Ranking kancelarii regulacyjnych 2017 - Bankowość
Punkty kluczowe
Prawnicy bankowi reprezentują klientów przed KNF. Pomagają uzyskać zezwolenie na utworzenie banku krajowego lub oddziału banku zagranicznego, reprezentują też klientów przy zgłaszaniu zmian właścicielskich. Doradzają też fintechom, czyli firmom, które opierając się na technologiach oferują usługi zarezerwowane dotychczas dla banków i ubezpieczycieli. Doradztwo bankowe łączy się czasem z prawem ubezpieczeniowym, np. przy bancassurance, czyli pośrednictwie banków w sprzedaży usług ubezpieczeniowych (np. polis). Z kolei we wszczętych przez prezesa UOKiK sprawach tzw. frankowiczów potrzebna jest wiedza z prawa konkurencji.
Konkurenci kancelaryjnych działów bankowości. Są nimi przede wszystkim firmy konsultingowe tzw. wielkiej czwórki, które coraz częściej doradzają bankom w sprawach regulacyjnych. Ponadto firmy te mają własne kancelarie prawne (np. PwC Legal, która zajmuje się m.in. sporami regulacyjnymi czy Deloitte Legal, która specjalizuje się m.in. w compliance). Innym rywalem dla kancelarii są działy prawne banków, w których pracują prawnicy in-house zajmujący się wyłącznie sprawami banku. Jednak w przypadku skomplikowanych spraw dotyczących np. finansowania fuzji i przejęć czy zawiłych kwestii regulacyjnych banki wciąż korzystają z usług kancelarii.
Sporo ruchów kadrowych. W minionym roku miało miejsce kilka znaczących przejść: Krzysztof Haładyj z Wierzbowski Eversheds Sutherland został partnerem, a Paweł Wajda z White & Case of counselem w Baker McKenzie. Z kolei Jakub Celiński, Piotr Kowalik i Ryszard Manteuffel z Bakera wzmocnili zespół rynków kapitałowych Dentonsa, do którego dołączył także partner Tomasz Braun z lodyńskiego HSBC Holdings. Greenberg Traurig przyjął Pawła Jaśkiewicza z kancelarii Gide powierzając mu funkcję starszego prawnika (senior associate). Z kolei do SK&S dołączył były dyrektor departamentu prawnego ING Bank Śląski Sławomir Stawczyk, a odeszła Agnieszka Modras, która została dyrektorem departamentu prawnego Banku Pocztowego.
Magic Circle wciąż na prowadzeniu. Polskie biura firm prawniczych z Londynu: Allen & Overy, Clifford Chance i Linklaters utrzymały swoją zeszłoroczną pozycję najsilniejszych na rynku. Klienci, czyli banki i inne duże instytucje finansowe, są bowiem często powiązani z międzynarodowymi sieciami prawniczymi przez centralę w Londynie. Na miejsce drugie, głównie dzięki wielu pozytywnym opiniom od klientów, awansowały Dentons, CMS i Norton Rose Fulbright; w ubiegłym roku żadna z kancelarii nie znalazła się w tej grupie. W trzeciej grupie utrzymały się takie kancelarie jak Baker McKenzie, DZP, Greenberg Traurig, FKA i Weil.
Zakup BPH przez Alior jedną z najgłośniejszych transakcji. Znaczącą fuzją, która wiązała się ze skomplikowanymi aspektami regulacyjnymi, było przejęcie przez Alior Bank podstawowej działalności BPH od GE Capital, którą wspierała kancelaria Weil. Nabywcę reprezentował Greenberg Traurig na czele z Lejbem Fogelmanem. To kolejna fuzja w bankowości z udziałem tej kancelarii, wcześniej reprezentowała ona m.in. PKO BP i BNP Paribas przy nabyciu Nordei i BGŻ. Z kolei doradcą PZU, który kontroluje Alior, był Linklaters. Agnieszka Janicka z Clifford Chance doradzała PZU przy przejęciu (wspólnie z PFR) 32,8 proc. akcji Pekao od włoskiego UniCredit, któremu doradzała kancelaria Weil.
co dalej
W 2017 r. pojawią się ważne regulacje dla branży bankowej - dyrektywa o usługach płatniczych (PSD II), ustawa o obrocie instrumentami finansowymi (MiFID II), ustawa o kredycie hipotecznym i prawdopodobnie ustawa frankowa. Kancelarie będą pomagać klientom przy wdrożeniu tych aktów do wewnętrznych polityk (compliance). Banki czeka też wdrożenie nowego standardu sprawozdawczości finansowej MSSF 9. Stanowi to wyzwanie dla działów księgowych i prawnych samych banków, ale część z nich zapewne zleci prace kancelariom lub firmom audytorskim. Kancelarie zarobią też na doradztwie dla powstających w Polsce fintechów i przy zmianach właścicieli banków, które nasilą się wskutek niskiej rentowności branży.
Współpraca: Piotr Sobolewski