Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ranking kancelarii regulacyjnych

Międzynarodowe sieci liderami w energetyce

Ranking 2017-04-05
W naszym rankingu* wygrały kancelarie CMS i Dentons. W przyszłym roku praktyki branży energetycznej będą się zajmować m.in. regulacjami rynku mocy i ustawą wiatrakową.

Ranking kancelarii regulacyjnych 2017 - Energetyka
Ranking kancelarii regulacyjnych 2017 - Energetyka

Punkty kluczowe

Kontakty z regulatorami, koncesje, kontrakty i aukcje OZE. Kancelarie reprezentują biznes w kontaktach z organami regulacyjnymi, np. URE i UOKiK, oraz z resortami, przede wszystkim z MinŚro. Pomagają uzyskać koncesje na wytwarzanie i dystrybucję energii, ciepła i gazu oraz obrót nimi, a także na poszukiwanie i wydobywanie kopalin. Ponadto prawnicy od energetyki negocjują umowy zakupu gazu, ropy i węgla. Pomimo załamania w zeszłym roku branży farm wiatrowych kancelarie pomagały wytwórcom zielonej energii w przygotowaniu się do pierwszej aukcji OZE, która odbyła się w grudniu 2016 r.

W niektórych sprawach korzystają z pomocy innych działów. Przykładowo przy fuzji firm energetycznych pomagają działy M&A, z kolei w postępowaniach sądowych i przed URE uczestniczą działy procesowe. Czasami działy energetyczne korzystają też ze wsparcia zespołów prawa korporacyjnego kancelarii, np. przy przekształceniach własnościowych w polskim górnictwie, takich jak powstanie w 2016 r. Polskiej Grupy Górniczej. Ta forma współpracy ma miejsce przede wszystkim w dużych kancelariach (zarówno międzynarodowych, jak i krajowych), które są podzielone na działy.

Kilka zmian personalnych. Michał Piekarski, lider praktyki prawa energetycznego w Baker McKenzie, przeszedł do kancelarii z Polenergii, a Piotr Ciepiela z URE. Jakub Kasnowski związany wcześniej z Wierzbowski Eversheds Sutherland zasilił Deloitte Legal. Marta Bryjak po sześciu latach pracy w White & Case związała się z Linklaters, a Piotr Manteuffel z KanPrem przeszedł do działu energetycznego EChW prowadzonego przez Annę Kucińską-Bar. Z kolei Aleksander Jakowlew z kancelarii Gide rozpoczął współpracę z Clifford Chance. W 2016 r. miały też miejsce ważne awanse w zespołach energetycznych: Piotr Ciołkowski z CMS został partnerem, a Paweł Puacz z Clifforda - counselem.

W energetyce dominują duże kancelarie. Liderem rankingu, podobnie jak w ubiegłym roku, została kancelaria CMS. Do grupy pierwszej awansował Dentons, którego warszawskim i europejskim zespołem energetyki i zasobów naturalnych kieruje partner zarządzający Arkadiusz Krasnodębski. Drugie miejsce utrzymały Norton Rose i WKB, dołączyła do nich kancelaria Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy z grupy trzeciej. Jej prawnicy tworzyli wcześniej warszawskie biuro Chadbourne & Parke, ale po wycofaniu się tej zagranicznej firmy z Polski prowadzą działalność pod własnymi nazwiskami. W trzeciej grupie ponownie znalazły się DZP i Clifford Chance. Nowymi kancelariami w tej grupie są Weil, Squire Patton Boggs i Baker McKenzie.

