Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ranking kancelarii regulacyjnych

Polskie kancelarie najlepsze w telekomunikacji

Ranking 2017-03-23
Na czele rankingu pozostaje kancelaria GWW pomimo odejścia jednego z kluczowych partnerów.

Ranking kancelarii regulacyjnych 2017 - Telekomunikacja
Ranking kancelarii regulacyjnych 2017 - Telekomunikacja

Punkty kluczowe

Prawnicy od telekomunikacji prowadzą sprawy przed UKE i UOKiK. Pomagają też w realizacji inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną, co wymaga przede wszystkim znajomości tzw. megaustawy. Kancelarie doradzają też operatorom mobilnym przy sprzedaży usług - przygotowują projekty umów i regulaminów. Ponadto współpracują z zespołami od prawa konkurencji przy postępowaniach przez prezesem UOKiK. We wrześniu 2016 r. Urząd wszczął postępowanie przeciw operatorom, którzy nie zwracają konsumentom niewykorzystanych środków z kart pre-paid, a w listopadzie - w sprawie promocji przy okazji rejestracji tych kart.

Zespoły prawa telekomunikacyjnego nie są duże. Nawet w największych kancelariach nie przekraczają zwykle dziesięciu osób. W dużych kancelariach specjaliści od prawa telekomunikacyjnego często wchodzą w skład szerszych zespołów TMT (technology, media & telecommunications) i TMC (technology, media & communications) – zajmują się one nie także prawem danych osobowych, IT i medialnym. Tak jest zwłaszcza w międzynarodowych firmach prawniczych, np. w CMS i Dentonsie. W rankingu najwyższe miejsca zajęły polskie kancelarie, ale jeżeli chodzi o zespoły TMT i TMC silniejszą pozycję cały czas posiadają międzynarodowe sieci.

Transfery i awanse. W działach telekomunikacyjnych nie doszło w minionym roku do licznych zmian personalnych. Szefem praktyki nowych technologii i telekomunikacji w kancelarii Kochański, Zięba i Partnerzy został Paweł Gruszecki, związany wcześniej m.in. z Traple Konarski Podrecki. Do Dentonsa przeszli Stanisław Dąbek, który odszedł z MinCyfr, oraz Magdalena Bartosik z Allen & Overy. Krzysztof Wojdyło, szef praktyki nowych technologii, w skład której wchodzą sprawy z prawa telekomunikacyjnego, awansował na wspólnika w kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Z kolei Piotr Chochowski ze Squire Patton Boggs został starszym prawnikiem (senior associate). 

Lider ten sam, mimo zmian personalnych. Na rynku polskie kancelarie zajmujące się prawem telekomunikacyjnym mają silniejszą pozycję niż międzynarodowe sieci. Najlepsza, jak w zeszłym roku, okazała się kancelaria GWW mimo odejścia w listopadzie 2015 r. partnera zarządzającego i szefa sektora telekomunikacji Piotra Woźnego do MinCyfr. Do grupy pierwszej awansowała kancelaria Traple Konarski Podrecki. Z grupy trzeciej do drugiej przeszły Baker McKenzie i SMM Legal, znalazła się w niej także Chajec Don Siemion & Żyto (w ubiegłym roku wyróżniona). Do grupy trzeciej z drugiej spadł Wierzbowski Eversheds Sutherland, pozycję utrzymał Dentons. Nową kancelarią w rankingu jest Bird & Bird (grupa trzecia).

Przykładowe zlecenia. W 2017 r. Baker McKenzie świadczyła kompleksowe doradztwo na rzecz Netflix Inc. w związku z rozpoczęciem działalności w Europie. W marcu 2017 r. sąd apelacyjny w Warszawie oddalił apelację prezesa UOKiK, który w 2011 nałożył na cztery dominujące telekomy wielomilionowe kary finansowe za rzekomy kartel na rynku telewizji mobilnej. Wyrok jest sukcesem m.in. CMS i Allen & Overy reprezentujących P4, a także kancelarii Modzelewska & Paśnik wspierających Orange. Jeżeli chodzi o fuzje wymagające znajomości prawa regulacyjnego, w 2017 r. Dentons reprezentował Liberty Global (właściciel UPC) przy nabyciu Multimedia Polska (transakcja o wartości ok. 3 mld zł). UOKiK jeszcze nie wyraził zgody na fuzję, ale jeżeli zostanie sfinalizowana, UPC stanie się liderem rynku.

co dalej

W 2017 r. działy telekomunikacyjne kancelarii dalej doradzać będą klientom w realizowaniu inwestycji telekomunikacyjnych. Nowy prezes UKE Marcin Cichy zapowiedział, że jednym z jego priorytetów ma być „budowa środowiska do inwestycji w infrastrukturę szerokopasmową” - do 2020 r. w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa rząd ma do wydania 1 mld euro na infrastrukturę dostępową tzw. ostatniej mili. Cały czas realna jest też groźba podważenia przez KomEur aukcji UKE na rezerwację częstotliwości 800 i 2600 MHz - wówczas telekomy pozwą zapewne skarb państwa. 

Współpraca: Piotr Semeniuk

Napisz do autora
Justyna Jawor
b. analityk ds. prawnych
Justyna Jawor
PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

PI Alert
15:28
11.01.2024

Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika.

Jak powiedział prezydent wpływ na tę decyzję miało podjęcie przez obu skazanych strajku głodowego oraz prośba ich małżonek o uwolnienie obu polityków PiS. Wniosek Dudy trafi teraz do ProkGen Adama Bodnara w celu zaopiniowania. Prezydent oczekuje, że Bodnar wstrzyma decyzję o wykonaniu kary jeszcze przed rozpoznaniem wniosku i że niezwłocznie uwolni Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacje
Publikacje
Publikacje