Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ranking kancelarii regulacyjnych

Bankowość: Magic Circle dominuje też w Polsce

Ranking 2016-01-29
Na rynku prawa bankowego dominują w Polsce kancelarie z Londynu. Wprowadzenie podatku od aktywów bankowych dostarczy prawnikom nowych spraw przed KNF i UOKiK.

Wyniki rankingu kancelarii regulacyjnych 2016 PI (Bankowość)

Grupa 1 Allen & Overy, Clifford Chance, Linklaters
Grupa 2 brak
Grupa 3 Dentons, DZP, Norton Rose, CMS, Baker & McKenzie, FKA, Greenberg Traurig, Weil

 

Prawnicy od prawa bankowego prowadzą sprawy przed KNF. Reprezentują klientów przy zgłaszaniu zmian właścicielskich banków, pomagają też uzyskać zezwolenie na utworzenie banku krajowego lub oddziału banku zagranicznego. W ostatnim czasie doradzają w dostosowaniu działalności banków do nowych regulacji (np. dyrektywy CRD IV lub ustawy o pomocy frankowiczom), w tym wytycznych KNF. Z regulacyjnym prawem bankowym zazębiają się też elementy prawa ubezpieczeniowego (np. przy doradztwie dotyczącym usług bancassurance) i prawa konkurencji (wszczęte przez UOKiK sprawy dotyczące kredytów frankowych).

Regulacją bankową zajmują się małe, wyspecjalizowane zespoły. Eksperci od bankowego prawa regulacyjnego mają kompetencje do doradzania bankom przy finansowaniu fuzji i przejęć, ale prawnicy od finansowania najczęściej nie znają się na sprawach regulacyjnych. Najlepsze i wyspecjalizowane departamenty prawne mają polskie banki (np. PKO BP). Departamenty te w pewnym stopniu konkurują z kancelariami „bankowymi”. W ostatnim czasie bankom w sprawach regulacyjnych zaczęli też doradzać prawnicy z firm konsultingowych tzw. wielkiej czwórki. 

Dużo pracy zlecają odziały zagranicznych banków. Prawnicy zajmujący się bankowym prawem regulacyjnym zarabiają mniej niż prawnicy pracujący przy finansowaniu fuzji i przejęć. W przypadku tych drugich banki udzielające finansowania przerzucają często koszty usług prawnych na strony fuzji. Więcej za doradztwo regulacyjne są w stanie płacić kancelariom banki z kapitałem zagranicznym oraz instytucje, które nie mają w Polsce własnej spółki-córki, a tylko odział – np. Bank of China.

W bankowości najlepsze są duże kancelarie. Ma to związek ze specyfiką klientów, którymi najczęściej są banki i inne duże instytucje finansowe, często powiązane z dużymi sieciami prawniczymi poprzez swoją centralę w Londynie. W Polsce i na świecie znana z doradzania bankom jest kancelaria Allen & Overy. Na rynku wyróżniają się także Clifford Chance, Linklaters i Dentons, który na bieżąco doradza m.in. Bank of China. Z kancelarii butikowych na uwagę zasługuje założona na początku 2015 r. przez prawników z White & Case oraz Kochański Zięba i Partnerzy kancelaria prawna Czabański Gałuszyński i Partnerzy.

Prawnicy pracowali przy fuzji BGŻ i BNP Paribas. Była to największa transakcja sprzedaży w sektorze usług finansowych w Polsce w 2014 r. Wartość aktywów połączonego banku to 60 mld zł. Przy transakcji doradzały m.in. kancelarie DZP i Allen & Overy. Prawnicy z Clifford Chance oraz Weil brali udział w restrukturyzacji długu Polimex-Mostostal S.A. o wartości około 2 mld PLN. Z kolei SK&S na czele z Marcinem Olechowskim doradzała Nordea Bank Polska w związku ze zmianą właściciela oraz połączeniem z bankiem PKO BP. 

co dalej

Na rynku kancelarii doradzających bankom będą dalej dominować polskie biura firm prawniczych z Londynu (tzw. Magic Circle). Planowany przez rząd podatek od aktywów bankowych sam w sobie nie zwiększy znacząco przychodów takich kancelarii - to przede wszystkim wyzwanie dla działów podatkowych i prawnych samych banków. Zewnętrzni prawnicy mogą okazać się przydatni w przypadku reperkusji podatku: zmniejszona rentowność banków wymusi zmiany właścicielskie i ich przeprowadzenie przez KNF, a próba przerzucenia podatku na konsumentów może dostarczyć prawnikom pracy przy ewentualnych postępowaniach wszczynanych przez UOKiK. 

Napisz do autora
Justyna Jawor
b. analityk ds. prawnych
Justyna Jawor
PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

PI Alert
15:28
11.01.2024

Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika.

Jak powiedział prezydent wpływ na tę decyzję miało podjęcie przez obu skazanych strajku głodowego oraz prośba ich małżonek o uwolnienie obu polityków PiS. Wniosek Dudy trafi teraz do ProkGen Adama Bodnara w celu zaopiniowania. Prezydent oczekuje, że Bodnar wstrzyma decyzję o wykonaniu kary jeszcze przed rozpoznaniem wniosku i że niezwłocznie uwolni Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacje
Publikacje
Publikacje