Prawnicy pomagali przy tworzeniu Polskiej Grupy Górniczej. DZP doradzał przy przekształceniach w polskim górnictwie, w tym przy powstaniu PGG, która jest największym producentem węgla kamiennego w Unii. Dentons reprezentował PSE w transgranicznych sprawach związanych z unijnym rozporządzeniem CACM, dotyczącym alokacji zdolności przesyłowych i zarządzania ich ograniczeniami. Z kolei prawnicy z Clifford Chance wspierali Katowicki Holding Węglowy przy sprzedaży 100 proc. akcji w Zakładach Energetyki Cieplnej w Katowicach na rzecz DK Energy Polska - spółki stanowiącej własność francuskiej grupy EDF.

co dalej

W 2017 r. najważniejsza dla branży będzie publikacja ostatecznej wersji ustawy o rynku mocy. Rządowy projekt ma poprawić sytuację finansową właścicieli konwencjonalnych elektrowni. Kancelarie będą pomagać klientom w interpretacji nieprecyzyjnych zapisów ustawy wiatrakowej, która spowodowała, że firmy nie wiedzą, jak wysoki podatek zapłacić od wież wiatrowych. Pomogą im też w dostosowaniu się do możliwych zmian, jakie czekają sektor OZE, w tym system aukcji. Przychodów dostarczą również przekształcenia własnościowe w górnictwie i skomplikowany proces łączenia PGG z KHW.

Współpraca: Robert Tomaszewski

* Ranking obejmuje kancelarie zajmujące się doradztwem regulacyjnym, czyli związanym z publicznym prawem gospodarczym egzekwowanym przez urzędy takie jak UOKiK, URE czy KNF. 23 marca odbyła się gala wręczenia dyplomów nagrodzonym kancelariom. To pierwszy ranking kancelarii w Polsce uwzględniający dane jakościowe. Wyniki oparte są na danych ankietowych zebranych przez analityków PI wśród największych spółek z sektorów regulowanych i samych kancelarii.

Napisz do autora
Justyna Jawor
b. analityk ds. prawnych
Justyna Jawor
PI Alert
10:00
28.06.2024

Szczyt UE: Kraje zaczęły dyskusję o wspólnych inicjatywach obronnych

Status

Przywódcy zatwierdzili nominacje na najwyższe stanowiska. Na szczycie UE, który zakończył się z czwartku na piątek, liderzy krajów Unii desygnowali Ursulę von der Leyen na drugą kadencję na czele KomEur, byłego portugalskiego premiera Antónia Costę na szefa RadEur oraz premierkę Estonii Kaję Kallas na szefową unijnej dyplomacji. Premierka Włoch Giorgia Meloni wstrzymała się od głosu przy wyborze von der Leyen i była przeciw Coście oraz Kallas. To oznacza, że Meloni szykuje się do twardych negocjacji i może zażądać wysokiej politycznej ceny w zamian za poparcie swej partii dla von der Leyen przy jej zatwierdzaniu w ParlEur. Premier Węgier Viktor Orbán głosował przeciw von der Leyen i wstrzymał się w sprawie Kallas.

Przyjęli agendę strategiczną Unii na lata 2024-2029. W najbliższej pięciolatce Unia postawiła sobie za cel m.in. udaną transformację cyfrową i zieloną dzięki „pragmatycznemu” podążaniu drogą do neutralności klimatycznej w 2050 r. Innym celem ma być wzmacnianie bezpieczeństwa i potencjału obronnego UE.

Von der Leyen mówiła o 500 mld euro na obronność przez dekadę. Taki szacunek KomEur co do planowanych unijnych inwestycji jej szefowa przedstawiła podczas posiedzenia RadEur. Polska i Francja były wśród krajów oczekujących, że KomEur jeszcze przed szczytem przedstawi możliwe opcje finansowania inwestycji w obronność, jak np. unijne finansowanie wspólnych wydatków ze wspólnego długu. Ten pomysł ostro zwalczały m.in. Niemcy i Holandia. Ostatecznie von der Leyen zdecydowała o przesunięciu debaty na czas po ukonstytuowaniu się nowej KomEur, czyli na jesień. A na szczycie – po ustnej prezentacji von der Leyen – tylko zainicjowano debatę o ewentualnym wspólnym finansowaniu projektów obronnych.

