Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.kisluk@politykainsight.pl | +48 792 073 302

Ranking kancelarii regulacyjnych

Ranking kancelarii regulacyjnych 2016

Tylko w PI Ranking 2016-01-29
Polityka Insight przedstawiła wczoraj wyniki pierwszej edycji rankingu. Oceniliśmy firmy prawnicze doradzające w pięciu branżach: bankowości, energetyce, konkurencji, telekomunikacji i farmaceutyce.

Punkt wyjścia

Ranking Polityki Insight obejmuje kancelarie prawne zajmujące się doradztwem regulacyjnym, czyli związanym z publicznym prawem gospodarczym egzekwowanym przez urzędy takie jak UOKiK, URE czy KNF. 28 stycznia 2016 r. w siedzibie Polityki Insight odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów nagrodzonym kancelariom. Ranking składa się z pięciu dziedzin prawa regulacyjnego: bankowego, energetycznego, konkurencji, telekomunikacyjnego i farmaceutycznego. Jest pierwszym rankingiem kancelarii w Polsce uwzględniającym dane jakościowe. Jego wyniki oparte są na danych ankietowych zebranych przez analityków Polityki Insight wśród największych spółek z sektorów regulowanych oraz samych kancelarii prawnych.

Wyniki

W bankowości najlepsze są międzynarodowe sieci. To wynika ze specyfiki klientów, którymi najczęściej są banki i inne duże instytucje finansowe, często powiązane z międzynarodowymi sieciami prawniczymi poprzez centralę w Londynie. W Polsce i na świecie znana z doradzania bankom jest kancelaria Allen & Overy, która pracowała m.in. przy fuzji BGŻ i BNP Paribas. Na rynku wyróżniają się także Clifford Chance, która brała udział w restrukturyzacji długu Polimex-Mostostal S.A. o wartości około 2 mld PLN, oraz Linklaters. Szczegółowe wyniki rankingu w kategorii kancelarii specjalizujących się w prawie bankowym w naszej analizie.

W energetyce także dominują duże kancelarie. Z usług kancelarii energetycznych korzystają przede wszystkim wielkie koncerny i fundusze private equity. Dlatego najlepsze działy energetyczne należą do międzynarodowych kancelarii, których prawnicy mogą korzystać ze wsparcia kolegów z innych praktyk. Na tle dużych sieci wyróżnia się kancelaria CMS, która doradzała m.in. funduszowi CVC Capital Partners przy sprzedaży PKP Energetyka - największym przejęciu w energetyce w ciągu minionego roku. Szczegółowe wyniki rankingu w tej kategorii w naszej analizie.

Rynek prawników od konkurencji uległ rozdrobnieniu. Brakuje wyraźnego lidera, a na prowadzeniu są duże międzynarodowe i polskie kancelarie, jak Linklaters, Allen & Overy, Dentons, SK&S i WKB. Linklaters doradzała PZU w przejęciu Link4, z kolei Allen & Overy reprezentowała jednego z operatorów komórkowych przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów w głośnej sprawie tzw. kartelu mobilnego. Na rynku jest także coraz więcej kancelarii butikowych, takich jak Modzelewska & Paśnik czy krakowska kancelaria Markiewicz & Sroczyński. Szczegółowe wyniki rankingu w tej kategorii w naszej analizie.

W telekomunikacji na prowadzeniu są średnie kancelarie. Krajowe firmy prawnicze mają w tej dziedzinie znacznie silniejszą pozycję niż międzynarodowe sieci. Na rynku dominuje kancelaria GWW, jej prawnicy doradzają ministerstwom i największym operatorom. W listopadzie 2015 r. partner zarządzający i szef sektora telekomunikacji tej kancelarii Piotr Woźny został wiceministrem cyfryzacji w resorcie Anny Streżyńskiej. Na rynku wyróżniają się też kancelarie Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy oraz Wierzbowski Eversheds. Szczegółowe wyniki rankingu w tej kategorii w naszej analizie.

Na rynku farmaceutycznym zwyciężają polskie firmy. Wyróżniają się dwie: największa w Polsce DZP z 20-osobowym zespołem life sciences kierowanym przez Marcina Matczaka oraz Kieszkowska Rutkowska Kolasiński (KRK), założona w 2014 r. przez prawników, którzy odeszli z warszawskiego biura Baker & McKenzie. Z międzynarodowych kancelarii na uwagę zasługuje Dentons, do której dołączyła niedawno Zofia Ulz, była główny inspektor farmaceutyczny. Szczegółowe wyniki rankingu w tej kategorii w naszej analizie.

Współpraca: Piotr Semeniuk

Napisz do autora
Justyna Jawor
b. analityk ds. prawnych
Justyna Jawor
PI Alert
13:00
21.05.2021

Unijny trybunał nakazał wyłączenie kopalni „Turów”

TrybSpra nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w należącej do PGE GiEK kopalni „Turów” w Bogatyni. Decyzja została wydana w ramach środka tymczasowego do czasu rozpatrzenia przez sąd wniesionej 22 lutego przez Czechy skargi przeciwko Polsce na działalność odkrywki. Czechy zarzuciły Polsce, że w marcu 2020 r. polski resort klimatu bez ich zgody wydłużył o sześć lat koncesję wydobywczą temu zakładowi oraz że kopalnia przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza i wód oraz tworzenia osuwisk po stronie czeskiej. Wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów wymusi wyłączenie opalanej nim elektrowni Turów (również należącej do PGE). Ta w 2020 r. odpowiadała za 3,4 proc. krajowej produkcji prądu.

PI Alert
09:35
15.04.2021

Trybunał orzekł, że RPO nie może pełnić funkcji po zakończonej kadencji

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis, który pozwala rzecznikowi praw obywatelskich (RPO) pełnić funkcję po upływie kadencji, jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Zdaniem sędziów tworzy to nieznaną konstytucji funkcję pełniącego obowiązki RPO. Przepis straci moc obowiązującą po 3 miesiącach od dnia ogłoszenia wyroku, co oznacza, że Adam Bodnar będzie RPO do lipca, chyba że wcześniej uda się wybrać jego następcę (dotychczas wszystkie próby były nieudane). Wyrok wzmocni oskarżenia o upolitycznienie trybunału zarówno w Polsce, jak i za granicą. Opozycja będzie chciała go wykorzystać jako potwierdzenie tezy, że PiS usuwa ze stanowisk wszystkich niewygodnych dla siebie urzędników.

Publikacje
Publikacje
Publikacje