Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ryzyka i Trendy

Transformacja energetyki i Nord Stream II

Ryzyka i Trendy 2018 Zapowiedź 2018-01-31
W części energetycznej konferencji PI będziemy rozmawiać o zmianach czekających polską i globalną energetykę, przyszłości motoryzacji i dostawach gazu do Europy.

Panele energetyczne na Ryzykach i Trendach 2018

Tytuł paneluGodzinaUczestnicy
„Czy polski prąd będzie najdroższy w Europie” 14.30-15.30 Marta Gajęcka, wiceprezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej
Krzysztof Kilian, członek rady nadzorczej, CD Projekt
Wojciech Myślecki, członek rady nadzorczej, KGHM
Robert Tomaszewski, starszy analityk ds. energetycznych Polityki Insight (moderator)
„Elektromobilność, klimat i Nord Stream II w 2018 r.” 16.00-17.00 Jack Ewing, autor "Szybciej, wyżej, dalej. Skandale Volkswagena"
Henry Foy, korespondent „Financial Times” w Moskwie
Heli Antila, dyrektor ds. technologii, Fortum
Krzysztof Bolesta, dyrektor ds. badań Polityki Insight (moderator)

Punkt wyjścia

5 lutego już po raz trzeci 350 osób ze świata biznesu, dyplomacji i polityki spotka się na dorocznej konferencji Polityki Insight - Ryzyka i Trendy - w Hotelu InterContinental w Warszawie. Wybitni eksperci z Europy i USA w ciągu jednego dnia opowiedzą o tym, jakie szanse i zagrożenia niesie z sobą rok 2018. Po raz pierwszy w programie pojawią się też ścieżki tematyczne powiązane z naszymi nowymi serwisami PI Finance i PI Energy, a także technologiami. W części energetycznej będziemy rozmawiać o trendach w sektorze – kierunkach transformacji polskiego sektora energetycznego, Nord Stream II i niskoemisyjnej przyszłości motoryzacji.

Punkty kluczowe

Czy polska energia będzie najdroższa w Europie? Ceny energii na rynku hurtowym w Polsce należą do najwyższych w regionie. Elektrownie są stare i opalane kosztownym węglem, a sąsiednie państwa korzystają z tanich OZE i siłowni atomowych. Polska jest też jednym z najbardziej wyizolowanych rynków w Europie. Tani prąd co prawda wpływa na rynek, ale wąskim strumieniem, bo sieci na granicach mają niewielką przepustowość. Korzysta na tym energetyka, ponieważ prądu jest zbyt mało, by zagrozić wielkim elektrowniom węglowym, ale traci przemysł. O tym, czy firmy w poszukiwaniu tańszego prądu zaczną budować własne elektrownie, będziemy rozmawiać z Wojciechem Myśleckim z rady nadzorczej KGHM.

Kosztowna transformacja krajowej energetyki. Odbiorcy będą musieli ponieść dodatkowe koszty, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw prądu, ale też zwiększyć moc źródeł OZE i kogeneracji. Równolegle energetyka rozpocznie bolesne pożegnanie z węglem, by dostosować się do nowych europejskich regulacji. Bruksela w ramach wielkiej reformy unijnego rynku energii będzie naciskać na Polskę, by otwierała się na prąd z krajów ościennych. O tym, jak Polska dostosuje się do zmian w unijnym prawie energetyczno-klimatycznym, porozmawiamy z Martą Gajęcką, wiceprezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej w Brukseli, i Krzysztofem Kilianem, byłym prezesem PGE.

OZE nabierają rozpędu. W 2017 r. światowe wydatki na OZE wzrosły do 333,5 mld dol., czyli o 3 proc. więcej niż rok wcześniej. To głównie zasługa Chin, które zainwestowały w zieloną energię więcej niż USA i Europa łącznie. Szybko spadają też ceny - już w 2020 r. prąd z nowo uruchomionych farm wiatrowych i słonecznych ma być tańszy niż energia z paliw kopalnych. Zmiany zachodzą nie tylko w sektorze wytwórczym. 1 grudnia 2017 r. największa na świecie bateria litowo-jonowa zaczęła dostarczać prąd do sieci w Australii – firma Tesla zbudowała akumulator o pojemności 100 MW. O rosnącej roli zielonych źródeł będziemy rozmawiać z Heli Antilą, dyrektor ds. technologii z fińskiego Fortum.

Co dalej z Nord Stream II. Niemiecko-rosyjski gazociąg to dziś najbardziej kontrowersyjny projekt energetyczny w Europie. Pierwsza nitka została oddana do użytku w 2011 r. i uruchomiła trwającą do dziś debatę o niezależności energetycznej Europy, solidarności w sprawie bezpieczeństwa dostaw czy polityce Unii względem Ukrainy. Plany Gazpromu, by powiększyć przepustowość rury (Nord Stream II), zintensyfikowały te dyskusje. Jak traktowany jest gazociąg w Rosji, a jak w Polsce? Dlaczego Europa nie potrafi wypracować wspólnego stanowiska wobec projektu? Czy amerykańskie sankcje mogą zablokować jego realizację? Porozmawiamy o tym z Henrym Foyem, korespondentem „Financial Times” w Rosji.

Jak motoryzacja dostosuje się do niskiej emisji. Przyłapanie niemieckiego Volkswagena na przekraczaniu norm emisji wstrząsnęło koncernem w USA. Ucierpiała jego reputacja, spadła też sprzedaż. Skandal jest problemem głównie na rynku amerykańskim. W Europie działania naprawcze ograniczono do minimum, a marka nie odczuła strat wizerunkowych. Jak to możliwe, że przodująca w ochronie klimatu Europa nie odkryła afery przed regulatorem z USA? Czy skandal może być punktem zwrotnym w rozwoju motoryzacji? Czy koncerny motoryzacyjne działają z myślą o dobru konsumenta? Będziemy o tym rozmawiać z Jackiem Ewingiem, dziennikarzem „New York Timesa” i autorem książki „Szybciej, wyżej, dalej. Skandale Volkswagena”.

Rejestracja na konferencję Ryzyka i Trendy

Napisz do autora
Robert Tomaszewski
szef działu energetycznego
Robert Tomaszewski
PI Alert
21:00
21.04.2024

Zakończyła się druga tura wyborów samorządowych

Odbyła się w 748 gminach, w tym 60 miastach prezydenckich, na obszarze zamieszkałym przez blisko 14 milionów osób. Według badań exit poll pracowni Ipsos prezydentem Wrocławia pozostanie Jacek Sutryk, którego poparło 67,8 proc. wyborców. Niezależny, ale popierany m.in. przez Lewicę polityk, pokonał w drugiej turze posłankę Trzeciej Drogi Izabelę Bodnar, która uzyskała 32,2 proc. Swoje stanowisko obronił także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który otrzymał 56,1 proc. głosów. W drugiej turze pokonał Waldemara Szumnego z PiS (43,9 proc.). Według badań exit poll wybory na prezydenta Krakowa wygrał poseł KO Aleksander Miszalski. Poparło go 51,1 proc. wyborców. Pokonał niezależnego Łukasza Gibałę, który otrzymał 48,9 proc. głosów. Różnica jest jednak niewielka i ostateczne wyniki mogą pokazać innego zwycięzcę.

PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

Publikacje
Publikacje
Publikacje