Polska przedłożyła dwa projekty obronne. Miałyby one być współfinansowane z funduszy UE. Polska i Grecja w przeddzień szczytu przedstawiły na piśmie uszczegółowioną koncepcję systemu obrony powietrznej dla Unii (Shield and Spear), którą premierzy Donald Tusk i Kyriakos Mitostakis – w bardziej ogólnej formie – zgłosili w maju. Ponadto Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zaprezentowały pomysł wspólnego wzmocnienia infrastruktury obronnej wzdłuż granicy UE z Rosją i Białorusią. Polska zabiega, by Unia radyklanie wyszła poza obecne plany wspierania przemysłu obronnego za pomocą funduszy unijnych i uzgodniła wydatkowanie pieniędzy na projekty obronne podobne do dwóch zaproponowanych. Ale państwa Unii są bardzo dalekie od konsensusu w tej kwestii.

Zełenski podpisał umowę z Unią w sprawie bezpieczeństwa. W dokumencie, który prezydent Wołodymyr Zełenski sygnował w Brukseli, wszystkie kraje członkowskie oraz UE jako całość zobowiązały się do działań, które „pomogą Ukrainie się bronić, opierać się działaniom na rzecz jej destabilizacji oraz powstrzymywać akty agresji w przyszłości”. Dokument przypomina o 5 mld euro, które Unia zamierza w 2024 r. przeznaczyć na pomoc wojskową i szkolenia (poza pomocą dwustronną krajów UE dla Kijowa). I zapowiada, że do 2027 r. „można przewidzieć dalsze porównywalne kwoty, zależnie od ukraińskich potrzeb”, co sumowałoby się do 20 mld euro. Umowa Ukrainy z UE to dodatek do dwustronnych gwarancji bezpieczeństwa już podpisanych przez Ukrainę z kilkunastoma krajami, w tym USA, Zjednoczonym Królestwem, Niemcami, Francją, Włochami. Jak potwierdził w Brukseli premier Donald Tusk, trwają rozmowy Ukrainy również z Polską o tekście wzajemnych zobowiązań w kwestiach bezpieczeństwa.

PI Alert
21:00
09.06.2024

KO wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego

Koalicja Obywatelska uzyskała 38,2 proc. głosów, a Prawo i Sprawiedliwość 33,9 proc. – wynika z sondażu exit poll firmy Ipsos. Na trzecim miejscu jest Konfederacja z poparciem 11,9 proc., dalej – Trzecia Droga (8,2 proc.), Lewica (6,6 proc.) oraz Bezpartyjni Samorządowcy (0,8 proc.) i Polexit (0,3 proc.). Według badania exit poll KO uzyskała 21 mandatów w Parlamencie Europejskim, PiS – 19, Konfederacja – sześć mandatów, Trzecia Droga – cztery, a Lewica – trzy. Według exit poll frekwencja wyniosła 39,7 proc.

Według pierwszej projekcji Parlamentu Europejskiego największą siłą pozostanie centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPL), do której należy m.in. PO i PSL – będzie miała 181 europosłów w 720-osobowym europarlamencie. Centrolewicowej frakcji Socjalistów i Demokratów (S&D), do której należy m.in. polska Lewica, powinno przypaść 135 mandatów, a liberalnemu klubowi Odnowić Europę (m.in. Polska 2050) – 82 mandaty. To daje łącznie 398 mandatów koalicji tych trzech centrowych frakcji (EPL, S&D i Odnowić Europę), na której dotychczas opierała się Komisja Europejska kierowana przez Ursulę von der Leyen. Wedle tej samej projekcji europarlamentu frakcja Zielonych zdobyła 53 mandaty, frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której jest m.in. PiS – 71 mandatów, a radykalnie prawicowy klub Tożsamość i Demokracja – 62 mandaty.

Publikacje
Publikacje
Publikacje