Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ryzyka i Trendy

Ryzyka i Trendy: jak przeżyć stagflację

Zapowiedź 2022-10-20
24 października podczas konferencji Polityki Insight porozmawiamy, jakie działania należy podjąć w sytuacji równoczesnego wzrostu inflacji i spadku dynamiki PKB.

Zapowiedź

Jaka polityka na czas stagflacji? Tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w większości krajów wysoko rozwiniętych osiągnęło dynamiki niewidziane od początku lat 80. XX wieku. W USA inflacja wyniosła we wrześniu 8,2 proc., w Niemczech 10 proc., w Zjednoczonym Królestwie 10,1 proc., a w Polsce 17,2 proc. Równocześnie światowa gospodarka silnie hamuje. „Jak przeżyć stagflację?” - zapytamy uczestników panelu o takim tytule podczas konferencji Ryzyka i Trendy. Według najnowszych prognoz MFW globalny wzrost PKB spowolni do 3,2 proc. w tym i 2,7 proc. w przyszłym roku z 6 proc. w 2021 r. Spowolnienie będzie mocniej odczuwalne w krajach wysoko rozwiniętych, w których dynamika PKB spadnie średnio do 1,1 proc. w 2023 r. (w niektórych krajach, jak Niemcy, Włochy czy Szwecja wystąpi nawet płytka recesja). Jak wskazywał już w lipcu Bank Światowy, takie połączenie zjawisk ekonomicznych rodzi ryzyko stagflacji, czyli utrwalenia wysokiej inflacji przy bardzo niskim wzroście gospodarczym. Stanowi ona duże wyzwanie z perspektywy decydentów politycznych, ponieważ wymaga dobrego zgrania polityki fiskalnej i pieniężnej.

Czy da się bezboleśnie zbić inflację? Ostatni raz stagflacja wystąpiła w gospodarkach rozwiniętych w latach 70. XX wieku. Wówczas przez blisko dekadę kolejne szoki energetyczne połączone z ekspansywną polityką fiskalną i zbyt niskimi stopami procentowymi przekładały się na utrzymywanie podwyższonej inflacji, która z kolei tłumiła wzrost gospodarczy, co prowadziło do bezrobocia. Rządy szukały różnych, często niestandardowych narzędzi wyjścia ze stagflacji – od kontroli cen i płac po limity ilościowe na udzielanie kredytów. Jednak dopiero mocne zacieśnienie polityki pieniężnej i wywołana nim recesja zakończyły okres stagflacji z początkiem lat 80. Obecne działania rządów i banków centralnych przypominają te sprzed pół wieku. Stopy procentowe, choć rosną, są wciąż niższe od inflacji, a politycy wprowadzają kolejne działania osłonowe - od dodatkowych danin płaconych przez korporacje po kontrole cen i obniżki podatków pośrednich. Celem tych zabiegów jest ochrona obywateli przed skutkami podwyższonej inflacji, ale w wielu przypadkach przekładają się one jedynie na odsunięcie wzrostu cen w czasie.

Jak zapobiec kryzysom fiskalnym? Stagflacja równie mocno uderza w budżet państwa, co w budżety gospodarstw domowych. Wprawdzie wysoka inflacja prowadzi początkowo do wzrostu dochodów podatkowych i obniżenia relacji długu publicznego do PKB, jednak w kolejnych latach połączenie niskiego wzrostu gospodarczego z wysokimi stopami procentowymi i silnymi roszczeniami grup zależnych od państwa (m.in. pracownicy sfery budżetowej, emeryci), prowadzi do wzrostu deficytu i ogólnego zadłużenia. Jeżeli na to nałożą się zawirowania na rynkach walutowych, to kraje biedniejsze i te o wysokim poziomie zadłużenia, mogą wpaść w kryzys fiskalny, a w skrajnym przypadku - zbankrutować. W odpowiedzi na to zagrożenie banki centralne stosują coraz bardziej niestandardowe narzędzia polityki pieniężnej. Przykładowo EBC równocześnie zaczął podnosić stopy procentowe i uruchomił program kryzysowego skupu obligacji krajów strefy euro, z którego może skorzystać, gdy zagrożona będzie stabilność fiskalna któregoś z państw unii walutowej.

Czy stagflacja zatrzyma transformację energetyczną? Dodatkowym problemem wywołanym przez jednoczesne zwiększenie kosztów finansowania i spowolnienie wzrostu gospodarczego jest obniżenie skłonności firm do dokonywania inwestycji, w tym także tych służących zazielenianiu działalności. Z kolei rządy, w celu ochrony konsumentów przed rosnącymi kosztami cen energii i w obawie przed nadmierną zależnością od Rosji, liberalizują zaostrzone wcześniej wymogi dotyczące emisyjności używanych paliw energetycznych. W Polsce następuje powrót do węgla, a w Niemczech postulowane jest wydłużanie działalności elektrowni atomowych. Ponadto zamrażanie cen gazu czy prądu zniechęca gospodarstwa domowe do obniżania zużycia energii oraz dbania o efektywność cieplną domów. Może to doprowadzić do opóźnienia w osiąganiu celów zapisanych w Europejskim Zielonym Ładzie.

Paneliści

W panelu „Jak przeżyć stagflację” wezmą udział: Paweł Borys - prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, który odpowiada za finansowanie i wdrażanie szeregu programów wspierających rozwój polskiej gospodarki, Julia Patorska - ekspertka w obszarze analiz ekonomicznych i środowiskowych, partner associate w firmie Deloitte, Jan Piotrowski - redaktor gospodarczy tygodnika „The Economist”, a także Gallina A. Vincelette - dyrektorka ds. UE w Banku Światowym oraz ekonomistka specjalizująca się w badaniach nad źródłami wzrostu gospodarczego.

Napisz do autora
dr Adam Czerniak
PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

PI Alert
15:28
11.01.2024

Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika.

Jak powiedział prezydent wpływ na tę decyzję miało podjęcie przez obu skazanych strajku głodowego oraz prośba ich małżonek o uwolnienie obu polityków PiS. Wniosek Dudy trafi teraz do ProkGen Adama Bodnara w celu zaopiniowania. Prezydent oczekuje, że Bodnar wstrzyma decyzję o wykonaniu kary jeszcze przed rozpoznaniem wniosku i że niezwłocznie uwolni Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacje
Publikacje
Publikacje