Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.kisluk@politykainsight.pl | +48 792 073 302

Ryzyka i Trendy

R&T 2021: O bankach, finansach i relacjach transatlantyckich

Zapowiedź 2021-02-19
Czy banki przetrwają rewolucję technologiczną i co nowy prezydent USA zmieni w stosunkach z Unią - tego dowiedzą się Państwo na Ryzykach i Trendach.

Bankowość i finanse (10.00)

Jaka przyszłość czeka banki. Instytucje finansowe stoją obecnie na krawędzi największego kryzysu ewolucyjnego w swojej historii. Po raz pierwszy muszą się liczyć z narastającą konkurencją małych technologicznych przedsiębiorstw finansowych, do których za moment dołączą internetowi giganci ze swoimi bazami klientów i kapitałami większymi niż te, które posiadają największe banki z Wall Street. Do tego sektor musi się mierzyć ze światem zerowych stóp procentowych i narastających obciążeń regulacyjnych, które zmieniają warunki gry i prowadzenia biznesu. W rezultacie banki stają przed wyborem, czy nastawić się na rywalizację i ochronę poprzez regulację, czy raczej postawić na otwartość i budowanie synergii, dzieląc się rynkiem i zyskami.

Cahill o tym, jak banki muszą się zmienić, by przetrwać. Antony Cahill jest dyrektorem zarządzającym regionem Europy kontynentalnej w firmie Visa. Wcześniej pracował w australijskim sektorze bankowym, m.in. jako dyrektor operacyjny w NAB. W pierwszej rozmowie bloku bankowości i finansów Adam Czerniak, dyrektor ds. badań i główny ekonomista PI, zapyta go, czym jest otwarta bankowość i jak banki podchodzą do udostępniania danych firmom technologicznym. Wspólnie zastanowią się, jaki powinien być bank przyszłości oraz w czym należy upatrywać przewag konkurencyjnych banków komercyjnych nad fintechami. Porozmawiają też o trudnej roli regulatorów, którzy z jednej strony muszą zapewnić równe warunki konkurencji, a z drugiej zadbać o bezpieczeństwo systemu finansowego.

Skiba o tym, jak konkurować z nowymi graczami. Leszek Skiba od kwietnia 2020 r. kieruje Bankiem Pekao (najpierw był p.o. prezesem banku, a od 4 lutego 2021 r. jest szefem Pekao). Wcześniej był wiceministrem finansów (od 2015 r.) i odpowiadał m.in. za nadzór nad polityką makroekonomiczną. W czasie Ryzyk i Trendów Piotr Sobolewski, starszy analityk ds. sektora finansowego PI, porozmawia z nim o największych ryzykach dla tradycyjnej bankowości, w tym rekordowo niskich stopach procentowych oraz rosnącej konkurencji ze strony fintechów, bigtechów i challenger banków. Zapyta go o to, dlaczego banki dopiero podczas pandemii przyspieszyły cyfryzację procesów, oraz o to, jak muszą się zmienić, aby nowi rywale nie odebrali im klientów.

Kuna, Sokołowska i Wincewicz-Price o przyszłym kształcie sektora finansowego. W ostatniej części bloku bankowość i finanse wystąpią trzy obserwatorki trendów w sektorze finansowym - Weronika Kuna z Microsoft Polska, która zajmuje się relacjami z sektorem administracji publicznej i rządem, a wcześniej była specjalistką ds. sektora finansowego w NBP, Marzena Sokołowska z Horum specjalizująca się w dostarczaniu usług IT dla sektora finansowego, a także Agnieszka Wincewicz-Price, kierowniczka zespołu ekonomii behawioralnej w Polskim Instytucie Ekonomicznym oraz filozofka ekonomii. Adam Czerniak porozmawia z nimi o tym, jak będą wyglądać relacje między bankami, fintechami a bigtechami, w jaki sposób nowe technologie transformują sposób funkcjonowania systemu finansowego oraz jak innowacyjne usługi finansowe zmieniają świat.

