Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ranking kancelarii regulacyjnych

Wśród kancelarii farmaceutycznych najwięcej butików

Ranking 2017-03-30
W naszym rankingu* wygrały kancelarie DZP i KRK. Firmy tej branży będą doradzały m.in. sieciom aptecznym, jak przygotować się na ograniczenia w sprzedaży leków.

Ranking kancelarii regulacyjnych 2017 - Farmaceutyka
Ranking kancelarii regulacyjnych 2017 - Farmaceutyka

Punkty kluczowe

Prawnicy farmaceutyczni doradzają klientom w kontaktach z regulatorami. Chodzi o głównego inspektora farmaceutycznego (GIF), Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i MinZdro. W relacjach z resortem zdrowia kancelarie pomagają producentom w uzyskaniu decyzji o refundacji leków, a w kontaktach z GIF wspierają hurtowników i dystrybutorów przy uzyskaniu zezwolenia na prowadzenie hurtowni lekowej. Prawnicy zajmują się też dostosowaniem wewnętrznych regulaminów firm do przepisów (compliance). Niektórzy skupiają się na poradach związanych z marketingiem i reklamą leków, potrafią też pomóc przy opatentowaniu leków.

Wyróżniają się trzy rodzaje kancelarii. Są to międzynarodowe sieci, duże i średnie kancelarie krajowe oraz tzw. butiki. Inaczej niż większe kancelarie, butiki skupiają się na reprezentowaniu klientów przed regulatorami, sądami i sporządzaniu opinii prawnych. Rzadko są w stanie np. zaoferować kompleksowe doradztwo przy farmaceutycznej fuzji czy przejęciu. Mimo tego, że butiki nie oferują wszystkich usług prawnych, które mogą być potrzebne firmom działającym na tym rynku, w prawie farmaceutycznym ich reprezentacja jest największa spośród wszystkich dziedzin „Rankingu kancelarii regulacyjnych Polityki Insight”.

Prawnicy przechodzą od regulatorów do kancelarii. Przykładem jest Dentons, który zatrudnił na stanowisko starszego prawnika Magdalenę Wojciechowicz z GIF, a także Barbarę Rybińską-Kruszyńską i Łukasza Perę z MinZdro. W 2015 r. kancelarię zasiliła z kolei jako konsultant zarządzający (managing consultant) były Główny Inspektor Farmaceutyczny Zofia Ulz. Zdarzały się też sytuacje odwrotne, Daria Zygmunt z DZP przeszła do UOKiK. We wrześniu 2016 r. kancelarię Kieszkowska Rutkowska Kolasiński wzmocnił na stanowisku starszego prawnika Maciej Konarowski z DLA Piper, a do kancelarii adwokackiej Czyżewscy z kancelarii Food & Pharma Legal przeszła Marta Skomorowska.

Na rynku dominują polskie kancelarie. Przedstawiciele dużych i średnich krajowych kancelarii – DZP, gdzie praktyką life sciences kieruje Marcin Matczak, oraz Kieszkowska Rutkowska Kolasiński na czele z Pauliną Kieszkowską-Knapik i Ewą Rutkowską znalazły się w czołówce prawa farmaceutycznego, podobnie jak w zeszłym roku. Drugiej grupy nie opuściły też Dentons i kancelaria adwokacka Czyżewscy. Do grupy trzeciej spadła za to DFL Legal. Wśród debiutantów znalazła się z kolei kancelaria adwokacka Moniki Duszyńskiej (wyróżniona), w przeszłości szefowej praktyki life sciences w CMS i starszego prawnika w Wierzbowski Eversheds Sutherland.

Farmaceutyczne transakcje zwykle są poufne. Ze względu na umowy o zachowaniu poufności (NDA) występujące zwłaszcza w sprawach farmaceutycznych, kancelarie niechętnie chwalą się prowadzonymi sprawami. W 2016 r. prawnicy doradzali przy nowelizacji ustawy refundacyjnej i Prawa farmaceutycznego. Kancelaria Czyżewscy przygotowywała uwagi i propozycje zmian do tych aktów prawnych w imieniu Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”, a Kieszkowska Rutkowska Kolasiński doradzała organizacji INFARMA zrzeszającej największych zagranicznych producentów leków. Z kolei DZP wspierał Grupę USP Zdrowie specjalizującej się w suplementach diety przy przejęciu polsko-szwedzkiej Grupy Naturell.

co dalej

W 2017 r. kancelarie na rynku farmaceutycznym skupią się na branży dystrybucji leków. Resort zdrowia planuje bowiem zmiany, które m.in. ograniczą kanały sprzedaży leków i suplementów diety. Resort planuje też zwiększenie udziału w rynku drobnych i średnich aptek, np. przez wprowadzenie ograniczenia, że jeden podmiot może być właścicielem maksymalnie czterech placówek. Kancelarie mogłyby doradzać właścicielom dużych sieci, np. w przekształcaniu aptek w format franczyzowy, co umożliwiłoby im uniknięcie planowanych restrykcji. 

Współpraca: Maciej Czapluk

*Ranking obejmuje kancelarie zajmujące się doradztwem regulacyjnym, czyli związanym z publicznym prawem gospodarczym egzekwowanym przez urzędy takie jak UOKiK, URE czy KNF. 23 marca odbyła się gala wręczenia dyplomów nagrodzonym kancelariom. To pierwszy ranking kancelarii w Polsce uwzględniający dane jakościowe. Wyniki oparte są na danych ankietowych zebranych przez analityków PI wśród największych spółek z sektorów regulowanych i samych kancelarii.

Napisz do autora
Justyna Jawor
b. analityk ds. prawnych
Justyna Jawor
PI Alert
21:00
15.10.2023

PiS wygrał wybory, ale nie utrzyma władzy

Według badania exit poll przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie telewizji TVN, TVP i Polsat partia rządząca zdobyła 36,8 proc. głosów, co da jej 200 mandatów w Sejmie. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z 31,6 proc. głosów (163 mandaty). W Sejmie znajdą się też reprezentanci Trzeciej Drogi (13 proc., 55 mandatów), Lewicy (8,6 proc., 30 mandatów) i Konfederacji (6,2 proc., 12 mandatów).

Frekwencja była rekordowa i - według badania - wyniosła 72,9 proc. Jeśli te wyniki znacząco się nie zmienią, to KO, Trzecia Droga i Lewica będą mogły utworzyć rząd i przejąć władzę.

PI Alert
09:15
10.10.2023

Najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego podali się do dymisji

Według informacji podanych przez „Rzeczpospolitą” szef sztabu generalnego generał Rajmund Andrzejczak oraz dowódca operacyjny generał Tomasz Piotrowski podali się do dymisji. Złożyli wnioski do kancelarii prezydenta RP, który jako jedyny może je przyjąć lub odrzucić. Przyczyną decyzji obu oficerów jest najprawdopodobniej konflikt z MinObr Mariuszem Błaszczakiem, rozpoczęty od kryzysu spowodowanego upadkiem rosyjskiej rakiety pod Bydgoszczą - szef MinObr usiłował wówczas obarczyć ich odpowiedzialnością za niewykrycie rakiety przez cztery miesiące. Dymisja najważniejszych dowódców w trakcie wojny w Ukrainie oraz wojny w Izraelu osłabia zdolności reagowania Wojska Polskiego na potencjalne sytuacje kryzysowe.

Publikacje
Publikacje
Publikacje