Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.kisluk@politykainsight.pl | +48 792 073 302

Ranking kancelarii regulacyjnych

Międzynarodowe sieci liderami w energetyce

Ranking 2017-04-05
W naszym rankingu* wygrały kancelarie CMS i Dentons. W przyszłym roku praktyki branży energetycznej będą się zajmować m.in. regulacjami rynku mocy i ustawą wiatrakową.

Ranking kancelarii regulacyjnych 2017 - Energetyka
Ranking kancelarii regulacyjnych 2017 - Energetyka

Punkty kluczowe

Kontakty z regulatorami, koncesje, kontrakty i aukcje OZE. Kancelarie reprezentują biznes w kontaktach z organami regulacyjnymi, np. URE i UOKiK, oraz z resortami, przede wszystkim z MinŚro. Pomagają uzyskać koncesje na wytwarzanie i dystrybucję energii, ciepła i gazu oraz obrót nimi, a także na poszukiwanie i wydobywanie kopalin. Ponadto prawnicy od energetyki negocjują umowy zakupu gazu, ropy i węgla. Pomimo załamania w zeszłym roku branży farm wiatrowych kancelarie pomagały wytwórcom zielonej energii w przygotowaniu się do pierwszej aukcji OZE, która odbyła się w grudniu 2016 r.

W niektórych sprawach korzystają z pomocy innych działów. Przykładowo przy fuzji firm energetycznych pomagają działy M&A, z kolei w postępowaniach sądowych i przed URE uczestniczą działy procesowe. Czasami działy energetyczne korzystają też ze wsparcia zespołów prawa korporacyjnego kancelarii, np. przy przekształceniach własnościowych w polskim górnictwie, takich jak powstanie w 2016 r. Polskiej Grupy Górniczej. Ta forma współpracy ma miejsce przede wszystkim w dużych kancelariach (zarówno międzynarodowych, jak i krajowych), które są podzielone na działy.

Kilka zmian personalnych. Michał Piekarski, lider praktyki prawa energetycznego w Baker McKenzie, przeszedł do kancelarii z Polenergii, a Piotr Ciepiela z URE. Jakub Kasnowski związany wcześniej z Wierzbowski Eversheds Sutherland zasilił Deloitte Legal. Marta Bryjak po sześciu latach pracy w White & Case związała się z Linklaters, a Piotr Manteuffel z KanPrem przeszedł do działu energetycznego EChW prowadzonego przez Annę Kucińską-Bar. Z kolei Aleksander Jakowlew z kancelarii Gide rozpoczął współpracę z Clifford Chance. W 2016 r. miały też miejsce ważne awanse w zespołach energetycznych: Piotr Ciołkowski z CMS został partnerem, a Paweł Puacz z Clifforda - counselem.

W energetyce dominują duże kancelarie. Liderem rankingu, podobnie jak w ubiegłym roku, została kancelaria CMS. Do grupy pierwszej awansował Dentons, którego warszawskim i europejskim zespołem energetyki i zasobów naturalnych kieruje partner zarządzający Arkadiusz Krasnodębski. Drugie miejsce utrzymały Norton Rose i WKB, dołączyła do nich kancelaria Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy z grupy trzeciej. Jej prawnicy tworzyli wcześniej warszawskie biuro Chadbourne & Parke, ale po wycofaniu się tej zagranicznej firmy z Polski prowadzą działalność pod własnymi nazwiskami. W trzeciej grupie ponownie znalazły się DZP i Clifford Chance. Nowymi kancelariami w tej grupie są Weil, Squire Patton Boggs i Baker McKenzie.

Prawnicy pomagali przy tworzeniu Polskiej Grupy Górniczej. DZP doradzał przy przekształceniach w polskim górnictwie, w tym przy powstaniu PGG, która jest największym producentem węgla kamiennego w Unii. Dentons reprezentował PSE w transgranicznych sprawach związanych z unijnym rozporządzeniem CACM, dotyczącym alokacji zdolności przesyłowych i zarządzania ich ograniczeniami. Z kolei prawnicy z Clifford Chance wspierali Katowicki Holding Węglowy przy sprzedaży 100 proc. akcji w Zakładach Energetyki Cieplnej w Katowicach na rzecz DK Energy Polska - spółki stanowiącej własność francuskiej grupy EDF.

co dalej

W 2017 r. najważniejsza dla branży będzie publikacja ostatecznej wersji ustawy o rynku mocy. Rządowy projekt ma poprawić sytuację finansową właścicieli konwencjonalnych elektrowni. Kancelarie będą pomagać klientom w interpretacji nieprecyzyjnych zapisów ustawy wiatrakowej, która spowodowała, że firmy nie wiedzą, jak wysoki podatek zapłacić od wież wiatrowych. Pomogą im też w dostosowaniu się do możliwych zmian, jakie czekają sektor OZE, w tym system aukcji. Przychodów dostarczą również przekształcenia własnościowe w górnictwie i skomplikowany proces łączenia PGG z KHW.

Współpraca: Robert Tomaszewski

* Ranking obejmuje kancelarie zajmujące się doradztwem regulacyjnym, czyli związanym z publicznym prawem gospodarczym egzekwowanym przez urzędy takie jak UOKiK, URE czy KNF. 23 marca odbyła się gala wręczenia dyplomów nagrodzonym kancelariom. To pierwszy ranking kancelarii w Polsce uwzględniający dane jakościowe. Wyniki oparte są na danych ankietowych zebranych przez analityków PI wśród największych spółek z sektorów regulowanych i samych kancelarii.

Napisz do autora
Justyna Jawor
b. analityk ds. prawnych
Justyna Jawor
PI Alert
11:20
20.02.2023

Biden przybył do Kijowa

Prezydent USA złożył niezapowiadaną i utrzymywaną w tajemnicy wizytę w ukraińskiej stolicy. Przyjazd Joe Bidena został potwierdzony przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego dopiero po tym, jak w sieciach społecznościowych pojawiły się zdjęcia obu przywódców na ulicach Kijowa. Wizyta Bidena jest najważniejszym symbolem wsparcia USA dla walczącej z rosyjską napaścią Ukrainy i może być związana z nowymi deklaracjami pomocy zbrojnej. Po Kijowie Biden przyleci do Warszawy, gdzie jutro wygłosi przemówienie dotyczące rocznicy wojny w Ukrainie.

PI Alert
11:00
16.02.2023

Rzecznik TrybSpra sprzeciwia się roszczeniom banków ws. kredytów frankowych

W przedstawionej dziś opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że po unieważnieniu umowy o kredyt frankowy banki nie mogą domagać się od klientów dodatkowych świadczeń, np. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Mogą za to zrobić to konsumenci - choć to sądy krajowe mają oceniać, czy mają oni prawo zgłosić takie roszczenia. Opinia jest niekorzystna dla polskich banków, dlatego branżowy indeks WIG-Banki spadł już o niemal 3 proc. Opinia poprzedza wyrok TrybSpra, który zapadnie w II lub III kwartale 2023 r. - wyrok taki jest często zbieżny z opinią rzecznika. Więcej na ten temat w jutrzejszej analizie.

Publikacje
Publikacje
Publikacje