Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ryzyka i Trendy

Ryzyka i Trendy: jak zszyć Unię Europejską

Zapowiedź 2022-10-18
24 października podczas konferencji Polityki Insight będziemy rozmawiać o tym, jak wojna wpływa na unijną spójność, układ sił między państwami i globalną pozycję UE.

Zapowiedź

Czy Unii grozi kryzys jedności? Będzie to kluczowe pytanie podczas panelu „Jak zszyć Unię Europejską” w trakcie tegorocznych Ryzyk i Trendów. W obliczu wojny Unia Europejska zdecydowała się na bezprecedensowe kroki - po raz pierwszy zaczęła finansować dostawy broni w trwającym konflikcie zbrojnym, nałożyła sankcje na Rosję i stopniowo odcinała więzi gospodarcze z tym kluczowym partnerem. Dodatkowo otworzyła solidarnie granice dla największej liczby uchodźców w swojej historii, a po latach impasu przyspieszyła proces rozszerzenia. Unijną solidarność w obliczu wojny testuje jednak widmo kryzysu gospodarczego. Przy przyjmowaniu kolejnych pakietów sankcyjnych coraz większą rolę zaczynają odgrywać ekonomiczna kalkulacja i narodowe interesy, opóźnia się też wspólna odpowiedź na kryzys energetyczny. Powstaje pytanie, na ile Unia pozostanie zjednoczona w sytuacji rosnącej niepewności gospodarczej i niepokoju jej obywateli.

Czy mamy do czynienia z kryzysem przywództwa? Agresja na Ukrainę obnażyła fiasko łagodnej polityki wobec Moskwy i wzmacniania zależności gospodarczych z Rosją. Potwierdziła słuszność obaw krajów bałtyckich i Polski, co przyznała m.in. przewodnicząca KomEur Ursula von der Leyen podczas orędzia o stanie Unii wygłoszonego 14 września - stwierdziła wtedy, że „powinniśmy byli słuchać tych, którzy znają Putina”. Rosyjska agresja nie tylko wzmocniła asertywność krajów środkowoeuropejskich, lecz także pogłębiła nieufność między nimi a bardziej pobłażliwym wobec Kremla Berlinem czy szukającym dialogu z Moskwą Paryżem. Wzbudza to dyskusję, na ile tandem francusko-niemiecki jest w stanie nadawać ton europejskiej polityce i czy po erze Angeli Merkel Niemcy zachowają dominującą pozycję wśród krajów członkowskich.

Czy Unia się zreformuje i rozszerzy? Kolejne kryzysy, które uderzały w Unię, wymagały wspólnej odpowiedzi, co pogłębiło integrację europejską np. w obszarze zdrowia, zarządzania finansowego i ochrony granic. W wyniku pandemii COVID-19 powołany został fundusz odbudowy o bezprecedensowej skali, finansowany ze wspólnych pożyczek. Teraz kluczowym wyzwaniem jest wojna. Podczas panelu zastanowimy się, czy może ona być bodźcem do wzmocnienia współpracy w UE lub nawet - jak chce kanclerz Niemiec Olaf Scholz - ukształtowania jej na nowych zasadach np. przez odejście od zasady jednomyślności na rzecz głosowania większością kwalifikowaną w niektórych kwestiach. Od tej reformy, która wymaga zgody wszystkich stolic, Scholz uzależnił rozszerzenie Unii o kolejne kraje. Chociaż prezydencja czeska sonduje możliwość wprowadzenia zmian w sposobie głosowania, to sprzeciw zasygnalizowała już m.in. Polska.

Czy zachowa ważną geopolityczną rolę? W ostatnich latach Unia umacniała swoją rolę na świecie przez eksport polityk w istotnych dla światowej gospodarki obszarach, takich jak klimat czy cyfryzacja, oraz dzięki wzrostowi znaczenia euro jako waluty międzynarodowej. Blok zaczął także pracować nad wzmocnieniem własnej asertywności w ramach autonomii strategicznej, która staje się istotnym narzędziem uniezależnienia handlowego i gospodarczego od globalnych graczy takich jak np. Chiny. Wojna pokazała jednak, jak ważne jest też partnerstwo w najbliższym otoczeniu - takim forum współpracy z najbliższymi sąsiadami ma się stać Europejska Wspólnota Polityczna, której pierwszy szczyt odbył się w Pradze 6 października. Wzięły w nim udział Wielka Brytania, która poluźnia w ramach brexitu swoje relacje ze wspólnotą, Turcja, która jest często asertywna wobec Unii, oraz państwa Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego, wśród których są kraje liczące na akcesję.

paneliści

W panelu „Jak zszyć Unię Europejską” weźmie udział Zaki Laïdi, starszy doradca Josepa Borrella, wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Nasz gość jest profesorem stosunków międzynarodowych na Sciences Po w Paryżu, a w latach 2014-2016 był doradcą ds. bezpieczeństwa w gabinecie Manuella Vallsa, ówczesnego francuskiego premiera. W rozmowie uczestniczyć będzie też Jaroslav Kurfürst, wiceminister spraw zagranicznych Czech, dyplomata z doświadczeniem w Belgii i USA. Naszym gościem będzie także socjolog Gerald Knaus, założyciel think tanku European Stability Initiative (ESI), który wykładał m.in. w Ukrainie.

Napisz do autora
Magdalena Cedro
b. starsza analityczka ds. europejskich
Magdalena Cedro
PI Alert
21:00
21.04.2024

Zakończyła się druga tura wyborów samorządowych

Odbyła się w 748 gminach, w tym 60 miastach prezydenckich, na obszarze zamieszkałym przez blisko 14 milionów osób. Według badań exit poll pracowni Ipsos prezydentem Wrocławia pozostanie Jacek Sutryk, którego poparło 67,8 proc. wyborców. Niezależny, ale popierany m.in. przez Lewicę polityk, pokonał w drugiej turze posłankę Trzeciej Drogi Izabelę Bodnar, która uzyskała 32,2 proc. Swoje stanowisko obronił także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który otrzymał 56,1 proc. głosów. W drugiej turze pokonał Waldemara Szumnego z PiS (43,9 proc.). Według badań exit poll wybory na prezydenta Krakowa wygrał poseł KO Aleksander Miszalski. Poparło go 51,1 proc. wyborców. Pokonał niezależnego Łukasza Gibałę, który otrzymał 48,9 proc. głosów. Różnica jest jednak niewielka i ostateczne wyniki mogą pokazać innego zwycięzcę.

PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

Publikacje
Publikacje
Publikacje