemu ochrony zdrowia. Eksperci wskażą, jakie wnioski płyną z pandemii i które obszary wymagają największej uwagi, ocenią też szanse na wdrożenie potrzebnych reform do 2023 i 2030 r.

Klimat i energia

Zdrowie

Napisz do autora
Robert Tomaszewski
szef działu energetycznego
Robert Tomaszewski
Napisz do autora
Piotr Żakowiecki
b. starszy analityk ds. zdrowotnych
Piotr Żakowiecki
PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

PI Alert
15:28
11.01.2024

Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika.

Jak powiedział prezydent wpływ na tę decyzję miało podjęcie przez obu skazanych strajku głodowego oraz prośba ich małżonek o uwolnienie obu polityków PiS. Wniosek Dudy trafi teraz do ProkGen Adama Bodnara w celu zaopiniowania. Prezydent oczekuje, że Bodnar wstrzyma decyzję o wykonaniu kary jeszcze przed rozpoznaniem wniosku i że niezwłocznie uwolni Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacje
Publikacje
Publikacje