Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ranking kancelarii regulacyjnych

Energetyka: Duże sieci pracują dla państwowych koncernów

Ranking 2016-01-29
Branża kancelarii energetycznych zajmuje się głównie zieloną energią i pracą dla państwowych koncernów. Najlepsze działy prawa energetycznego mają duże międzynarodowe sieci.

Wyniki rankingu kancelarii regulacyjnych 2016 PI (Energetyka)

Grupa 1 CMS
Grupa 2 Dentons, Norton Rose, WKB
Grupa 3 Chadbourne & Parke, Allen & Overy, Clifford Chance, DZP

 

Prawnicy od energetyki zajmują się też gazem, węglem i emisjami. Działy energetyczne doradzają przede wszystkim koncernom energetycznym, ale też firmom z branży gazowej i OZE. Kancelarie doradzają przy fuzjach firm energetycznych i budowie instalacji, pomagają w tworzeniu modeli sprzedażowych. Reprezentują biznes w relacjach z administracją, przede wszystkim z Urzędem Regulacji Energetyki oraz MinŚro. Pomagają uzyskać koncesje na wytwarzanie, obrót i dystrybucję energii, gazu oraz ciepła oraz koncesje na poszukiwanie i wytwarzanie kopalin.

Czasami korzystają z pomocy kolegów z innych działów. Specyfika branży powoduje, że prawnicy z działów energetycznych kancelarii nie są często w stanie samodzielnie świadczyć usługi z innych dziedzin prawa. W praktyce np. transakcje sprzedaży farm wiatraków rzadko odbywają się bez wsparcia prawników z działów M&A kancelarii. Doradzając koncernom energetycznym w ustrukturyzowaniu modeli sprzedaży, działy energetyczne niejednokrotnie korzystają ze wsparcia prawników antymonopolowych. W sporach sądowych z URE w kancelariach najczęściej tworzy się zespoły z udziałem prawników energetycznych i procesowych.

Najwięcej zleceń od państwowych koncernów. Chodzi przede wszystkim o koncerny paliwowe i energetyczne, jak PGE, PGNiG czy Lotos. Tradycyjnie w minionym roku ważnym elementem przychodów kancelarii było doradztwo przy dostosowaniu działalności sprzedażowej do nowych wymogów prawa (np. rozporządzenia REMIT), a także przy zawieraniu i wykonaniu długoterminowych umów zakupu gazu, ropy i węgla. W 2015 r. dużej liczby zleceń dostarczyła kancelariom też branża odnawialnych źródeł energii, w szczególności fundusze private equity inwestujące w energię wiatrową i słoneczną.

W energetyce dominują międzynarodowe sieci. Ponieważ klientami kancelarii energetycznych są przede wszystkim duże koncerny i fundusze private equity, najlepsze działy energetyczne mają międzynarodowe sieci, których prawnicy mogą korzystać ze wsparcia innych działów. Na tle dużych sieci wyróżniają się kancelarie CMS, Dentons oraz Norton Rose. Do najlepszych polskich kancelarii energetycznych należą WKB oraz DZP. Na rynku wyróżnia się też specjalistyczna kancelaria Elżanowski Cherka Wąsowski.

Prawnicy pracowali przy sprzedaży PKP Energetyka i rozbudowie Turowa. Ta pierwsza transakcja sfinalizowana w drugiej połowie 2015 r. była największym przejęciem w energetyce w ciągu ostatniego roku. Funduszowi CVC doradzała kancelaria CMS. Najdroższą inwestycją była z kolei rozbudowa należącej do grupy PGE elektrowni w Turowie. Przetarg wygrało pod koniec pierwszej połowy 2014 r. konsorcjum, w którego skład wchodziła m.in. spółka Tecnicas Reunidas Energia reprezentowana przez kancelarię SK&S. Dla pozostałych uczestników przetargu pracowały m.in. kancelarie Dentons i DZP.

co dalej

W 2016 r. prawnicy od energetyki intensywnie zajmą się aukcjami na dopłaty do produkcji zielonej energii. Możliwa jest też zmiana unijnej dyrektywy w sprawie wspólnego rynku energii, co wymusi dostosowanie działalności spółek do nowego prawa. Szefowie działów energetycznych przede wszystkim patrzą jednak z zainteresowaniem na zmianę obsady zarządów państwowych koncernów energetycznych i paliwowych - nowi menedżerowie mogą zmienić dotychczasowych prawników. 

Napisz do autora
Piotr Semeniuk
b. starszy analityk ds. prawnych
Piotr Semeniuk
PI Alert
21:00
21.04.2024

Zakończyła się druga tura wyborów samorządowych

Odbyła się w 748 gminach, w tym 60 miastach prezydenckich, na obszarze zamieszkałym przez blisko 14 milionów osób. Według badań exit poll pracowni Ipsos prezydentem Wrocławia pozostanie Jacek Sutryk, którego poparło 67,8 proc. wyborców. Niezależny, ale popierany m.in. przez Lewicę polityk, pokonał w drugiej turze posłankę Trzeciej Drogi Izabelę Bodnar, która uzyskała 32,2 proc. Swoje stanowisko obronił także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który otrzymał 56,1 proc. głosów. W drugiej turze pokonał Waldemara Szumnego z PiS (43,9 proc.). Według badań exit poll wybory na prezydenta Krakowa wygrał poseł KO Aleksander Miszalski. Poparło go 51,1 proc. wyborców. Pokonał niezależnego Łukasza Gibałę, który otrzymał 48,9 proc. głosów. Różnica jest jednak niewielka i ostateczne wyniki mogą pokazać innego zwycięzcę.

PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

Publikacje
Publikacje
Publikacje