Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ranking kancelarii regulacyjnych

Międzynarodowe sieci liderami w energetyce

Ranking 2017-04-05
W naszym rankingu* wygrały kancelarie CMS i Dentons. W przyszłym roku praktyki branży energetycznej będą się zajmować m.in. regulacjami rynku mocy i ustawą wiatrakową.

Ranking kancelarii regulacyjnych 2017 - Energetyka
Ranking kancelarii regulacyjnych 2017 - Energetyka

Punkty kluczowe

Kontakty z regulatorami, koncesje, kontrakty i aukcje OZE. Kancelarie reprezentują biznes w kontaktach z organami regulacyjnymi, np. URE i UOKiK, oraz z resortami, przede wszystkim z MinŚro. Pomagają uzyskać koncesje na wytwarzanie i dystrybucję energii, ciepła i gazu oraz obrót nimi, a także na poszukiwanie i wydobywanie kopalin. Ponadto prawnicy od energetyki negocjują umowy zakupu gazu, ropy i węgla. Pomimo załamania w zeszłym roku branży farm wiatrowych kancelarie pomagały wytwórcom zielonej energii w przygotowaniu się do pierwszej aukcji OZE, która odbyła się w grudniu 2016 r.

W niektórych sprawach korzystają z pomocy innych działów. Przykładowo przy fuzji firm energetycznych pomagają działy M&A, z kolei w postępowaniach sądowych i przed URE uczestniczą działy procesowe. Czasami działy energetyczne korzystają też ze wsparcia zespołów prawa korporacyjnego kancelarii, np. przy przekształceniach własnościowych w polskim górnictwie, takich jak powstanie w 2016 r. Polskiej Grupy Górniczej. Ta forma współpracy ma miejsce przede wszystkim w dużych kancelariach (zarówno międzynarodowych, jak i krajowych), które są podzielone na działy.

Kilka zmian personalnych. Michał Piekarski, lider praktyki prawa energetycznego w Baker McKenzie, przeszedł do kancelarii z Polenergii, a Piotr Ciepiela z URE. Jakub Kasnowski związany wcześniej z Wierzbowski Eversheds Sutherland zasilił Deloitte Legal. Marta Bryjak po sześciu latach pracy w White & Case związała się z Linklaters, a Piotr Manteuffel z KanPrem przeszedł do działu energetycznego EChW prowadzonego przez Annę Kucińską-Bar. Z kolei Aleksander Jakowlew z kancelarii Gide rozpoczął współpracę z Clifford Chance. W 2016 r. miały też miejsce ważne awanse w zespołach energetycznych: Piotr Ciołkowski z CMS został partnerem, a Paweł Puacz z Clifforda - counselem.

W energetyce dominują duże kancelarie. Liderem rankingu, podobnie jak w ubiegłym roku, została kancelaria CMS. Do grupy pierwszej awansował Dentons, którego warszawskim i europejskim zespołem energetyki i zasobów naturalnych kieruje partner zarządzający Arkadiusz Krasnodębski. Drugie miejsce utrzymały Norton Rose i WKB, dołączyła do nich kancelaria Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy z grupy trzeciej. Jej prawnicy tworzyli wcześniej warszawskie biuro Chadbourne & Parke, ale po wycofaniu się tej zagranicznej firmy z Polski prowadzą działalność pod własnymi nazwiskami. W trzeciej grupie ponownie znalazły się DZP i Clifford Chance. Nowymi kancelariami w tej grupie są Weil, Squire Patton Boggs i Baker McKenzie.

Prawnicy pomagali przy tworzeniu Polskiej Grupy Górniczej. DZP doradzał przy przekształceniach w polskim górnictwie, w tym przy powstaniu PGG, która jest największym producentem węgla kamiennego w Unii. Dentons reprezentował PSE w transgranicznych sprawach związanych z unijnym rozporządzeniem CACM, dotyczącym alokacji zdolności przesyłowych i zarządzania ich ograniczeniami. Z kolei prawnicy z Clifford Chance wspierali Katowicki Holding Węglowy przy sprzedaży 100 proc. akcji w Zakładach Energetyki Cieplnej w Katowicach na rzecz DK Energy Polska - spółki stanowiącej własność francuskiej grupy EDF.

co dalej

W 2017 r. najważniejsza dla branży będzie publikacja ostatecznej wersji ustawy o rynku mocy. Rządowy projekt ma poprawić sytuację finansową właścicieli konwencjonalnych elektrowni. Kancelarie będą pomagać klientom w interpretacji nieprecyzyjnych zapisów ustawy wiatrakowej, która spowodowała, że firmy nie wiedzą, jak wysoki podatek zapłacić od wież wiatrowych. Pomogą im też w dostosowaniu się do możliwych zmian, jakie czekają sektor OZE, w tym system aukcji. Przychodów dostarczą również przekształcenia własnościowe w górnictwie i skomplikowany proces łączenia PGG z KHW.

Współpraca: Robert Tomaszewski

* Ranking obejmuje kancelarie zajmujące się doradztwem regulacyjnym, czyli związanym z publicznym prawem gospodarczym egzekwowanym przez urzędy takie jak UOKiK, URE czy KNF. 23 marca odbyła się gala wręczenia dyplomów nagrodzonym kancelariom. To pierwszy ranking kancelarii w Polsce uwzględniający dane jakościowe. Wyniki oparte są na danych ankietowych zebranych przez analityków PI wśród największych spółek z sektorów regulowanych i samych kancelarii.

Napisz do autora
Justyna Jawor
b. analityk ds. prawnych
Justyna Jawor
PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

PI Alert
15:28
11.01.2024

Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika.

Jak powiedział prezydent wpływ na tę decyzję miało podjęcie przez obu skazanych strajku głodowego oraz prośba ich małżonek o uwolnienie obu polityków PiS. Wniosek Dudy trafi teraz do ProkGen Adama Bodnara w celu zaopiniowania. Prezydent oczekuje, że Bodnar wstrzyma decyzję o wykonaniu kary jeszcze przed rozpoznaniem wniosku i że niezwłocznie uwolni Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacje
Publikacje
Publikacje