Przejdź do:
Zobacz, co robi Polityka Insight Masz pytanie? Z przyjemnością na nie odpowiemy.
m.wawrzynski@politykainsight.pl | +48 22 456 87 77

Ryzyka i Trendy

Co powiedział Morawiecki na konferencji Polityki Insight

Ryzyka i Trendy 2018 Relacja 2018-02-06
Premier bronił ustawy o IPN, mówił o nierównościach, globalizacji i nierównej konkurencji małych firm z wielkimi koncernami.

Co powiedział premier

Premier broni ustawy o IPN. Mateusz Morawiecki, gość specjalny konferencji Ryzyka i Trendy 2018, podkreślał, że „każde poważne państwo musi dbać o swoją reputację i o prawdę historyczną”, bo ona przekłada się na realną siłę na arenie międzynarodowej. Zdaniem premiera w ostatnich 25 latach polska historia, która nazwał „królową pamięci świata”, stała się „wygodnym chłopcem do bicia”. Morawiecki uważa, że budząca protesty Izraela i USA nowelizacja ustawy o IPN służy polskiej racji stanu i umożliwia właściwe przypisywanie odpowiedzialności za to, co wydarzyło się w czasie II wojny światowej. Premier opowiedział się zarazem za dialogiem z protestującymi i wyjaśnianiem im racji stojących za nowelizacją.

O pułapkach konkurencji w dobie globalizacji. Morawiecki na przykładach największych koncernów wskazał, jak trudno dziś zachować warunki równej konkurencji. - Na rynku występują globalne korporacje jak Apple, Google, Facebook czy Amazon o łącznej wartości ponad 2,5 bln dol. Podziwiamy ich sukces, korzystamy z ich usług, ale czujemy przez skórę, że coś głęboko jest nie tak i że coś trzeba zmienić dla dobra nas wszystkich – mówił premier. Zauważył, że małe i średnie firmy nie mają szans konkurować, gdy nie ma instytucji globalnych zapobiegających nadużywaniu pozycji dominującej przez koncerny.

Co zrobić z rosnącymi nierównościami. Morawiecki powołał się na prezentowany w Davos raport Oxfam, który pokazał, że 82 proc. wartości dodanej zbudowanej na świecie w ostatnim roku trafiło do 1 proc. populacji. Dodał, że nieaktualna jest już umowa społeczna z czasów po II wojnie, która głosiła, że każdy dzięki pracy może wejść do klasy średniej, a dzieci będą żyły dostatniej niż ich rodzice. Zdaniem premiera skłania to do pytań, jak dziś rozumieć sprawiedliwość i solidarność. Morawiecki opowiedział się za zastosowaniem teorii amerykańskiego filozofa Johna Rawlsa, który nauczał, że przez mechanizmy postrzegania sprawiedliwości, budowy redystrybucji i wsparcia najsłabszych należy zapewnić jak najlepsze szanse wszystkim.

Premier o populizmie elit. Morawiecki przestrzegał przed lekceważeniem trendów społecznych i opowiedział się przeciw ich etykietowaniu jako „populistycznych, skrajnie prawicowych lub lewicowych”. Premier uznał, że owe trendy oznaczają, że społeczeństwo chce coś przekazać politykom i wyraża to w akcie głosowania w wyborach. Morawiecki za groźniejsze zjawisko uznał odrzucanie głosu społeczeństwa przez elity, co nazwał „populizmem elit”. Źródłem tego niezrozumienia i lekceważenia wyborców jest posługiwanie się przez elity językiem „epoki wielkiego umiarkowania” sprzed kilkunastu lat, a następstwem - zaskoczenie zmianami politycznymi.

Morawiecki za wolnym rynkiem w sektorze usług. Premier wskazał na nierównowagę na unijnym rynku: zapewnione są te swobody, jak przepływ dóbr czy kapitału, które służą bogatszym państwom, a ograniczona jest swoboda świadczenia usług, w których przewagę mają kraje biedniejsze. - Widzimy to wyraźnie po dyrektywie o pracownikach delegowanych, dyrektywie transportowej, po pakiecie mobilności, nazywanym w Europie Centralnej „pakietem antymobilności” – mówił Morawiecki. Dodał, że polscy przedsiębiorcy stali się konkurencją dla zachodnich partnerów i w związku z tym „skrzydełka są im przycinane”. Premier uznał, że receptą na ten problem byłoby „więcej wolnego rynku w jednolitym rynku”.

Premier przywołuje raport Polityki Insight. W trakcie wystąpienia Morawiecki powołał się na raport Polityki Insight o pomocy publicznej, z którego wynika, że KomEur dyskryminuje w tej sferze państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Na ten region przypada prawie połowa kar z tytułu nadużycia pomocy publicznej, co zdaniem Morawieckiego dowodzi, że państwom zachodnim wolno więcej. Według premiera dobrym przykładem jest przemysł stoczniowy. – Znacjonalizowanie francuskiej stoczni Saint-Nazaire nie wzbudziło obaw KomEur. To warto przypomnieć, kiedy w Polsce pojawiają się próby repolonizacji i pojawiają się bardzo krytyczne głosy – powiedział Morawiecki.

Napisz do autora
Wojciech Szacki
szef działu politycznego
(+48) 22 436 73 26
w.szacki@politykainsight.pl
Wojciech Szacki
PI Alert
21:00
21.04.2024

Zakończyła się druga tura wyborów samorządowych

Odbyła się w 748 gminach, w tym 60 miastach prezydenckich, na obszarze zamieszkałym przez blisko 14 milionów osób. Według badań exit poll pracowni Ipsos prezydentem Wrocławia pozostanie Jacek Sutryk, którego poparło 67,8 proc. wyborców. Niezależny, ale popierany m.in. przez Lewicę polityk, pokonał w drugiej turze posłankę Trzeciej Drogi Izabelę Bodnar, która uzyskała 32,2 proc. Swoje stanowisko obronił także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który otrzymał 56,1 proc. głosów. W drugiej turze pokonał Waldemara Szumnego z PiS (43,9 proc.). Według badań exit poll wybory na prezydenta Krakowa wygrał poseł KO Aleksander Miszalski. Poparło go 51,1 proc. wyborców. Pokonał niezależnego Łukasza Gibałę, który otrzymał 48,9 proc. głosów. Różnica jest jednak niewielka i ostateczne wyniki mogą pokazać innego zwycięzcę.

PI Alert
09:30
15.03.2024

Rozpoczęła się konferencja Warsaw European Conversation

Właśnie zaczęła się konferencja Warsaw European Conversation organizowana przez Politykę Insight oraz European Council on Foreign Relations. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

Publikacje
Publikacje
Publikacje