Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.kisluk@politykainsight.pl | +48 792 073 302

Ryzyka i Trendy

R&T 2021: O Europie, polityce i społeczeństwie

Zapowiedź 2021-02-17
Czym jest europejska suwerenność i jak epidemia zmieniła polskie społeczeństwo - tego dowiedzą się Państwo na Ryzykach i Trendach.

Europa (10.00)

Czy Polska może być suwerenna w suwerennej Europie. Mimo zamkniętych granic miniony rok przyniósł Unii nowe otwarcie. Wyzwania 2020 r. nie zgasiły debaty o tym, jak zagwarantować, by Unia i jej państwa członkowskie miały zdolność decydowania o własnym losie w coraz bardziej niestabilnym świecie, a wręcz ją rozpaliły. Bruksela zastanawiała się, jak odnaleźć się w sytuacji, gdy znane mechanizmy oparte na współpracy międzynarodowej ustępują miejsca nowym formom konfrontacji. Jak tworzyć europejską suwerenność, nie wpadając w pułapkę protekcjonizmu? Jak do przemian, które zachodzą, odnoszą się poszczególne stolice? I kto właściwie ponosi odpowiedzialność za podejmowane w Brukseli decyzje?

Szymański i Stubb o unijnej strategii szczepionkowej. Konrad Szymański od 2015 r. odpowiada za politykę europejską w polskim rządzie, wcześniej przez wiele lat zasiadał w ParlEur, natomiast Alexander Stubb jest byłym premierem Finlandii, a obecnie współtworzy School of Transnational Governance we Florencji. W pierwszej rozmowie europejskiej części Ryzyk i Trendów Agnieszka Smoleńska, starsza analityczka ds. europejskich PI, zapyta ich o to, jak Unia zmienia się pod wpływem nowych wyzwań związanych z pandemią COVID-19 i co w tym kontekście oznacza dziś suwerenność. Rozmówcy zastanowią się też nad tym, jakie błędy popełniła Unia w walce z epidemią i jakie wnioski należy z nich wyciągnąć.

Leonard i Sasnal o geopolitycznym przebudzeniu Europy. Mark Leonard jest szefem Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR), czyli ośrodka, który bada ostatnio m.in. to, jak Europejczycy postrzegają globalne priorytety Unii, zwłaszcza w relacjach z USA i Chinami. Z kolei Patrycja Sasnal kieruje biurem badań i analiz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W dyskusji, którą gościnnie poprowadzi Piotr Buras, dyrektor biura ECFR w Warszawie, eksperci zastanowią się, co oznaczają deklaracje, że Unia będzie prowadzić politykę zagraniczną – niczym Sinatra – „po swojemu”. Za przykłady posłużą im nowa umowa inwestycyjna między Chinami a Unią i perspektywy relacji Brukseli z nową administracją w Waszyngtonie.

Bradford o tym, jakie są globalne wpływy Unii. Anu Bradford jest prawniczką Columbia Law School i autorką książki The Brussels Effect: How the European Union Rules the World. W rozmowie z Agnieszką Smoleńską opowie o tym, co sprawia, że unijne regulacje (np. RODO) są przyjmowane i kopiowane przez firmy i kraje na całym świecie. Odpowie też na pytania, dlaczego różne podmioty ufają unijnym regulacjom i jak na „brukselskim efekcie” korzystają europejskie firmy. Bradford wytłumaczy również, jak unijny zwrot ku protekcjonizmowi może zagrozić cichemu sukcesowi Brukseli, którym jest powielanie unijnych regulacji na świecie.

Polityka i społeczeństwo (15.00)

Czy epidemia zmieniła Polaków. Rok 2020 przywrócił centralną rolę państwa w debacie publicznej. Przedmiotem zainteresowania opinii publicznej stał się stan ochrony zdrowia. Czy Polska poradziła sobie z największym wyzwaniem od II wojny światowej? Czy restrykcje wprowadzone przez rząd były proporcjonalne do zagrożenia? Czy kolejne tarcze antykryzysowe były skuteczne? Jednocześnie działania państwa - nie tylko związane z epidemią - wywołały największą w historii III RP falę demonstracji i zradykalizowały język polityki. Co z tak burzliwego roku zostanie z nami na dłużej? Czy ujawnione w 2020 r. konflikty zmienią dotychczasowe osie politycznego sporu?

Bucholc i Łuczewski o reakcjach społecznych na epidemię. W pierwszej części dyskusji Monika Helak, badaczka w PI, i Wojciech Szacki, szef działu politycznego PI, porozmawiają z socjologami Martą Bucholc i Michałem Łuczewskim. Bucholc jest specjalistką historii myśli społecznej z Uniwersytetu Warszawskiego. Łuczewski, także z UW, zajmuje się problematyką narodu, a do 2019 r. był zastępcą dyrektora Centrum Myśli Jana Pawła II. Goście odpowiedzą na pytania o to, jak Polacy oceniają dziś rolę państwa i czy w większym stopniu włączą się w aktywność społeczną i polityczną. Zastanowią się też, jak będzie wyglądało społeczeństwo, gdy epidemia się skończy. W drugiej części spotkania Szacki wraz z dyrektorem zarządzającym PI Andrzejem Bobińskim w formule podcastu wideo porozmawiają o tym, jak rolę państwa widzą politycy oraz co jeszcze czeka scenę polityczną w tej kadencji.

Europa

Polityka i społeczeństwo

Napisz do autora
dr Agnieszka Smoleńska
b. starsza analityczka ds. europejskich
dr Agnieszka Smoleńska
Napisz do autora
Wojciech Szacki
szef działu politycznego
(+48) 22 436 73 26
w.szacki@politykainsight.pl
Wojciech Szacki
PI Alert
08:45
30.09.2022

BFG ratuje Getin Noble Bank przed upadłością

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, kontrolowanego przez Leszka Czarneckiego. Powodem było zagrożenie banku upadłością, brak przesłanek do poprawy sytuacji i stwierdzenie, że takie działania leżą w interesie publicznym. BFG podjął decyzję na podstawie oszacowania firmy Deloitte Advisory, które wykazało, że kapitały własne banku są ujemne i wynoszą -3,6 mld zł. Łącznie kwota przeznaczona na ratowanie banku sięga 10,3 mld zł, z czego 6,9 mld zł pochodzi ze środków BFG, a niecałe 3,5 mld zł z funduszy systemu ochrony banków komercyjnych, założonego przez osiem największych banków w Polsce. Pomoc zakłada utworzenie instytucji pomostowej działającej pod nazwą Velo Bank, w której 51 proc. udziałów obejmie BFG, a 49 proc. system ochrony.

PI Alert
12:20
23.09.2022

PSE ogłaszają okres zagrożenia w systemie energetycznym

Po raz pierwszy w historii Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okres zagrożenia na rynku mocy, który będzie obowiązywał 23 września w godzinach 19-21. Jest to efekt braku wystarczającej nadwyżki mocy w systemie energetycznym, spowodowany awariami elektrowni i niską produkcją energii z farm wiatrowych. W takiej sytuacji elektrownie, które posiadają kontrakty mocowe, są zobowiązane dostarczyć moc do dyspozycji PSE. Ma to wyeliminować ryzyko destabilizacji pracy sieci i blackoutu. Ogłoszenie okresu zagrożenia nie ma wpływu na odbiorców energii, chyba że uczestniczą w rynku mocy jako tzw. jednostki redukcji zapotrzebowania.

Publikacje
Publikacje
Publikacje