Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ranking kancelarii regulacyjnych

Telekomunikacja: Wszystkie oczy skierowane na Streżyńską

Ranking 2016-01-29
Kancelarie telekomunikacyjne czekają na działania nowej minister cyfryzacji. Na razie Anna Streżyńska ściągnęła do resortu szefa jednej z czołowych praktyk i snuje plany legislacyjne.

Wyniki rankingu kancelarii regulacyjnych 2016 PI (Telekomunikacja)

Grupa 1 GWW
Grupa 2 Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, Wierzbowski Eversheds
Grupa 3 Dentons, Baker & McKenzie, SMM Legal

 

Prawnicy od telekomunikacji prowadzą sprawy przed UKE. Pomagają też w realizacji inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną, których przeprowadzenie wymaga przede wszystkim dobrej znajomości tzw. megaustawy uchwalonej w grudniu 2011 r. Kancelarie pomagają ponadto spółkom telekomunikacyjnym w ustrukturyzowaniu sprzedaży zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym: doradzają np. operatorom mobilnym w sprawie treści umów o wzajemnej współpracy.

Zespoły prawa telekomunikacyjnego nie należą do wielkich. Nawet te, które mają najsilniejszą pozycję na rynku, nie przekraczają dziesięciu osób. W dużych kancelariach specjaliści od prawa telekomunikacyjnego często wchodzą w skład szerszych „zespołów TMT” (ang. technology, media, telecommunication) – zajmują się one nie tylko prawem telekomunikacyjnym, także prawem danych osobowych i IT, ponadto doradzają spółkom medialnym. Biorąc pod uwagę całą branżę TMT, międzynarodowe sieci prawnicze (np. kancelaria Bird & Bird) mają pozycję porównywaną z pozycją polskich kancelarii telekomunikacyjnych, a nawet silniejszą.

Największych przychodów dostarczają inwestycje w budowę sieci. Kancelarie reprezentują najczęściej inwestorów (jak Alcatel czy Ericsson), a nawet spółki spoza branży (np. koncerny energetyczne budujące własną infrastrukturę). Budowa infrastruktury telekomunikacyjnej to skomplikowany proces wymagający najczęściej przygotowania umowy, zgłoszenia joint venture do UOKiK, reprezentowania inwestora w przetargu ogłaszanym przez jednostkę samorządu terytorialnego, a na koniec zadbania, żeby inwestycja była zgodna z wymogami Prawa telekomunikacyjnego i megaustawy.

Średnie kancelarie na prowadzeniu. Polskie kancelarie specjalizujące się w prawie telekomunikacyjnym mają silniejszą pozycję niż międzynarodowe sieci. Na rynku dominuje kancelaria GWW. Jej prawnicy doradzają ministerstwom i największym operatorom. W listopadzie 2015 r. partner zarządzający i szef sektora telekomunikacji Piotr Woźny został wiceministrem cyfryzacji w resorcie Anny Streżyńskiej. Na rynku wyróżniają się też kancelarie Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy oraz Wierzbowski Eversheds.

Aukcja LTE najgłośniejszą sprawą ostatniego roku. Prawnicy doradzali największym operatorom mobilnym w prowadzonym przez UKE postępowaniu na rezerwację 19 częstotliwści z zakresu 800 MHz. Przy aukcji pracowali m.in. prawnicy z GWW i Traple Konarski Podrecki. Z kolei kancelaria Modzelewska & Paśnik reprezentowała z sukcesem Orange w postępowaniu przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie odwołania od decyzji prezesa UKE wyznaczającej Orange jako przedsiębiorcę o znaczącej pozycji na „rynku usługi zakańczania SMS publicznej ruchomej sieci telefonicznej Orange”.

co dalej

W nowym roku prawnicy od telekomunikacji będą uważnie przyglądać się planom legislacyjnym nowego Ministerstwa Cyfryzacji pod kierownictwem Anny Streżyńskiej. Resort znowelizuje megaustawę, by wdrożyć do niej większość przepisów tzw. dyrektywy kosztowej; do polskiego prawa trzeba będzie też wprowadzić dyrektywę o cyberbezpieczeństwie. Na rynku spekuluje się także o możliwości sprzedaży spółki P4, właściciela marki Play – jeżeli dojdzie do transakcji, dostarczy ona zapewne przychodów przynajmniej trzem kancelariom pracującym dla sprzedającego, nowego nabywcy oraz samej spółki. 

Napisz do autora
Justyna Jawor
b. analityk ds. prawnych
Justyna Jawor
PI Alert
21:00
21.04.2024

Zakończyła się druga tura wyborów samorządowych

Odbyła się w 748 gminach, w tym 60 miastach prezydenckich, na obszarze zamieszkałym przez blisko 14 milionów osób. Według badań exit poll pracowni Ipsos prezydentem Wrocławia pozostanie Jacek Sutryk, którego poparło 67,8 proc. wyborców. Niezależny, ale popierany m.in. przez Lewicę polityk, pokonał w drugiej turze posłankę Trzeciej Drogi Izabelę Bodnar, która uzyskała 32,2 proc. Swoje stanowisko obronił także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który otrzymał 56,1 proc. głosów. W drugiej turze pokonał Waldemara Szumnego z PiS (43,9 proc.). Według badań exit poll wybory na prezydenta Krakowa wygrał poseł KO Aleksander Miszalski. Poparło go 51,1 proc. wyborców. Pokonał niezależnego Łukasza Gibałę, który otrzymał 48,9 proc. głosów. Różnica jest jednak niewielka i ostateczne wyniki mogą pokazać innego zwycięzcę.

PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

Publikacje
Publikacje
Publikacje