Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ryzyka i Trendy

Ryzyka i Trendy startują za tydzień

Zapowiedź 2022-10-17
Podczas naszej dorocznej konferencji będziemy rozmawiać o spójności Zachodu, o nowej erze walki o klimat, o przyszłości Unii oraz o stagflacji.

Zapowiedź

Do trzech razy sztuka. Ryzyka i Trendy planowane były na 24 stycznia tego roku. Jednak dzienna liczba nowych zachorowań na COVID-19 oscylowała wtedy pomiędzy 30 a 50 tys., a szacunki mówiły, że oficjalne dane mogły być nawet dziesięciokrotnie niedoszacowane; liczba zgonów z powodu koronawirusa sięgała wówczas niemal 300 dziennie. Dlatego zdecydowaliśmy się przełożyć konferencję na wiosnę. Chwilę później wybuchała jednak wojna w Ukrainie i postanowiliśmy, że sytuacja jest zbyt niepewna. Zdecydowaliśmy, że nie chcemy organizować konferencji w sytuacji rosyjskiej agresji na polskiego sąsiada, ogromnej skali ludzkiej tragedii w Ukrainie, a także masowej fali uchodźców. Padło więc na poniedziałek 24 października.

Przez te dziesięć miesięcy zmieniło się wszystko... Od stycznia tego roku minęły wieki. Dziś rzeczywistość dzielimy na czas przed wojną i w trakcie wojny. Wojny, która praktycznie wymazała nam z pamięci pandemię, którą żyliśmy przez dwa poprzednie lata w przekonaniu, że to ona będzie wydarzeniem otwierającym rozdział w każdej książce historycznej o drugiej dekadzie XXI wieku. Tymczasem o pandemii już ledwie pamiętamy, mimo że jej długofalowe skutki są i będą ogromne. Transformacja cyfrowa wystrzeliła, zrewolucjonizowaliśmy sposób, w jaki możemy pracować, a konsekwencje polityk rządów, które starały się chronić swoje gospodarki przed turbulencjami wywołanymi przez lockdowny i zerwanie łańcuchów dostaw, napędziły kryzys, z którym będziemy mierzyć się miesiącami, jeżeli nie latami.

...a z drugiej strony problemy i wyzwania są takie same. W styczniu planowaliśmy, że tematem przewodnim konferencji będzie niepewność. Ta tylko się pogłębiła. Chcieliśmy rozmawiać o bezpieczeństwie regionu, o nadchodzącym kryzysie gospodarczym, o wybojach polityki europejskiej oraz o wyzwaniach dla koniecznej transformacji energetycznej. Za tydzień Marek Świerczyński ze swoimi gośćmi będzie rozmawiał o odpowiedzi Zachodu na rosyjską agresję na Ukrainę, Robert Tomaszewski o przewartościowaniu polityki klimatycznej w obliczu wojny, Magdalena Cedro o zszywaniu Unii, a Adam Czerniak o tym, jak przetrwać w dobie stagflacji. Można odnieść wrażenie, że problemy i wyzwania nie dość, że się nie zmieniły, to jeszcze przybrały na znaczeniu i pilności.

W poszukiwaniu konstruktywnych wniosków. W najbliższych dniach moderatorzy będą zapowiadali w serwisie PI Premium swoje rozmowy i przedstawiali panelistów. W czasie Ryzyk i Trendów postaramy się ocenić sytuację, w której się znaleźliśmy, oraz podejmiemy próbę odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z wynikającymi z niej wyzwaniami. Przez ostatni rok, a tak naprawdę przez ostatnie trzy lata, rządziły nami emocje, niepokój oraz zmęczenie niepewnością. Nadszedł czas, żeby z tą niepewnością się pogodzić. Każde z dyskutowanych zagadnień - reakcja na wojnę w Ukrainie, przewartościowanie myślenia o transformacji energetycznej, głębokie napięcia w Unii i wreszcie kryzys gospodarczy - to problemy, których nie rozwiążemy dziś ani jutro. Ale naszym i Państwa obowiązkiem jest spokojny namysł i szczera rozmowa o tym, jak wrócić na drogę pokoju, stabilności i rozwoju.

Czy Polska stała się krajem frontowym? W styczniu planowaliśmy rozpocząć wystąpieniem nowego ambasadora USA w Polsce, Marka Brzezinskiego. Nowy przedstawiciel amerykańskiej administracji wzbudzał emocje i dużą ciekawość. Chwilę wcześniej Andrzej Duda zawetował ustawę potocznie znaną jako lex-TVN, stosunki polsko-amerykańskie były wyjątkowo trudne. Dziś ambasadora Brzezinskiego nie trzeba już przedstawiać, a relacje polsko-amerykańskie - choć nie są idealne - są najlepsze od czasu zmiany władzy w Białym Domu na początku 2021 r. Dlatego za tydzień, w otwierającej rozmowie, zapytam Brzezinskiego o to, co zrobiło na nim największe wrażenie w Polsce w pierwszych wojennych miesiącach. Porozmawiamy o tym, jak Polska stała się krajem frontowym i jakie to ma implikacje dla Polski i dla regionu. Spróbuję się dowiedzieć, co czeka sojusz amerykańsko-polski w nachodzących miesiącach i latach.

Partnerzy

Tegoroczne Ryzyka i Trendy nie wydarzyłyby się bez wsparcia i pomocy naszych partnerów i przyjaciół. W tym roku w gronie partnerów znalazły się: Amazon, Deloitte, Grupa Żabka, Grupa Żywiec, IKEA, KGHM i Janssen. Partnerami tegorocznej edycji Ryzyk i Trendów są też European Council on Foreign Relations oraz Clean Air Fund. To firmy i organizacje, z którymi mieliśmy zaszczyt pracować nad programem oraz nad wydarzeniami towarzyszącymi. Dziękujemy, bez Was ta rozmowa nie byłaby możliwa.

Napisz do autora
dyrektor zarządzający
(+48 22) 436 73 13
a.bobinski@politykainsight.pl
Andrzej Bobiński
PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

PI Alert
15:28
11.01.2024

Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika.

Jak powiedział prezydent wpływ na tę decyzję miało podjęcie przez obu skazanych strajku głodowego oraz prośba ich małżonek o uwolnienie obu polityków PiS. Wniosek Dudy trafi teraz do ProkGen Adama Bodnara w celu zaopiniowania. Prezydent oczekuje, że Bodnar wstrzyma decyzję o wykonaniu kary jeszcze przed rozpoznaniem wniosku i że niezwłocznie uwolni Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacje
Publikacje
Publikacje