Świat (15.00)

Jak odnowić więzi transatlantyckie. Prezydentura Joego Bidena rozpoczęła się w niełatwym czasie - po wyborach, które podzieliły społeczeństwo amerykańskie, oraz po szturmie tłumu zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol. Nowy prezydent USA chce odtworzyć amerykańskie przywództwo na świecie, przywrócić ważną rolę organizacji międzynarodowych i wzmocnić relacje transatlantyckie. Stoją jednak przed nim bezprecedensowe zadania i wyzwania. Biden ze sprzyjającym mu Kongresem musi zmierzyć się z pandemię COVID-19, stawić czoła wzrostowi Chin, które z kryzysu zdrowotnego wyszły silniejsze i usiłują zastąpić Amerykę w roli globalnego hegemona, a także blokować tradycyjnie agresywną Rosję. Czy Europa mu w tym pomoże? Czy odwołanie do wartości demokratycznych wystarczy do odtworzenia pozycji Zachodu?

Donfried o tym, czy partnerzy odpowiedzą na wezwanie Ameryki. Karen Donfried jest szefową The German Marshall Fund of the United States (GMF) w Waszyngtonie od 2014 r. Wcześniej pracowała jako analityczka ds. europejskich Narodowej Rady Wywiadu USA, a w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego była specjalną asystentką prezydenta USA Baracka Obamy. W rozmowie z Piotrem Łukasiewiczem, analitykiem ds. bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych PI, opowie o tym, czy Unia, która właśnie podpisała porozumienie inwestycyjne z Chinami, pomoże Ameryce w najważniejszej dla niej rywalizacji oraz czy Europejczycy, zawiedzeni izolacjonizmem Ameryki w ostatnich latach, będą chcieli wrócić do współpracy z USA w globalnej grze. Rozmówcy zastanowią się też nad tym, kogo Biden zaprosi na szczyt dotyczący demokracji oraz jakie będzie podejście prezydenta do Europy Środkowej.

Bankowość i finanse

Świat

Napisz do autora
Adam Czerniak
Napisz do autora
dr Piotr Łukasiewicz
analityk ds. bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych
dr Piotr Łukasiewicz
Napisz do autora
Piotr Sobolewski
starszy analityk ds. sektora finansowego
(+48) 22 436 73 16
p.sobolewski@politykainsight.pl
Piotr Sobolewski
PI Alert
08:45
30.09.2022

BFG ratuje Getin Noble Bank przed upadłością

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, kontrolowanego przez Leszka Czarneckiego. Powodem było zagrożenie banku upadłością, brak przesłanek do poprawy sytuacji i stwierdzenie, że takie działania leżą w interesie publicznym. BFG podjął decyzję na podstawie oszacowania firmy Deloitte Advisory, które wykazało, że kapitały własne banku są ujemne i wynoszą -3,6 mld zł. Łącznie kwota przeznaczona na ratowanie banku sięga 10,3 mld zł, z czego 6,9 mld zł pochodzi ze środków BFG, a niecałe 3,5 mld zł z funduszy systemu ochrony banków komercyjnych, założonego przez osiem największych banków w Polsce. Pomoc zakłada utworzenie instytucji pomostowej działającej pod nazwą Velo Bank, w której 51 proc. udziałów obejmie BFG, a 49 proc. system ochrony.

PI Alert
12:20
23.09.2022

PSE ogłaszają okres zagrożenia w systemie energetycznym

Po raz pierwszy w historii Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okres zagrożenia na rynku mocy, który będzie obowiązywał 23 września w godzinach 19-21. Jest to efekt braku wystarczającej nadwyżki mocy w systemie energetycznym, spowodowany awariami elektrowni i niską produkcją energii z farm wiatrowych. W takiej sytuacji elektrownie, które posiadają kontrakty mocowe, są zobowiązane dostarczyć moc do dyspozycji PSE. Ma to wyeliminować ryzyko destabilizacji pracy sieci i blackoutu. Ogłoszenie okresu zagrożenia nie ma wpływu na odbiorców energii, chyba że uczestniczą w rynku mocy jako tzw. jednostki redukcji zapotrzebowania.

Publikacje
Publikacje
Publikacje