Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ryzyka i Trendy

Wojna zmienia postrzeganie polityki międzynarodowej

Relacja 2022-10-25
Podczas panelu otwierającego Ryzyka i Trendy eksperci zastanawiali się, kogo obarczać winą za wojnę - Rosję czy Putina - oraz jakie lekcje z konfliktu musi wyciągnąć NATO.

Relacja

Grabar-Kitarović: to nie jest wojna zastępcza. Rozmowa z byłą prezydentką Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović otworzyła konferencję Ryzyka i Trendy 2022. W rozmowie z Markiem Świerczyńskim Grabar-Kitarović podkreśliła, że choć Władimir Putin traktuje wojnę z Ukrainą jako „wojnę zastępczą” z Zachodem (proxy war), to Zachód nie powinien w ten sam sposób pomniejszać znaczenia Ukrainy i poddawać się rosyjskiej propagandzie. Określenie proxy war odbiera bowiem Ukrainie podmiotowość, co jest pośrednim celem Putina. Ukraina może z konfliktu wyjść wolna, demokratyczna oraz zwycięska; wzmocni to również społeczność transatlantycką. Zdaniem Grabar-Kitarović wojna ma charakter historyczny, ale elity zachodnie powinny robić znacznie więcej, by przekonać swoje społeczeństwa, jak ważne dla wartości, które wyznajemy jako Zachód, i dla naszego stylu życia jest poparcie Ukrainy oraz jej zwycięstwo.

Grabar-Kitarović i Loss: NATO musi wyciągnąć lekcje z wojny w Ukrainie. Była prezydentka Chorwacji, która w przeszłości była też m.in. zastępczynią sekretarza generalnego NATO, zauważyła, że obecne metody prowadzenia wojny przez Rosję, m.in. używanie tanich, ale skutecznych dronów irańskich oraz dronów komercyjnych, wymuszają podniesienie innowacyjności w ramach NATO. Sojusz musi się bowiem przygotować na obronę przed przeciwnikami dysponującymi masową - choć niewyrafinowaną - technologią. Wtórował jej Rafael Loss z Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych, który wskazał, że w związku ze zbrodniami Rosjan na ludności cywilnej NATO nie może już tylko myśleć o „postawie obronnej” (defence posture), ale planować obronę aktywną, która zapobiegnie ryzyku okupacji krajów Sojuszu przez takiego przeciwnika jak Rosja.

Pothier i Lasconjarias: Rosja odpowiada za wojnę czy Putin? Fabrice Pothier, prezes Rasmussen Global, podkreślił, że nie można twierdzić, że wojnę wywołała cała Rosja. Niezbędne jest wskazywanie, że odpowiada za nią Władimir Putin. Pozwoli to na utrzymanie dialogu z elitami i narodem rosyjskim. Zdaniem Pothiera nie wolno zatem zgadzać się na bezcelowy dialog z Putinem, byle tylko utrzymać kanały komunikacji. Równocześnie nie można jednak jego zdaniem „zapędzić rosyjskiego prezydenta w kozi róg”, ale trzeba mu zostawić pole do negocjacji. Guillaume Lasconjarias z francuskiego Instytutu Wyższych Studiów Obrony Narodowej podkreślił, że być może we wcześniejszej fazie konfliktu Zachód był zbyt naiwny, licząc, że dzięki dialogowi z Rosją uda się osiągnąć postęp we współpracy z Moskwą.

Hewitt i Loss: zmienia się pozycja niektórych państw. Według Rafaela Lossa zrozumiałe są próby wojennych mediacji ze strony Turcji ze względu na położenie geograficzne tego kraju. Jednak jego zdaniem np. starania prezydenta Francji Emmanuela Macrona, by powstrzymać wojnę, nie doprowadzą do zakończenia konfliktu, za to wzmogą podziały. Michael Hewitt, prezes IP3, zauważył, że Niemcy zapowiedziały wielkie inwestycje w obronę, ale nie zakontraktowały jeszcze żadnych dostaw, co osłabia wiarę w politykę Zeitenwende (niem. punkt zwrotny) ogłoszoną w lutym przez kanclerza Olafa Scholza. Dodał, że polityka „niedrażnienia Putina” jest strategicznie źle skalkulowana i osłabia Zachód. Loss dodał, że Polska - gdyby zakończyła spór o praworządność z KomEur - mogłaby być lepiej słyszana w sprawie wsparcia Ukrainy.

Konkluzja: czym będzie zwycięstwo? Uczestnicy dyskusji byli zgodni, że zwycięstwem będzie niepodległość polityczna Ukrainy i odzyskanie suwerenności terytorialnej oraz przywrócenie niezależności ekonomicznej (Pothier). Może to być osiągnięte w wyniku zarówno działań wojennych, jak i dyplomacji. Wojna raczej zakończy się w przewidywalnej przyszłości (Grabar-Kitarović). Kluczem do zmniejszenia szkodliwej roli Rosji będzie też uzyskanie pełnej niezależności energetycznej Europy, również przez łamanie tabu otaczającego energię atomową (Hewitt). Zachód nie musi jednak zmierzać do zmiany władzy w Moskwie, ponieważ to jest zadaniem samych Rosjan (Lasconjarias). Uczestnicy debaty podkreślili też konieczność, by Unia Europejska zyskała samodzielne możliwości obronne, równoległe do NATO.

Partnerami konferencji Ryzyka i Trendy 2022 są: Amazon, Deloitte, Grupa Żywiec, IKEA, Janssen, KGHM, Żabka Group, European Council on Foreign Relations, Clean Air Fund.

Napisz do autora
dr Piotr Łukasiewicz
starszy analityk ds. bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych
dr Piotr Łukasiewicz
Napisz do autora
Kacper Wańczyk
b. analityk ds. Eurazji
Kacper Wańczyk
PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

PI Alert
15:28
11.01.2024

Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika.

Jak powiedział prezydent wpływ na tę decyzję miało podjęcie przez obu skazanych strajku głodowego oraz prośba ich małżonek o uwolnienie obu polityków PiS. Wniosek Dudy trafi teraz do ProkGen Adama Bodnara w celu zaopiniowania. Prezydent oczekuje, że Bodnar wstrzyma decyzję o wykonaniu kary jeszcze przed rozpoznaniem wniosku i że niezwłocznie uwolni Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacje
Publikacje
Publikacje