Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ryzyka i Trendy

R&T 2021: O Europie, polityce i społeczeństwie

Zapowiedź 2021-02-17
Czym jest europejska suwerenność i jak epidemia zmieniła polskie społeczeństwo - tego dowiedzą się Państwo na Ryzykach i Trendach.

Europa (10.00)

Czy Polska może być suwerenna w suwerennej Europie. Mimo zamkniętych granic miniony rok przyniósł Unii nowe otwarcie. Wyzwania 2020 r. nie zgasiły debaty o tym, jak zagwarantować, by Unia i jej państwa członkowskie miały zdolność decydowania o własnym losie w coraz bardziej niestabilnym świecie, a wręcz ją rozpaliły. Bruksela zastanawiała się, jak odnaleźć się w sytuacji, gdy znane mechanizmy oparte na współpracy międzynarodowej ustępują miejsca nowym formom konfrontacji. Jak tworzyć europejską suwerenność, nie wpadając w pułapkę protekcjonizmu? Jak do przemian, które zachodzą, odnoszą się poszczególne stolice? I kto właściwie ponosi odpowiedzialność za podejmowane w Brukseli decyzje?

Szymański i Stubb o unijnej strategii szczepionkowej. Konrad Szymański od 2015 r. odpowiada za politykę europejską w polskim rządzie, wcześniej przez wiele lat zasiadał w ParlEur, natomiast Alexander Stubb jest byłym premierem Finlandii, a obecnie współtworzy School of Transnational Governance we Florencji. W pierwszej rozmowie europejskiej części Ryzyk i Trendów Agnieszka Smoleńska, starsza analityczka ds. europejskich PI, zapyta ich o to, jak Unia zmienia się pod wpływem nowych wyzwań związanych z pandemią COVID-19 i co w tym kontekście oznacza dziś suwerenność. Rozmówcy zastanowią się też nad tym, jakie błędy popełniła Unia w walce z epidemią i jakie wnioski należy z nich wyciągnąć.

Leonard i Sasnal o geopolitycznym przebudzeniu Europy. Mark Leonard jest szefem Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR), czyli ośrodka, który bada ostatnio m.in. to, jak Europejczycy postrzegają globalne priorytety Unii, zwłaszcza w relacjach z USA i Chinami. Z kolei Patrycja Sasnal kieruje biurem badań i analiz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W dyskusji, którą gościnnie poprowadzi Piotr Buras, dyrektor biura ECFR w Warszawie, eksperci zastanowią się, co oznaczają deklaracje, że Unia będzie prowadzić politykę zagraniczną – niczym Sinatra – „po swojemu”. Za przykłady posłużą im nowa umowa inwestycyjna między Chinami a Unią i perspektywy relacji Brukseli z nową administracją w Waszyngtonie.

Bradford o tym, jakie są globalne wpływy Unii. Anu Bradford jest prawniczką Columbia Law School i autorką książki The Brussels Effect: How the European Union Rules the World. W rozmowie z Agnieszką Smoleńską opowie o tym, co sprawia, że unijne regulacje (np. RODO) są przyjmowane i kopiowane przez firmy i kraje na całym świecie. Odpowie też na pytania, dlaczego różne podmioty ufają unijnym regulacjom i jak na „brukselskim efekcie” korzystają europejskie firmy. Bradford wytłumaczy również, jak unijny zwrot ku protekcjonizmowi może zagrozić cichemu sukcesowi Brukseli, którym jest powielanie unijnych regulacji na świecie.

Polityka i społeczeństwo (15.00)

Czy epidemia zmieniła Polaków. Rok 2020 przywrócił centralną rolę państwa w debacie publicznej. Przedmiotem zainteresowania opinii publicznej stał się stan ochrony zdrowia. Czy Polska poradziła sobie z największym wyzwaniem od II wojny światowej? Czy restrykcje wprowadzone przez rząd były proporcjonalne do zagrożenia? Czy kolejne tarcze antykryzysowe były skuteczne? Jednocześnie działania państwa - nie tylko związane z epidemią - wywołały największą w historii III RP falę demonstracji i zradykalizowały język polityki. Co z tak burzliwego roku zostanie z nami na dłużej? Czy ujawnione w 2020 r. konflikty zmienią dotychczasowe osie politycznego sporu?

Bucholc i Łuczewski o reakcjach społecznych na epidemię. W pierwszej części dyskusji Monika Helak, badaczka w PI, i Wojciech Szacki, szef działu politycznego PI, porozmawiają z socjologami Martą Bucholc i Michałem Łuczewskim. Bucholc jest specjalistką historii myśli społecznej z Uniwersytetu Warszawskiego. Łuczewski, także z UW, zajmuje się problematyką narodu, a do 2019 r. był zastępcą dyrektora Centrum Myśli Jana Pawła II. Goście odpowiedzą na pytania o to, jak Polacy oceniają dziś rolę państwa i czy w większym stopniu włączą się w aktywność społeczną i polityczną. Zastanowią się też, jak będzie wyglądało społeczeństwo, gdy epidemia się skończy. W drugiej części spotkania Szacki wraz z dyrektorem zarządzającym PI Andrzejem Bobińskim w formule podcastu wideo porozmawiają o tym, jak rolę państwa widzą politycy oraz co jeszcze czeka scenę polityczną w tej kadencji.

Europa

Polityka i społeczeństwo

Napisz do autora
dr Agnieszka Smoleńska
b. starsza analityczka ds. europejskich
dr Agnieszka Smoleńska
Napisz do autora
Wojciech Szacki
szef działu politycznego
(+48) 22 436 73 26
w.szacki@politykainsight.pl
Wojciech Szacki
PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

PI Alert
15:28
11.01.2024

Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika.

Jak powiedział prezydent wpływ na tę decyzję miało podjęcie przez obu skazanych strajku głodowego oraz prośba ich małżonek o uwolnienie obu polityków PiS. Wniosek Dudy trafi teraz do ProkGen Adama Bodnara w celu zaopiniowania. Prezydent oczekuje, że Bodnar wstrzyma decyzję o wykonaniu kary jeszcze przed rozpoznaniem wniosku i że niezwłocznie uwolni Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacje
Publikacje
Publikacje